• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Skin Cancer : দেশত তাপ প্ৰবাহৰ সৈতে বৃদ্ধি পাইছে ছালৰ কৰ্কট ৰোগ! চিন্তাত বিজ্ঞানীসকল!

Skin Cancer : দেশত তাপ প্ৰবাহৰ সৈতে বৃদ্ধি পাইছে ছালৰ কৰ্কট ৰোগ! চিন্তাত বিজ্ঞানীসকল!

Cancer : আইচিএমআৰ ২০২১ অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাৰতৰ উত্তৰ আৰু পূৱত মেলানোমা নোহোৱা ছালৰ কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক। এতিয়া ই লাহে লাহে সমগ্ৰ ভাৰতত বিয়পি পৰিছে।

Cancer : আইচিএমআৰ ২০২১ অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাৰতৰ উত্তৰ আৰু পূৱত মেলানোমা নোহোৱা ছালৰ কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক। এতিয়া ই লাহে লাহে সমগ্ৰ ভাৰতত বিয়পি পৰিছে।

Cancer : আইচিএমআৰ ২০২১ অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাৰতৰ উত্তৰ আৰু পূৱত মেলানোমা নোহোৱা ছালৰ কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক। এতিয়া ই লাহে লাহে সমগ্ৰ ভাৰতত বিয়পি পৰিছে।

  • Share this:
সূৰ্যৰ অত্যধিক তাপৰ প্ৰভাৱত ইতিমধ্যে দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ পৰিৱেশৰ অবিশ্বাস্য পৰিৱৰ্তন দেখা গৈছে। ইয়াৰ মাজতে পৰিৱেশবিদসকলে ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ বিপদৰ বিষয়ে সদৰি কৰিছে। বৰ্ধিত ইউভি সূচক, বিশেষকৈ কৰ্ণাটকত পৰিৱেশ বিজ্ঞানীসকলৰ বাবে চিন্তাৰ কাৰণ হৈ পৰিছে। সৰ্বাধিক, বেংগালুৰুকে ধৰি কৰ্ণাটকৰ ৩১খন জিলাৰ ২৭খনত, ইউভি সূচক পঢ়া অনুযায়ী '১২' সীমা অতিক্ৰম কৰিছে। ধাৰৱাড, কোলাৰ, কপ্পাল আৰু ৰাইচুৰত ১৩ আৰু য়াদাগিৰিত ১২.৫। ৰামনগৰ আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালৰ এলেকাবোৰত এতিয়াও ১১ ইউভি সূচক আছে, কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে কয় যে যদি বতৰ এনেকুৱা হৈ থাকে, ই কেইদিনমানৰ ভিতৰতে ১২ মাৰ্ক অতিক্ৰম কৰিব।

এইচচিজি কৰ্কট গৱেষণা কেন্দ্ৰ আৰু চিকিৎসালয়ৰ ডিন ডাঃ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিশাল ৰাৱে কয়, "আমাৰ দেশত ইউভি সূচকৰ বিষয়ে এনেদৰে আলোচনা কৰা হোৱা নাই। ভাৰতৰ দৰে গ্ৰীষ্মকালীন দেশত কিয় নহয়, ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনা এতিয়ালৈকে সাধাৰণতে বিৰল আছিল। কিন্তু এতিয়া উচ্চ ইউভি এক্সপোজাৰৰ বাবে এনে ধৰণৰ ঘটনা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱা যেন লাগিছে।"

তেওঁ এইটোও জনাইছিল যে ইউভি সংস্পৰ্শৰ নিৰন্তৰ বৃদ্ধিয়ে আমাৰ শৰীৰৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰিব। বৰ্তমান পৰিৱেশ উষ্ণতাৰ সৈতে গছ-গছনি হ্ৰাস, নদী আৰু জলাশয়ৰ পৰিমাণ হ্ৰাস, উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ বাবে বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশত ইউভি সূচক অধ্যয়ন কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। ভাৰতেও এই তালিকাত স্থান পাব। ই বিভিন্ন নেতিবাচক ক্ষতি যেনে ছালৰ কৰ্কট ৰোগ, চানবাৰ্ণ আৰু চকুত ছানি পৰাৰ সম্ভাৱনা সৃষ্টি কৰিব।

শংকৰ চিকিৎসালয়ৰ অংক'লজী বিভাগৰ মুৰব্বী ডাঃ নাৰায়ণ সুব্ৰমনিয়ামে কৈছিল যে অষ্ট্ৰেলিয়াত এই মুহূৰ্তত ছালৰ কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক। তেনে ক্ষেত্ৰত, ভাৰতীয়সকলৰ ছালত থকা উচ্চ স্তৰৰ মেলানিনে সূৰ্যৰ এই অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিবোৰক পৰাস্ত কৰিবলৈ সক্ষম হয়। কিন্তু তাপমাত্ৰা ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে বিপদাশংকা বৃদ্ধি পাইছে।

২০০২ চনত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এই ইউভি সূচক সৃষ্টি কৰিছিল। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক ৰশ্মিৰ জোখ। ইউভি সূচক অনুসৰি, ১ বা ২ নম্বৰ হৈছে নিম্ন হাৰ, ৩ ৰ পৰা ৫ মজলীয়া, ৬ বা ৭ অধিক, ৮ৰ পৰা ১০ উচ্চ হাৰ, ১১ আৰু অধিক। শেহতীয়া আইচিএমআৰ ২০২১ অধ্যয়ন অনুসৰি, ভাৰতৰ উত্তৰ আৰু পূৱত মেলানোমা নোহোৱা ছালৰ কৰ্কট ৰোগীৰ সংখ্যা সৰ্বাধিক। এতিয়া ই লাহে লাহে সমগ্ৰ ভাৰতত বিয়পি পৰিছে।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি