• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Jamun Seeds In Diabetes: জামুৰ গুটিয়ে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে ডায়েবেটিছ, পেলাই দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে এই পদ্ধতিৰে কৰক ব্যৱহাৰ

Jamun Seeds In Diabetes: জামুৰ গুটিয়ে নিয়ন্ত্ৰণ কৰে ডায়েবেটিছ, পেলাই দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে এই পদ্ধতিৰে কৰক ব্যৱহাৰ

গ্ৰীষ্মকালত জামু খোৱাৰ লাভালাভ আমি সকলোৱে জানো। আয়ুৰ্বেদৰ উপৰিও, ইউনানী আৰু চীনা ঔষধত বেৰী খোৱাৰ লাভালাভৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।

গ্ৰীষ্মকালত জামু খোৱাৰ লাভালাভ আমি সকলোৱে জানো। আয়ুৰ্বেদৰ উপৰিও, ইউনানী আৰু চীনা ঔষধত বেৰী খোৱাৰ লাভালাভৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।

গ্ৰীষ্মকালত জামু খোৱাৰ লাভালাভ আমি সকলোৱে জানো। আয়ুৰ্বেদৰ উপৰিও, ইউনানী আৰু চীনা ঔষধত বেৰী খোৱাৰ লাভালাভৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।

  • Share this:
গ্ৰীষ্মকালত জামু খোৱাৰ লাভালাভ আমি সকলোৱে জানো। আয়ুৰ্বেদৰ উপৰিও, ইউনানী আৰু চীনা ঔষধত বেৰী খোৱাৰ লাভালাভৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে। আপুনি জানেনে যে, বেৰী খোৱাৰ পিছত আমি পেলাই দিয়া গুটিবোৰ ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলৰ বাবে অতি উপকাৰী? স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে দাবী কৰে যে, বেৰীৰ গুটিবোৰে তেজত বৰ্ধিত ৰক্ত শৰ্কৰা সহজে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে, জামু আৰু ইয়াৰ গুটিত জোম্বোলিন আৰু জাম্বোচিন নামৰ পদাৰ্থ থাকে, যি তেজৰ পৰা মুকলি হোৱা ৰক্ত শৰ্কৰাৰ গতি হ্ৰাস কৰে। ই শৰীৰত ইনচুলিনৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি কৰে। ইয়াক নিয়মীয়াকৈ সেৱন কৰি, ডায়েবেটিচৰ ৰোগ বৃদ্ধি হোৱাপ্ৰতিহত কৰিব পাৰি।

আয়ুৰ্বেদৰ বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে, ভাৰতীয় ব্লেকবেৰী অৰ্থাৎ বেৰীবোৰত এষ্ট্ৰিণ্ডেণ্ট আৰু এণ্টি-ডুৰেটিকৰ দৰে গুণাগুণ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, যি সঘনাই প্ৰস্ৰাৱৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ইয়াৰ উপৰিও, হাইপোগ্লাইচেমিক গুণাগুণো আছে যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস কৰে।

জামু ভালদৰে ধুব আৰু সেইবোৰ পৰিষ্কাৰ পাত্ৰত ৰাখিব। খোৱাৰ পিছত, ইয়াৰ গুটিবোৰ পেলাই দিয়াৰ সলনি পৰিষ্কাৰ পাত্ৰ এটাত ৰাখক। ভালদৰে ধোৱাৰ পিছত এই কাৰ্ণেলবোৰ পৰিষ্কাৰ কাপোৰ এখনত শুকুৱাবলৈ এৰি দিয়ক। সূৰ্যৰ পোহৰত ভালদৰে শুকুৱাবলৈ কমেও তিনিৰ পৰা চাৰিদিন লাগিব।

গুটিবোৰ শুকুৱাই দিয়াৰ পিছত ওপৰৰ স্তৰটো আঁতৰাওক অৰ্থাৎ বাকলি আঁতৰ কৰক আৰু সেউজীয়া অংশটো ৰাখক। এই গুটিবোৰ দুটা ভাগত ভাঙি দিয়ক আৰু কেইদিনমান শুকুৱাবলৈ এৰি দিয়ক যাতে বীজবোৰ ভালদৰে শুকাই যায়। তাৰ পিছত, গুড়িকৰক। আৰু প্ৰয়োজন সাপেক্ষে ব্যৱহাৰ কৰক।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি