• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Diet For Women : আপুনি ডায়েটিং কৰি আছে? মহিলাসকলে কি আহাৰ একেবাৰে গ্ৰহণ কৰিব নালাগে?

Diet For Women : আপুনি ডায়েটিং কৰি আছে? মহিলাসকলে কি আহাৰ একেবাৰে গ্ৰহণ কৰিব নালাগে?

Diet For Women : বহুসময় বহুবাৰ চেষ্টা কৰা স্বত্বেও  নিৰ্দিষ্ট কোনো ডায়েটত কোনোও লাভালাভ  পোৱা নাযায়।

Diet For Women : বহুসময় বহুবাৰ চেষ্টা কৰা স্বত্বেও  নিৰ্দিষ্ট কোনো ডায়েটত কোনোও লাভালাভ  পোৱা নাযায়।

Diet For Women : বহুসময় বহুবাৰ চেষ্টা কৰা স্বত্বেও  নিৰ্দিষ্ট কোনো ডায়েটত কোনোও লাভালাভ  পোৱা নাযায়।

  • Share this:
আজিকালি বেছিভাগ লোকে তেওঁলোকৰ ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিবলৈ আৰু স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ বিভিন্ন প্ৰচেষ্টা কৰে। কিন্তু বহু সময়ত, বহু চেষ্টা কৰা সত্ত্বেও এক নিৰ্দিষ্ট আহাৰত (Diet For Women ) কোনো লাভালাভ নাই। ছোৱালীৰ ক্ষেত্ৰত এইটো বিশেষভাৱে লক্ষণীয়।

ল'ৰা আৰু ছোৱালীৰ কেনেকৈ বেলেগ বেলেগ ডায়েট আছে?
পুৰুষ আৰু মহিলা জৈৱিকভাৱে বহুত বেলেগ। যাৰ মাজত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পাৰ্থক্য হৈছে পুৰুষ আৰু মহিলাৰ শৰীৰত চৰ্বিৰ ব্যৱহাৰ আৰু জমা হোৱা। গড় হিচাপত, পুৰুষৰ গঠনৰ অংশ হিচাপে প্ৰায় ৩ শতাংশ অত্যাৱশ্যকীয় চৰ্বি (Diet For Man) থাকে, আৰু মহিলাৰ ১২ শতাংশ থাকে। এই অত্যাৱশ্যকীয় চৰ্বি হৈছে শৰীৰৰ মুঠ চৰ্বিৰ ভৰৰ এক শতাংশ যাক কোষ যেনে ইনচুলেচন, শৰীৰৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংগবোৰৰ সুৰক্ষা, ভিটামিন সংৰক্ষণ আৰু ষ্টেৰইডৰ মাজত সম্পৰ্ক সৃষ্টি কৰিবলৈ প্ৰয়োজন। এই চৰ্বি অবিহনে, শৰীৰে সঠিকভাৱে কাম নকৰে আৰু আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু স্নায়বিক প্ৰণালী প্ৰভাৱিত কৰে। মহিলাৰ চাৰিগুণ অধিক অত্যাৱশ্যকীয় চৰ্বি থাকে। মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত সঞ্চিত চৰ্বি প্ৰকৃততে সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী। ১২ শতাংশ অত্যাৱশ্যকীয় চৰ্বিৰ আধাৰৰেখাই মহিলাসকলক প্ৰকাৰ ২ ডায়বেটিছ আৰু আনকি হৃদৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। আৰু ওজন হ্ৰাসৰ বাবে এইটো বুজি পোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

শৰীৰৰ ২০ শতাংশ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাটো কিয় অস্বাস্থ্যকৰ?
পৃথিৱীত তিনিটা জনপ্ৰিয় আহাৰ আছে : কোটো আহাৰ, ইণ্টাৰমিটেণ্ট ফাষ্টিং আৰু জি এম  আহাৰ। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, এই আহাৰবোৰে ১৫–২০ কিলোগ্ৰাম ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচৰা মহিলাসকলৰ বাবে বিশেষ সহায় নকৰে আৰু তেওঁলোকৰ ওজন স্থায়ীভাৱে নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব বিচাৰে। এই আহাৰ পৰিকল্পনাবোৰৰ বিষয়ে অধিক জানো আহক।

আহাৰে শৰীৰৰ কেনেদৰে ক্ষতি কৰিব পাৰে?
কোটো ডায়েট : কোটোজেনিক আহাৰ হৈছে এক নিম্ন-কাৰ্ব, উচ্চ-চৰ্বিযুক্ত আহাৰ। কাৰ্ব’হাইড্ৰেট নিয়ন্ত্ৰণত ৰখা আৰু চৰ্বিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিলে সেই আহাৰ কিটোচিছ হ'ব পাৰে। এইটো এটা বিপাকীয় স্থিতি য'ত আমাৰ শৰীৰে কাৰ্ব’হাইড্ৰেটৰ সলনি শক্তিৰ বাবে মুখ্যতঃ চৰ্বিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। তেনে ক্ষেত্ৰত, মহিলাৰ শৰীৰে সদায়ে চৰ্বি হ্ৰাস কৰিব নোৱাৰে কিয়নো ই গৰ্ভধাৰণ আৰু মাতৃৰ গাখীৰৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। কোটো আহাৰে সাধাৰণতে প্ৰতিদিনে ৫০ গ্ৰামতকৈ অলপ অধিক কাৰ্ব’হাইড্ৰেট গ্ৰহণ কৰে, যাৰ ফলত মহিলাৰ শৰীৰত বিৰূপ প্ৰতিক্ৰিয়া হ'ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, মহিলাৰ শৰীৰত হৰমনৰ ভাৰসাম্য বিঘ্নিত হয় আৰু বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ সমস্যা দেখা যায়, যাৰ ভিতৰত আছে বিপাকীয় পৰিৱৰ্তন।

ইয়াৰ উপৰিও, এই আহাৰে সাধাৰণতে কম সময়ৰ বাবে কাম কৰে আৰু মূৰৰ বিষ, ভাগৰ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বাবে বিভিন্ন পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকিব পাৰে। আকৌ, বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত আৰম্ভণিতে ওজন হ্ৰাস হ'লেও, ই হৈছে পানীৰ ওজন। একে সময়তে, পিচিঅ'এছ, অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ বা বন্ধ্যাত্বৰ দৰে সমস্যা থকা মহিলাসকলৰ বাবে, কোটো আহাৰে লাভতকৈ অধিক ক্ষতি কৰে।

ইণ্টাৰমিটেণ্ট ফাষ্টিং  প্ৰকৃততে এটা অভ্যাস য'ত আমি কিছুমান ব্যৱধানত খোৱা বন্ধ কৰিব লাগিব বা কিছুমান খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব লাগিব। শেহতীয়াকৈ, ওজন হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আন্তঃমাংসিত উপবাস যথেষ্ট জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। অধ্যয়নবোৰে দেখুৱাইছে যে যদি আপুনি মেদবহুল বা অধিক ওজনৰ, মধ্যৱৰ্তী উপবাসে ভাল ফলাফল প্ৰদান কৰিছে। অৱশ্যে, ইয়াৰ এতিয়াও কিছুমান নেতিবাচক প্ৰভাৱ আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, অত্যধিক খাব বিচৰা, এদিনত অত্যধিক খোৱাৰ কেলৰি নিয়ন্ত্ৰণ নকৰাকৈ মেজাজৰ পৰিৱৰ্তন অত্যধিক ভোকাতুৰ শক্তি–ভাগৰ হয়, এই ধৰণৰ ব্যৱহাৰ বেছিভাগ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰথম কেইসপ্তাহমানৰ অন্তৰ্নিহিত উপবাসত দেখা যায়। আনকি এনেদৰে কেলৰি নিয়ন্ত্ৰণ কৰিলেও মহিলাৰ ঋতুস্ৰাৱ প্ৰভাৱিত হয়।

জি এম ডায়েট : জিএম আহাৰে এসপ্তাহৰ বাবে প্ৰতিদিনে কিছুমান খাদ্য বা খাদ্যৰ গোটৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। জি এম আহাৰৰ ৭ দিনীয়া মেচ প্লেন আছে। যদিও কম সময়ৰ ভিতৰতে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ওজন হ্ৰাসত এইটো আকৰ্ষণীয় যেন লাগিব পাৰে। কিন্তু এটা জিএম আহাৰৰ ফলত গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। জি এম  আহাৰে মহিলাৰ শৰীৰত স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বি আৰু প্ৰ'টিনৰ দৰে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ খাদ্যৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ নকৰিব পাৰে। এই আহাৰত অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ অভাৱ হ'ব পাৰে। তদুপৰি, জি এম আহাৰ এক স্থায়ী দীৰ্ঘম্যাদী ওজন হ্ৰাস ৰণনীতি নহয়। কিয়নো এই ক্ষেত্ৰত, যদি আপুনি আহাৰ বন্ধ কৰে, ওজন বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধি হ'ব পৰা আন বিপদাশংকাবোৰ হৈছে ডিহাইড্ৰেচন, মূৰৰ বিষ, ভাগৰ, পেশীৰ দুৰ্বলতা আৰু মনোযোগ দিয়াত অসুবিধা। সেয়েহে চমুকৈ, সন্তুলিত কেলৰি অৰ্থাৎ মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট আৰু খনিজ যেনে কাৰ্ব’হাইড্ৰেট, প্ৰ'টিন, চৰ্বি আৰু ভিটামিন গৰ্ভধাৰণ, স্তন্যপান আৰু মহিলাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। গতিকে ওজন হ্ৰাসৰ সময়ত সন্তুলিত আহাৰ খোৱা উচিত।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি