• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Health Benefits of Tulsi: তুলসীৰ এই আচৰিত স্বাস্থ্য উপকাৰিতাৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে?

Health Benefits of Tulsi: তুলসীৰ এই আচৰিত স্বাস্থ্য উপকাৰিতাৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে?

Health Benefits of Tulsi: তুলসী পাত ৰাতিপুৱাই খালী পেটত খালে ভাল ফল পোৱা যায়। খাদ্য আৰু চাহৰ লগতো মিহলাই খাব পাৰি।

Health Benefits of Tulsi: তুলসী পাত ৰাতিপুৱাই খালী পেটত খালে ভাল ফল পোৱা যায়। খাদ্য আৰু চাহৰ লগতো মিহলাই খাব পাৰি।

Health Benefits of Tulsi: তুলসী পাত ৰাতিপুৱাই খালী পেটত খালে ভাল ফল পোৱা যায়। খাদ্য আৰু চাহৰ লগতো মিহলাই খাব পাৰি।

  • Share this:
ভাৰতীয় ঘৰত জন্ম লৈ ডাঙৰ-দীঘল হোৱা প্ৰতিজন মানুহেই নিশ্চয় তুলসী (Tulsi)ৰ গুৰুত্ব জানে। ইয়াক প্ৰাকৃতিক ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন স্বাস্থ্যজনিত অৱস্থাৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰি। এই উদ্ভিদে আগবঢ়োৱা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ উপকাৰিতা হ’ল শৰীৰত ইউৰিক এচিড (uric acid)ৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰা।

সময়মতে চিকিৎসা নকৰিলে ইউৰিক এচিড বেছি হোৱাৰ ফলত হাড়, গাঁঠি আৰু কলাৰ স্থায়ী ক্ষতিৰ দৰে গুৰুতৰ জটিলতা আহিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত বৃক্ক আৰু হৃদযন্ত্ৰৰো ৰোগ হ’ব পাৰে। এই জটিল সমস্যাবোৰৰ বাবে তুলসী সেৱন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

তুলসীয়ে শৰীৰ বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে কাৰণ ইয়াত ডিইউৰেটিকছ (Diuretics) গুণ আছে। Diuretics হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ঔষধ যাৰ ফলত বৃক্ক (kidneys)ত অধিক প্ৰস্ৰাৱ উৎপন্ন হয়। অতিৰিক্ত তৰল পদাৰ্থৰ পৰা মুক্তি পোৱাত ইহঁতে আমাৰ শৰীৰক সহায় কৰে।

তুলসীয়ে প্ৰস্ৰাৱৰ ঔষধ হিচাপে কাম কৰি শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰে। ই এজন ব্যক্তিৰ বৃক্কত পাথৰ (kidney stones) কম হোৱাতো সহায় কৰে। ইউৰিক এচিড হ্ৰাস হ'লে গাউট (Gout)ৰ সমস্যাত ভোগা ৰোগীক ডাঙৰ ৰেহাই পোৱা যায়। গাউট হৈছে বাতবিষৰ এক জটিল ৰূপ। এই সমস্যাৰ লক্ষণসমূহ হ’ল- এটা বা ততোধিক গাঁঠিত বিষৰ চৰম আক্ৰমণ, ৰঙা পৰা আৰু ফুলা।

চুলি আৰু ছালৰ লগত জড়িত সমস্যাত তুলসী (Tulsi Benefits for Skin and Hair)য়ে সকাহ দিয়ে। ই ফোহাৰ পৰা মুক্তি পোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই মূৰৰ ছাল শক্তিশালী কৰে আৰু উফি (Dandruff)ৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। ই ডায়েবেটিছ আৰু হৃদৰোগৰ জটিলতা (diabetes and heart problems) নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে। ডায়েবেটিছ আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ চিকিৎসাত তুলসীৰ এন্টিঅক্সিডেন্ট আৰু এন্টিবায়’টিক গুণে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

অধ্যয়নত প্ৰমাণিত হৈছে যে তুলসী উদ্ভিদে মানসিক চাপ আৰু হতাশা (stress and depression)ত ভুগি থকা ব্যক্তিসকলক সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াৰ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ গুণ আছে আৰু ই ওজন কমোৱা (weight Loss)ত সহায় কৰে।

এই সকলোবোৰ উপকাৰৰ কথা মনত ৰাখি তুলসী কেনেদৰে সেৱন কৰিব লাগে সেয়াও জনাটো প্ৰয়োজনীয়।

তুলসী পাত ৰাতিপুৱাই খালী পেটত খালে (Eat Tulsi at morning in an empty stomach) ভাল ফল পোৱা যায়। খাদ্য আৰু চাহৰ লগতো মিহলাই খাব পাৰি।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি