• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Looking Old Before Age: আপুনি জানেনে এই ৩টা অভ্যাসে আপোনাক বয়সৰ আগতে বৃদ্ধ কৰি তুলিব পাৰে ? সবিশেষ জানি লওক আৰু নিজকে ইয়াৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখক...

Looking Old Before Age: আপুনি জানেনে এই ৩টা অভ্যাসে আপোনাক বয়সৰ আগতে বৃদ্ধ কৰি তুলিব পাৰে ? সবিশেষ জানি লওক আৰু নিজকে ইয়াৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখক...

Image-Shutterstock

Image-Shutterstock

Looking Old Before Age : দৈনিক ভাস্কৰ বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদি আপুনি ভুলকৈ শুৱে, অধিক চেনী খায় আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কম্পিউটাৰত কাম কৰে, ই আপোনাক সোনকালে বৃদ্ধ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
Looking Old Before Age : আজিৰ জীৱনশৈলীত সময়মতে নোখোৱা আৰু স্ক্ৰীণত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বহি থকাটো সচৰাচৰ হয়। দৰাচলতে, এক ব্যস্ত জীৱনত, আমাৰ ওচৰত সকলোবোৰ সময়মতে পাবলৈ পৰ্যাপ্ত সময় নাই। পৰিস্থিতি অনুসৰি আমি আমাৰ খোৱাৰ সময়, কামৰ সময়, শোৱাৰ সময় নিৰ্ধাৰণ কৰো। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আপোনাৰ খোৱা আৰু অভ্যাসে বয়স বঢ়োৱা প্ৰক্ৰিয়াটো দ্ৰুত কৰিব পাৰে? দৈনিক ভাস্কৰ বাতৰি কাকতৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদি আপুনি ভুলকৈ শুৱে, অধিক চেনী খায় আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কম্পিউটাৰত কাম কৰে, ই আপোনাক সোনকালে বৃদ্ধ কৰিব পাৰে।

বাতৰি কাকতখনে ছাইন্স অৱ এংজিগ স্তম্ভত লিখিছিল যে যদি এজন ব্যক্তিৰ এই তিনিটা দৈনন্দিন অভ্যাস বা এই অভ্যাসবোৰৰ যিকোনো এটা থাকে, তেন্তে ব্যক্তিজনৰ বয়সৰ আগতে বৃদ্ধ দেখাৰ সম্ভাৱনা অধিক। বাতৰি কাকতখনে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে কিছুমান বিশ্ববিদ্যালয় আৰু প্ৰতিষ্ঠানৰ গৱেষণাৰ উদাহৰণ দিছে।

টোপনি যোৱাৰ ভুল উপায়
প্ৰতিবেদনখনে বৰ্ণনা কৰে যে আপুনি কেনেদৰে টোপনি যোৱা উচিত নহয় যাতে আপোনাৰ মুখৰ প্ৰাক-বয়সৰ ৰেখাবোৰে বয়সৰ কাহিনী নকয়। নেচনেল লাইব্ৰেৰী অফ মেডিচিনত প্ৰকাশিত গৱেষণা অনুসৰি, যদি আপুনি বাগৰৰ বলত শুৱে, আপোনাৰ মুখখন ঘঁহনিখায়। মুখ ঘঁহনি খালে বয়সৰ আগতে কোঁচ পৰে। গতিকে শুই থাকোতে ইয়াৰ যত্ন ল'ব।

চেনী উচ্চ গ্ৰহণ
এইটো দাবী কৰা হৈছে যে যিসকল লোকে অধিক চেনীৰে নিৰ্মিত সামগ্ৰী খাবলৈ লয় তেওঁলোকৰ বয়সৰ আগতে বয়স হোৱাৰ আশংকা থাকে। চিকিৎসা আলোচনী স্প্ৰিংগাৰ লিংক (springer link)ৰ গৱেষণা অনুসৰি, যেতিয়া চেনী গ্ৰহণৰ পিছত গ্লাইকেচন প্ৰক্ৰিয়া কৰা হয়, ই বিপদজনক মুক্ত ৰেডিকেললৈ পৰিৱৰ্তিত হয় যি কোষবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে।

কম্পিউটাৰৰ সন্মুখত বহু সময় বহি থাকিলে
পাব্মেড জি.ও.ভি.-ৰ মতে, যদি আপুনি সপ্তাহত ৪ দিন ৮-৮ ঘণ্টাৰ শ্বিফ্টত কম্পিউটাৰত কাম কৰে, ই আবেলিৰ ৰ'দত ২০ মিনিট অতিবাহিত কৰাৰ দৰে। পাব্মেডৰ মতে, দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কম্পিউটাৰত বহি থাকিলে আপোনাৰ ছালৰ সূৰ্যৰ পোহৰৰ সমান ক্ষতি হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: