• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • ডায়েবেটিচৰ ৰোগীয়ে কিচমিচ খাব লাগে নে নালাগে ? সত্যটো কি জানক ...

ডায়েবেটিচৰ ৰোগীয়ে কিচমিচ খাব লাগে নে নালাগে ? সত্যটো কি জানক ...

কিচমিচ হৈছে মধ্যমীয়া জিআই খাদ্য। কিন্তু ইয়াত থকা চেনিয়ে ডায়েবেটিচৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিচমিছত প্ৰায় ২৫ শতাংশ ফ্ৰুক্টোজ থাকে, আৰু মুঠ ৩০ শতাংশ গ্লুকোজ পুষ্টি থাকে।

কিচমিচ হৈছে মধ্যমীয়া জিআই খাদ্য। কিন্তু ইয়াত থকা চেনিয়ে ডায়েবেটিচৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিচমিছত প্ৰায় ২৫ শতাংশ ফ্ৰুক্টোজ থাকে, আৰু মুঠ ৩০ শতাংশ গ্লুকোজ পুষ্টি থাকে।

কিচমিচ হৈছে মধ্যমীয়া জিআই খাদ্য। কিন্তু ইয়াত থকা চেনিয়ে ডায়েবেটিচৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিচমিছত প্ৰায় ২৫ শতাংশ ফ্ৰুক্টোজ থাকে, আৰু মুঠ ৩০ শতাংশ গ্লুকোজ পুষ্টি থাকে।

  • Share this:
আজিৰ যুগত, ডায়েবেটিচৰ সমস্যা অতি সচৰাচৰ হৈ পৰিছে। ডায়েবেটিচে সকলোকে ইয়াৰ মুঠিত লৈ গৈছে। ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে তেওঁলোকৰ আহাৰৰ বিশেষ যত্ন ল'ব লাগিব। আপুনি যিকোনো বস্তু খোৱাৰ আগতে বহুবাৰ ভাবিব লাগিব। খোৱা-বোৱাত অৱহেলা হোৱাৰ বাবে, চেনীৰ স্তৰ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে তেওঁলোকৰ আহাৰত এনে বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে, য'ত গ্লাইচেমিক সূচক কম হয়। ডায়েবেটিচত কি খাব লাগে, বা নাখাব লাগে, এক ডাঙৰ প্ৰশ্ন। তাৰে এটা হৈছে কিচমিচ। হয়, ডায়েবেটিচ ৰোগীয়ে ডায়েবেটিচ বৃদ্ধি নকৰে বুলি ভাবি সোৱাদত মিঠা দেখা কিচমিচ নাখায়। কিন্তু ইয়াত এতিয়াও প্ৰশ্ন উত্থাপিত হয়, কিচমিচ খোৱাটোৱে সঁচাকৈয়ে চেনী বৃদ্ধি কৰে নেকি। আহক জানিব -

ছুগাৰত কিচমিচ খোৱাটো উপকাৰী নেকি?
হেল্থ লাইন অনুসৰি, ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে কি খাব লাগে, আৰু কি নহয় সেই বিষয়ে যথেষ্ট বিভ্ৰান্তি আছে। কিচমিচ হৈছে মধ্যমীয়া জিআই খাদ্য। কিন্তু ইয়াত থকা চেনিয়ে ডায়েবেটিচৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিচমিছত প্ৰায় ২৫ শতাংশ ফ্ৰুক্টোজ থাকে, আৰু মুঠ ৩০ শতাংশ গ্লুকোজ পুষ্টি থাকে। একে সময়তে, কিচমিচত প্ৰায় ১০০ গ্ৰাম কাৰ্বোহাইড্ৰেট থাকে। যি যথেষ্ট শক্তি প্ৰদান কৰে। সেয়েহে, বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলক কিচমিচ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া নহয়।

বিশেষজ্ঞসকলে কি কয়
বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, কিচমিচত আঁহ সমৃদ্ধ থাকে। যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। কিচমিছে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাৰ পৰাও সকাহ দিব পাৰে। ডায়েবেটিচ ৰোগীসকলে যত্ন ল'ব লাগিব যে ইয়াক সঠিক পৰিমাণত আৰু সঠিক ধৰণে খোৱা হয়।

কেনেকৈ খাব লাগে
- কিচমিচ বোৰ চালাড আৰু পাচলিত যোগ দি খাব পাৰি।
- কিচমিচ একেলগে ওটমিলত খাব পাৰি।
- ৰাতিপুৱা ভিজা কিচমিচ খোৱাৰ ফলত লাভান্বিত হয়।
- আবেলি খাদ্য খোৱাৰ আগতে ইয়াক জলপান হিচাপে ল'ব পাৰি।

ডায়েবেটিচৰ সময়ত কিচমিচ খোৱাটো কেৱল তেতিয়াহে উপকাৰী হ'ব পাৰে যদি আপুনি ইয়াৰ সঠিক পৰিমাণ আৰু সঠিক সময়ৰ যত্ন লয়। যাৰ বাবে আপুনি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শও ল'ব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি