• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Vegetables for Health: কেঁচাই খাব নে ৰান্ধি? বহুতে পুষ্টিগত মূল্যৰ বাবে কেঁচাই খায় যদিও এই ৫বিধ পাচলি ৰান্ধি খোৱাটো উপকাৰী

Vegetables for Health: কেঁচাই খাব নে ৰান্ধি? বহুতে পুষ্টিগত মূল্যৰ বাবে কেঁচাই খায় যদিও এই ৫বিধ পাচলি ৰান্ধি খোৱাটো উপকাৰী

কেইবাটাও পাচলি আছে, যাক কেঁচাই খালে বিশেষ গুণ পোৱা নাযায়, কিন্তু ৰন্ধাৰ সময়ত পুষ্টিকৰ হৈ পৰে।

কেইবাটাও পাচলি আছে, যাক কেঁচাই খালে বিশেষ গুণ পোৱা নাযায়, কিন্তু ৰন্ধাৰ সময়ত পুষ্টিকৰ হৈ পৰে।

কেইবাটাও পাচলি আছে, যাক কেঁচাই খালে বিশেষ গুণ পোৱা নাযায়, কিন্তু ৰন্ধাৰ সময়ত পুষ্টিকৰ হৈ পৰে।

  • Share this:
শাক পাচলি কেঁচাই খালে আটাইতকৈ বেছি পুষ্টি উপলব্ধ হয় নে নহয়। যেতিয়া আপুনি ৰান্ধে, বেছিভাগ গুণ অপচয় হয়। বিশেষজ্ঞসকলে এইটোৱেই কয়।  কিন্তু কিছুমান পাচলি আছে, যিবোৰৰ কেঁচাই খোৱাৰ সলনি ৰন্ধা হ'লে পুষ্টিকৰ হৈ পৰে। ইয়াত এনে ৫টা পাচলিৰ তালিকা দিয়া হৈছে, যাৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লোৱা উচিত (Vegetables for Health)।

পালেং শাক :  পালেং শাক একাধিক ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰে ভৰপূৰ। কিন্তু আমোদজনক কথাটো হ'ল ৰন্ধন অবিহনে এই পুষ্টি গ্ৰহণ কৰাৰ আন কোনো উপায় নাই। দৰাচলতে পালেং শাক অক্সালিক এচিডেৰে পৰিপূৰ্ণ যি লো আৰু কেলচিয়াম শোষণত বাধা দিয়ে। ৰন্ধাৰ সময়ত ই আৱদ্ধ কেলচিয়াম মুকলি কৰে, যাতে শৰীৰে ইয়াক শোষণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰি ৰন্ধা পালেং শাক খোৱাৰ ফলত কিছুমান কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস হয়।

এস্পাৰাগাছ : এয়া প্ৰায় সকলোৱে জানে যে পুষ্টি সাধাৰণতে কোষৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। পাচলিৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিবোৰ কোষবোৰৰ বেৰত লাগি থাকে। ৰন্ধাৰ সময়ত এস্পাৰাগাছৰ কোষবেৰ ভাঙি যায়। ভিটামিন চি, এ, বি৯ আৰু ই ওলাই আহে। তেতিয়া শৰীৰে সহজে এই পুষ্টি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

কেপচিকাম : এই পাচলিটো কেৰোটিনইডৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। ই হৈছে এক প্ৰকাৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। এই এণ্টিঅক্সিডেণ্টটো ৰন্ধাৰ সময়ত কেপচিকামৰ কোষবোৰৰ বেৰ ভাঙি ওলাই আহে। ফলস্বৰূপে শৰীৰে সহজে এই পুষ্টি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, উতলাৰ সলনি কেপচিকাম ভজা উচিত। অন্যথা, ইয়াত থকা ভিটামিনবোৰ পানীৰ সৈতে বাহিৰলৈ যায়।

বীন : বীনৰ আঞ্জা চাউল বা পিঠা দুয়োৰে সৈতে খাব পাৰি। সেউজীয়া বীন হৈছে সুস্বাদু আৰু পুষ্টিকৰ গুণাগুণযুক্ত।  ভাৰতীয়সকলৰ এক প্ৰিয় পাচলি। বহু লোকে বীন নিমখৰ সৈতে কেঁচায়ো খায়। কিন্তু কেৱল যেতিয়া ৰন্ধা হয় তেতিয়াহে শৰীৰে ইয়াৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

ব্ৰাচিকা : বন্ধাকবি হওক বা ফুলকবি হওক বা ব্ৰকলিয়েই হওক, ইয়াৰ সম্পূৰ্ণ পুষ্টিগত মূল্য কেৱল তেতিয়াহে প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি যদি ইয়াক উতলাব পাৰি। তদুপৰি, সেইবোৰ কেঁচা কৈ খোৱাটোও সুস্বাদু। গতিকে যদি আপুনি সোৱাদ বঢ়াবলৈ ৰন্ধাৰ সময়ত এক চামুচ জলফাই তেল মিহলি কৰে, সোৱাদ অধিক  হৈ যায়।
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি