உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Health : টয়লেট চিটত আপুনিও ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় বহি থাকে নেকি? চিকিৎসকে প্ৰকাশ কৰিছে ভয়ংকৰ কথা !

    Health : টয়লেট চিটত আপুনিও ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় বহি থাকে নেকি? চিকিৎসকে প্ৰকাশ কৰিছে ভয়ংকৰ কথা !

    ডাঃ ৰাজনৰ মতে ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰৰ আসনত বহি থকা লোকৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হৈছে।

    ডাঃ ৰাজনৰ মতে ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰৰ আসনত বহি থকা লোকৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি হৈছে।

    ড০ কৰণ ৰাজনৰ (Dr Karan Rajan) বহুতো ভিডিঅ'ই ছ'চিয়েল মিডিয়াত(Social Media) শিৰোনাম দখল কৰি আছে। ইউকে (United Kingdom))ত কৰ্তব্যৰত থকা চিকিৎসকজনে তেওঁৰ ভিডিঅ'সমূহৰ জৰিয়তে মানুহৰ সৈতে বিভিন্ন ধৰণৰ নতুন নতুন তথ্য শ্বেয়াৰ কৰে। এতিয়া তেওঁৰ শেহতীয়া ভিডিঅ'টোত ড০ কৰণ ৰাজনে কৈছে যে যদি আপুনি ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় টয়লেট চিটত বহি থকা সকলৰ মাজৰ এজন হয় (Spending 10 Minutes In Toilet), আপোনাৰ স্বাস্থ্য প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    ড০ কৰণ ৰাজন (Dr Karan Rajan)ৰ বহুতো ভিডিঅ'ই ছ'চিয়েল মিডিয়াত (Social Media) শিৰোনাম দখল কৰি আছে। ইউকে (United Kingdom)ত কৰ্তব্যৰত চিকিৎসকজনে তেওঁৰ ভিডিঅ'সমূহৰ জৰিয়তে মানুহৰ সৈতে বিভিন্ন ধৰণৰ নতুন তথ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে। এতিয়া তেওঁৰ শেহতীয়া ভিডিঅ'টোত ড০ কৰণ ৰাজনে কৈছে যে যদি আপুনি ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় টয়লেট চিটত বহি থাকে তেনেহ'লে (Spending 10 Minutes In Toilet), আপোনাৰ স্বাস্থ্য প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে।

    ডাঃ ৰাজনৰ মতে ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰৰ আসনত বহি থকা লোকসকলে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য বিপদত পেলাইছে। এনে কৰা লোকসকলৰ মাজত হেমোৰইড (Hemorrhoids)  আটাইতকৈ সচৰাচৰ হয়, য'ত মলদ্বাৰৰ ওচৰত মাংসৰ টুকুৰা ওলাই আহে, যি যথেষ্ট আঘাত কৰে। ডাঃ ৰাজনে কয় যে ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰৰ আসনত বহি থকাৰ অৰ্থ হৈছে মানুহৰ পেট পৰিষ্কাৰ নহয়। এই ক্ষেত্ৰত, তেওঁ বহি যথেষ্ট চাপ দিয়ে, যাৰ ফলত তাত কোষৰ কলাৰ ক্ষতি হয়।



    চিকিৎসকজনে আৰু কয় যে সকলোৰে মলদ্বাৰত এখন পৰ্দা আছে যিয়ে এজন ব্যক্তিক যিকোনো সময়ত শৌচ লগাৰ অনুভৱ কৰাত বাধা দিয়ে। যেতিয়া আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে শৌচাগাৰত বহে, পৰ্দাত চাপ পৰে, যাৰ ফলত ইয়াৰ ক্ষতি হয়। ইয়াৰ বাবে, তলৰ পৰা তেজ আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শৌচাগাৰৰ আসনত ১০ মিনিটতকৈ বেছি সময় বহি নাথাকিবলৈ চেষ্টা কৰিব। আপুনি চিটত যিমানে দীঘলীয়া কৈ বহিব, আপোনাৰ ৰক্তনলীৰ ক্ষতি সিমানে বেছি হ'ব।



    ডাঃ ৰাজনে জনসাধাৰণক সমস্যাটোৰ সমাধানৰ কথা বুজাই দিছে। তেওঁ কৈছে যে মানুহে তেওঁলোকৰ আহাৰত যিমান সম্ভৱ সিমান আঁহযুক্ত খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ই পেট পৰিষ্কাৰ কৰে। পেট পৰিষ্কাৰ হ'লে আপুনি বেছি সময় টয়লেট আসনত বহি থাকিব নালাগিব। তেওঁ আকৌ কয় যে যদি আপুনি ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় আসনত বহি থাকে, আপুনি তলত বিষ অনুভৱ কৰিব। কেতিয়াবা আনকি অস্ত্ৰোপচাৰো কৰিব লগা হয়। সেয়ে আপোনাৰ পেট পৰিষ্কাৰ ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: