• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Cancer Risk: কম শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাই কৰ্কট ৰোগ বৃদ্ধি কৰে, সপ্তাহত ৫ ঘণ্টা ব্যায়াম অত্যাৱশ্যকীয়: গৱেষণা

Cancer Risk: কম শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাই কৰ্কট ৰোগ বৃদ্ধি কৰে, সপ্তাহত ৫ ঘণ্টা ব্যায়াম অত্যাৱশ্যকীয়: গৱেষণা

Image-shutterstock.com

Image-shutterstock.com

Cancer risk due to physical inactivity : আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত কৰা এক নতুন গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি আমেৰিকানসকলে প্ৰতি সপ্তাহত ৫ ঘণ্টাৰ মজলীয়াৰ পৰা তীব্ৰ স্তৰৰ (moderate to intense level) শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা কৰে, প্ৰতি বছৰে ৪৬ হাজাৰৰো অধিক কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি

  • Share this:
আজিৰ জীৱনশৈলীত অনিয়মীয়া খোৱা আৰু কম শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ ফলত মেদবহুলতা, ডায়েবেটিচ, উচ্চ বিপি আদিৰ দৰে বহুতো ৰোগ হয়। দীঘলীয়া কামৰ সময়ৰ পিছত, দীঘলীয়া গাড়ী চলাওক আৰু তাৰ পিছত ব্যায়াম কৰিবলৈ কিছু সময় উলিয়াবলৈ শৰীৰৰ পৰ্যাপ্ত জীৱন নাই। ঠিক তেতিয়াই অৱস্থাটো হ'ল অলপ সময় ৰখা, তাৰ পিছত উঠক আৰু খাওক আৰু শুবলৈ যাওক। এইটোৱেই একমাত্ৰ ৰুটিন যিয়ে আমাৰ জীৱনৰ পৰা শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা হ্ৰাস কৰিছে। আমি খোজ কঢ়া বন্ধ কৰিছো, চিৰি বগাবলৈ হ্ৰাস পাইছে, আমি খাবলৈ ফল-সেউজীয়া পাচলিও নাপাম। কিছুমান মানুহ আনকি চাপৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰিছে। কিন্তু আপুনি জানেনে এই সকলোবোৰ বস্তুৱে আমাক কি গুৰুতৰ ৰোগলৈ লৈ গৈছে? ডেইলী জাগৰণৰ মতে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত কৰা এক নতুন গৱেষণাত দেখা গৈছে যে যদি আমেৰিকানসকলে প্ৰতি সপ্তাহত ৫ ঘণ্টাৰ মজলীয়াৰ পৰা তীব্ৰ স্তৰৰ (moderate to intense level) শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা কৰে, প্ৰতি বছৰে ৪৬ হাজাৰৰো অধিক কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি

গৱেষণাটো ক্ৰীড়া আৰু ব্যায়ামত ঔষধ আৰু বিজ্ঞান (Medicine & Science in Sports and Exercise’) জাৰ্নেলত প্ৰকাশিত হৈছে। এই গৱেষণাৰ তথ্য অনুসৰি, ২০১৩ চনৰ পৰা ২০১৬ চনলৈ, ৩০ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ ৩ শতাংশ কৰ্কট ৰোগীৰ শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ অভাৱ দেখা গৈছে। কিন্তু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত (৩২,০৮৯ টা ক্ষেত্ৰত), এই অনুপাত পুৰুষৰ তুলনাত অধিক আছিল (১৪,২৭৭ টা ঘটনা)।

অধ্যয়নটোৰ পৰা কি ওলাইছিল
দক্ষিণ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজ্য কিছুমানৰ মহিলাসকলৰ শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা হ্ৰাস হোৱা আৰু কৰ্কট ৰোগত অধিক সাদৃশ্য থকা দেখা গৈছিল। যদিও পাহাৰীয়া ৰাজ্য কেইখনমানত এই অনুপাত কম হোৱা দেখা গৈছিল।

পেটৰ কৰ্কট ৰোগৰ উচ্চ বিপদাশংকা
আমেৰিকান কেন্সাৰ চছাইটি (American Cancer Society)ৰ মতে, এইটো প্ৰথম গৱেষণা যিয়ে কৰ্কট ৰোগক অ-শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছে। তেওঁ কয় যে এনে কৰ্কট ৰোগৰ ভিতৰত আছে স্তন (Breast), গ্ৰীৱাৰ স্তৰ (endometrial) কৰ্কট, পেটৰ কৰ্কট, বৃক্কৰ কৰ্কট ইত্যাদি। সৰ্বাধিক শতাংশ হৈছে পেটৰ কৰ্কট ৰোগৰ ১৬.৯ শতাংশ। সৰ্বনিম্ন ৩.৯ ত মূত্ৰাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।
Published by:Kokil Sarma
First published: