• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • ক'লা আঙুৰৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানেনে আপুনি? আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে মহৌষধ হ'ব পাৰে ক'লা আঙুৰ

ক'লা আঙুৰৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে জানেনে আপুনি? আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে মহৌষধ হ'ব পাৰে ক'লা আঙুৰ

ক'লা আঙুৰত টেৰোষ্টিলবেন থাকে যি তেজত ইনচুলিনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত তেজত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় হয়। লগতে, গ্লাইচেমিক সূচকত ক'লা আঙুৰ কম হয় যি এই ফলবিধক ডায়েবেটিচত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে এক ভাল বিকল্প কৰি তোলে।

ক'লা আঙুৰত টেৰোষ্টিলবেন থাকে যি তেজত ইনচুলিনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত তেজত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় হয়। লগতে, গ্লাইচেমিক সূচকত ক'লা আঙুৰ কম হয় যি এই ফলবিধক ডায়েবেটিচত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে এক ভাল বিকল্প কৰি তোলে।

ক'লা আঙুৰত টেৰোষ্টিলবেন থাকে যি তেজত ইনচুলিনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত তেজত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় হয়। লগতে, গ্লাইচেমিক সূচকত ক'লা আঙুৰ কম হয় যি এই ফলবিধক ডায়েবেটিচত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে এক ভাল বিকল্প কৰি তোলে।

  • Share this:
ক'লা আঙুৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন আৰু অন্যান্য খনিজ পদাৰ্থ অধিক থাকে যিয়ে ফলবিধক মানৱ জীৱনৰ বাবে মহৌষধৰ কাৰক হৈ পৰিছে। এই ফলবিধ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী।

চকু: ক'লা আঙুৰ কেৰোটিনইডত সমৃদ্ধ যি চকু স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে আৰু চকু সুৰক্ষিত কৰি ৰাখে।

ছাল: ফলত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু ভিটামিন চি-য়ে ইউভি ৰশ্মিৰ ফলত হোৱা ছালৰ যিকোনো ক্ষতি প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। এইবোৰে বাৰ্ধক্যৰ যিকোনো লক্ষণ যেনে সূক্ষ্ম ৰেখা আৰু কোঁচ প্ৰতিৰোধ কৰে।

হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য: ক'লা আঙুৰত এন্থোচাইনিন আৰু ৰেচভেৰাট্ৰল থাকে যি হৃদযন্ত্ৰক ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। এন্থোচাইনিনে ৰক্ত নলীবোৰত চৰ্বি আৰু কলেষ্টেৰল জমা হোৱা প্ৰতিহত কৰে যি হৃদআক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা প্ৰতিহত কৰে। ৰেচভেৰাট্ৰলে ৰক্তনলীবোৰত যিকোনো প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰে আৰু প্ৰতিৰোধ কৰে।

ডায়েবেটিচ: ক'লা আঙুৰত টেৰোষ্টিলবেন থাকে যি তেজত ইনচুলিনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত তেজত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় হয়। লগতে, গ্লাইচেমিক সূচকত ক'লা আঙুৰ কম হয় যি এই ফলবিধক ডায়েবেটিচত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে এক ভাল বিকল্প কৰি তোলে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা: এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন চি, কে আৰু এ-ৰ উপস্থিতিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। এইবোৰে শৰীৰত মুক্ত ৰেডিকেলৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে আৰু লগতে হৃদৰোগৰ দৰে যিকোনো ৰোগৰ আশংকা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে

ক'লা আঙুৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, ভিটামিন আৰু অন্যান্য খনিজ পদাৰ্থ অধিক থাকে যিয়ে ফলবিধক মানৱ জীৱনৰ বাবে মহৌষধৰ কাৰক হৈ পৰিছে। এই ফলবিধ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী।

*অস্বীকাৰ: প্ৰবন্ধটোত উল্লেখ কৰা পৰামৰ্শ আৰু পৰামৰ্শবোৰ কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ উদ্দেশ্যৰ বাবে আৰু ইয়াক পেছাদাৰী চিকিৎসা পৰামৰ্শ হিচাপে গণ্য কৰিব নালাগে। যিকোনো ফিটনেছ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰাৰ আগতে বা আপোনাৰ আহাৰত কোনো পৰিৱৰ্তন কৰাৰ আগতে সদায়ে আপোনাৰ চিকিৎসক বা ডায়েটিচিয়ানৰ সৈতে আলোচনা কৰিব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি