உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা কৰে নেকি? ইউৰিক এচিড বৃদ্ধিৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে; কেনেকৈ ৰক্ষা পৰিব জানি লওক

    প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা কৰে নেকি? ইউৰিক এচিড বৃদ্ধিৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে; কেনেকৈ ৰক্ষা পৰিব জানি লওক

    তেজত যেতিয়া ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ অধিক হয়, তেতিয়া ইয়াৰ ফলত বহুতো শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। সুৰক্ষাৰ পদ্ধতিসমূহ জানো আহক-

    তেজত যেতিয়া ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ অধিক হয়, তেতিয়া ইয়াৰ ফলত বহুতো শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। সুৰক্ষাৰ পদ্ধতিসমূহ জানো আহক-

    তেজত যেতিয়া ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ অধিক হয়, তেতিয়া ইয়াৰ ফলত বহুতো শাৰীৰিক সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। সুৰক্ষাৰ পদ্ধতিসমূহ জানো আহক-

    • Share this:
    How to Control Uric Acid : খাদ্যাভ্যাস আৰু জীৱনশৈলী বেয়া হোৱাৰ বাবে শৰীৰত পিউৰিন নামৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ পৰিমাণ বেছি হোৱাৰ বাবে ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি পায়। আমাৰ শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। ইয়াৰ বাবেই আমি গাউটৰ সংঘটিত হোৱাৰ কথা শুনি থাকোঁ, কিন্তু ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি হোৱাটোৱেই বৃক্ক বিকল হোৱাৰ আঁৰৰ এটা প্ৰধান কাৰণ। ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি হোৱাৰ এটা সাধাৰণ লক্ষণ হ’ল প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা কৰা, কিন্তু মানুহে ইয়াক আওকাণ কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে। প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা অৱশ্যে আন বহুতো কাৰণতো হয়। জানো আহক-



    ইউৰিক এচিড কি (What Is Uric Acid/ Uric Acid Disease) হজম প্ৰক্ৰিয়াটো আৰু শৰীৰৰ কোষত উপস্থিত থকা পিউৰিন নিউক্লিঅ’টাইডবোৰ ভাঙিলে আমাৰ শৰীৰত ইউৰিক এচিড গঠন হয়। যেতিয়া আমি ভাৰসাম্যহীন আৰু অনিয়মিত খাদ্য গ্ৰহণ কৰো, তেতিয়া আমাৰ শৰীৰত ইয়াক বৃদ্ধি কৰাৰ সম্ভাৱনা থাকে। শৰীৰত যেতিয়া ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি পায় তেতিয়া ই বৃক্কৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে ওলাই আহিব নোৱাৰে, যাৰ বাবে আমাৰ বহুতো ৰোগ হয়। যেতিয়া শৰীৰত ইউৰিক এচিড বৃদ্ধি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া আমি আন বহুতো লক্ষণৰ সৈতে বাৰে বাৰে ৱাশ্বৰুমলৈ যাব লাগে। লগতে প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা অনুভৱ হয়। একে সময়তে মেডিকেল নিউজ টুডেৰ মতে, প্ৰস্ৰাৱ জ্বলা বা বিষাক্ত প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। যদি ব্যক্তিজনৰ প্ৰস্ৰাৱত সংক্ৰমণ হৈছে, অৰ্থাৎ মূত্ৰনলীত থকা বেক্টেৰিয়াৰ সংখ্যা অত্যধিক বৃদ্ধি পাইছে, তেন্তে প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা অনুভৱ হ’ব পাৰে।




    ইউৰিক এচিড/(How to get rid of Uric Acid/ Uric Acid Disease Remedies)


    যেতিয়া শৰীৰত ইউৰিক এচিডৰ পৰিমাণ বেছি হয়, তেতিয়া প্ৰটিনৰ পৰিমাণ কম কৰিব লাগে। খাদ্যত দৈ, চাউল, মচুৰ দাইল আদি সীমিত পৰিমাণে সেৱন কৰিব লাগে। শৰীৰত অতিৰিক্ত ইউৰিক এচিড কমোৱাৰ বাবে ক্ষাৰকীয় পদাৰ্থৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব লাগে। সেউজীয়া শাক-পাচলি, ফল-মূল, গাখীৰ, মূলাৰ ৰস, পলিচ নকৰা শস্য আদি সেৱন কৰিব লাগে।




    প্ৰচুৰ পৰিমাণে পানী খালে প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰাৰ সমস্যা কমি যাব। কাৰণ এনে কৰিলে প্ৰস্ৰাৱৰ যোগেদি শৰীৰৰ ইউৰিক এচিড আঁতৰি যাব। কিন্তু এটা কথা মনত ৰখা ভাল যে খাদ্য খোৱাৰ সময়ত পানী সেৱন নকৰিব। খাদ্য খোৱাৰ কিছু সময়ৰ আগতে বা এঘণ্টা পিছত পানী খাব লাগে। প্ৰয়োজন হ’লে খোৱাৰ সময়ত অলপ পানী খাব লাগে। দৈনিক খাদ্য তালিকাত প্ৰায় ৫০০ গ্ৰাম ভিটামিন চি অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। ই প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে ইউৰিক এচিড সহজে নিষ্কাশন কৰাত সহায় কৰে। খাদ্যত নেমু, চাইট্ৰিক ফল-মূল আৰু শাক-পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। বেল পেপাৰ, ব্লুবেৰী, ব্ৰকলি আৰু আঙুৰ আদি এন্টিঅক্সিডেন্টক আপোনাৰ খাদ্যৰ অংশ কৰি লওক।



    নিয়মীয়া আৰু সুষম খাদ্য: প্ৰচুৰ পানী খোৱাৰ উপৰিও ব্যায়ামক আপোনাৰ ৰুটিনৰ অংশ কৰি লওক। খোজ কঢ়া, দৌৰা আৰু যোগাসন আদিয়ে আপোনাৰ শৰীৰত অতিৰিক্ত ইউৰিক এচিডৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰে আৰু প্ৰস্ৰাৱ আদিত জ্বলা-পোৰাৰ সমস্যাও দূৰ হয়। ইউৰিক এচিড বাঢ়ি যোৱাৰ ফলত যদি প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা হয়, তেন্তে আমি চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি নিশ্চিত কৰিব লাগিব। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ কিছুমান বস্তুৰ যত্ন লৈ আমি শৰীৰত থকা ইউৰিক এচিডৰ মাত্ৰাও সুষম কৰি ৰাখিব পাৰো।


    First published: