• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Diwali 2021 Health Tips: যদি দিপাৱালীত অত্যাধিক খোৱাৰ ফলত হজমৰ সমস্যা হয়, তেনেহ'লে তাৰ পৰা এনেকৈ পৰিত্ৰাণ পাব...

Diwali 2021 Health Tips: যদি দিপাৱালীত অত্যাধিক খোৱাৰ ফলত হজমৰ সমস্যা হয়, তেনেহ'লে তাৰ পৰা এনেকৈ পৰিত্ৰাণ পাব...

দিপাৱলী উৎসৱ (Diwali)ৰ প্ৰতি দিনে বিভিন্ন পূজা আৰু পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। ফলস্বৰূপে, ঘৰত দৈনিক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন (Dishes) প্ৰস্তুত কৰা হয়, যিবোৰে নিজকে খোৱাৰ পৰা বাধা দিয়া সম্ভৱ নহয়। কেতিয়াবা মানুহৰ গেছ, বদহজম, কোষ্ঠকাঠিন্য, এচিডিটি (Acidity) আৰু লুজ মোচনৰ দৰে সমস্যা হয়।

দিপাৱলী উৎসৱ (Diwali)ৰ প্ৰতি দিনে বিভিন্ন পূজা আৰু পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। ফলস্বৰূপে, ঘৰত দৈনিক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন (Dishes) প্ৰস্তুত কৰা হয়, যিবোৰে নিজকে খোৱাৰ পৰা বাধা দিয়া সম্ভৱ নহয়। কেতিয়াবা মানুহৰ গেছ, বদহজম, কোষ্ঠকাঠিন্য, এচিডিটি (Acidity) আৰু লুজ মোচনৰ দৰে সমস্যা হয়।

দিপাৱলী উৎসৱ (Diwali)ৰ প্ৰতি দিনে বিভিন্ন পূজা আৰু পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। ফলস্বৰূপে, ঘৰত দৈনিক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন (Dishes) প্ৰস্তুত কৰা হয়, যিবোৰে নিজকে খোৱাৰ পৰা বাধা দিয়া সম্ভৱ নহয়। কেতিয়াবা মানুহৰ গেছ, বদহজম, কোষ্ঠকাঠিন্য, এচিডিটি (Acidity) আৰু লুজ মোচনৰ দৰে সমস্যা হয়।

  • Share this:
দিপাৱলী উৎসৱ (Diwali) আৰম্ভ হৈছে আৰু ভাই দুজৰ সৈতে সমাপ্ত হ'ব। দেৱালী উৎসৱৰ প্ৰতি দিনে বিভিন্ন পূজা আৰু পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। ফলস্বৰূপে, ঘৰত দৈনিক বিভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন (Dishes) প্ৰস্তুত কৰা হয়, যিবোৰে নিজকে খোৱাৰ পৰা বাধা দিয়া সম্ভৱ নহয়। কেতিয়াবা মানুহৰ গেছ, বদহজম, কোষ্ঠকাঠিন্য, এচিডিটি (Acidity) আৰু লুজ মোচনৰ দৰে সমস্যা হয়।

যদি আপুনি এই দেৱালীত এনে অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'ব লগা হয়, আপুনি ইয়াত উল্লেখ কৰা এই ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰ গ্ৰহণ কৰি এই সমস্যাবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব পাৰে।

Ajwain

যদি দেৱালী উৎসৱত একেৰাহে ব্যঞ্জন খোৱাৰ ফলত আপোনাৰ এচিডিটি, গেছ, বদহজমৰ দৰে সমস্যা আছে, আপুনি আজৱাইনৰ সহায় ল'ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, এক চামুচ আজৱাইন লওক আৰু পাউডাৰ এটা তৈয়াৰ কৰিবলৈ ইয়াক মিহিকৈ গুৰি কৰক। তাৰ পিছত ইয়াত অকণমান ক'লা নিমখ মিহলি কৰক আৰু খোৱাৰ দহ মিনিট পিছত পানীৰে খাওক।

শুকান আদা
শুকান আদা গুৰিয়েও আপোনাৰ গেছ আৰু এচিডিটিৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবে, দহৰ পৰা পোন্ধৰ মিনিট খোৱাৰ পিছত পানীৰে আধা চামুচ শুকান আদা পাউডাৰ লওক।

শিলিখা

শিলিখা আপোনাৰ পেট পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈও ল'ব পাৰে। ই কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু বদহজমৰ পৰা সকাহ দিব। ইয়াৰ বাবে, শিলিখা গুৰি কৰক আৰু তাৰ পিছত দহৰ পৰা পোন্ধৰ মিনিট খোৱাৰ পিছত সাধাৰণ পানীৰে আধা চামুচ শিলিখা পাউডাৰ লওক।

হিং

হিঙে আপোনাক দুগুণ লাভালাভ দিয়াত সহায় কৰে। যদি আপুনি দেৱালী উৎসৱত অধিক খাইছে আৰু বদহজম, গেছ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগিছে। গতিকে অকণমান কেঁচা হিং লওক আৰু ইয়াক গুৰি কৰক আৰু পানীৰে খাওক। কিন্তু যদি ইয়াৰ বিপৰীতে, আপোনৰ লুজ মোচন থাকে তেন্তে ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ, অকণমান হিং ভাজি পানীৰে ল'ব পাৰি। (disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ বিশ্বাসৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: