• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Diabetes Symptoms: ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্ক বিকল হ'ব ! সময়মতে এই লক্ষণবোৰ চিনাক্ত কৰক ...

Diabetes Symptoms: ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্ক বিকল হ'ব ! সময়মতে এই লক্ষণবোৰ চিনাক্ত কৰক ...

ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্কৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে, যাক ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ থকা প্ৰতি ৩ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায় এজনৰ বৃক্কৰ ৰোগ আছে।

ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্কৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে, যাক ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ থকা প্ৰতি ৩ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায় এজনৰ বৃক্কৰ ৰোগ আছে।

ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্কৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে, যাক ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ থকা প্ৰতি ৩ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায় এজনৰ বৃক্কৰ ৰোগ আছে।

  • Share this:
যেতিয়াই কাৰোবাৰ ৰোগ হয়, তেওঁ শৰীৰত কিছুমান লক্ষণ দেখা পাবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই লক্ষণবোৰৰ পৰা তেওঁ বুজি পায় যে কিবা এটা ভুল হৈছে। তাৰ পিছত তেওঁ লক্ষণবোৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি সেই ৰোগৰ চিকিৎসা কৰে। কিছুমান ৰোগ আছে যাৰ লক্ষণবোৰ সোনকালে বুজি পোৱা নাযায় বা লক্ষণবোৰ দীঘলীয়া সময়ৰ পিছত দেখা দিয়ে। ডায়েবেটিচো এনে এক ৰোগ যাৰ লক্ষণবোৰ ইমান সোনকালে দেখা নাযায়।

ডায়েবেটিচৰ ফলত বৃক্কৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে, যাক ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ বুলি কোৱা হয়। ডায়েবেটিচ থকা প্ৰতি ৩ জন প্ৰাপ্তবয়স্কৰ ভিতৰত প্ৰায় এজনৰ বৃক্কৰ ৰোগ আছে। ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ হয় যেতিয়া বৃক্ক ফিল্টাৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় আৰু বৃক্কই তেজৰ পৰা প্ৰস্ৰাৱলৈ অস্বাভাৱিক পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন মুকলি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

এই অৱস্থাটো শৰীৰৰ বাবে বিপদজনক হ'ব পাৰে। যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, বৃক্কও বিফল হ'ব পাৰে। যদিও আৰম্ভণিতে ডায়েবেটিচৰ লক্ষণবোৰ ইমান বিপদজনক নহয়, সময়ৰ লগে লগে সেইবোৰে গুৰুতৰ স্থিতি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। যদি ডায়েবেটিচৰ সমস্যা বৃদ্ধি হয়, ইয়াৰ লক্ষণবোৰ মুখতো দেখা যায়।

মুখৰ এই অংশত লক্ষণদেখা যায়।

বিশেষজ্ঞৰ মতে, ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগৰ লক্ষণবোৰ চকুৰ চাৰিওফালে দেখা যায়। যদি কাৰোবাৰ ডায়েবেটিচ বৃদ্ধি হয়, চকুৰ চাৰিওফালে ফুলা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ হ'ব পাৰে যে ডায়েবেটিচৰ ফলত, বৃক্কৰো প্ৰভাৱ পৰিছে আৰু ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ আৰম্ভ হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগৰ এই লক্ষণবোৰ হ'ব পাৰে:

- চিন্তা কৰাত অসুবিধা
- ভোক অনুভৱ নকৰা
- ওজনৰ ঘটনা
- শুকান, খজুৱতি হোৱা ছাল
- পেশীৰ ক্ৰেম্প
- ভৰিৰ গোৰোহা ফুলা
- সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ
- প্ৰস্ৰাৱ হালধীয়া হোৱা
- বাৰে বাৰে অসুস্থ হোৱা

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক

যদি কোনোবাই ওপৰত উল্লেখ কৰা লক্ষণবোৰ লক্ষ্য কৰে, তেনেহ'লে যিকোনো ব্যক্তিয়ে যিমান সম্ভৱ সোনকালে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব লাগে। বৃক্কৰ কাম প্ৰভাৱিত হোৱাৰ সৈতে, আন সমস্যা হ'ব। একে সময়তে, এবাৰ বৃক্কৰ অৱনতি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিলে, এক অতি গুৰুতৰ স্থিতি হ'ব পাৰে।

এই লোকসকলৰ অধিক বিপদাশংকা আছে

টাইপ টু ডায়েবেটিচ থকা ৰোগীৰ তুলনাত টাইপ ৱান ডায়েবেটিচ থকা ৰোগীৰ বৃক্ক সম্পৰ্কীয় ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। টাইপ ৱান ডায়েবেটিচ থকা লোকৰ ক্ষেত্ৰত ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ সচৰাচৰ দেখা যায়, কিন্তু প্ৰকাৰ ২ ডায়বেটিচ থকা লোকৰ ক্ষেত্ৰতো এই সমস্যা অধিক দেখা যায়। ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ বৃক্ক বিকল হোৱাৰ মুখ্য কাৰণ হ'ব পাৰে। ডায়েলাইচিছ কৰা প্ৰতি পাঁচজন লোকৰ ভিতৰত, প্ৰতি পাঁচজনৰ ভিতৰত এজনৰ ডায়েবেটিক বৃক্কৰ ৰোগ আছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি