• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Breathing: Explained: খোজ কাঢ়োঁতে উশাহ চুটি হয়? কেতিয়া ই স্বাভাৱিক আৰু কেতিয়া হয় চিন্তাৰ কাৰণ, নজনাটো বিপদজনক

Breathing: Explained: খোজ কাঢ়োঁতে উশাহ চুটি হয়? কেতিয়া ই স্বাভাৱিক আৰু কেতিয়া হয় চিন্তাৰ কাৰণ, নজনাটো বিপদজনক

Breathing: যেতিয়া শৰীৰটোৱে উশাহ ল'বলৈ পৰ্যাপ্ত বায়ু নাপায় তেতিয়া উশাহ লোৱাত কষ্ট হয়। উশাহ চুটি হোৱাৰ মেডিকেল পৰিভাষা হৈছে ডিস্পনিয়া।

Breathing: যেতিয়া শৰীৰটোৱে উশাহ ল'বলৈ পৰ্যাপ্ত বায়ু নাপায় তেতিয়া উশাহ লোৱাত কষ্ট হয়। উশাহ চুটি হোৱাৰ মেডিকেল পৰিভাষা হৈছে ডিস্পনিয়া।

Breathing: যেতিয়া শৰীৰটোৱে উশাহ ল'বলৈ পৰ্যাপ্ত বায়ু নাপায় তেতিয়া উশাহ লোৱাত কষ্ট হয়। উশাহ চুটি হোৱাৰ মেডিকেল পৰিভাষা হৈছে ডিস্পনিয়া।

  • Share this:
কেইখোজমান যোৱাৰ পিছত যেতিয়া শ্বাস-প্ৰশ্বাসত কষ্ট হয় তাক লৈ আতংকিত হোৱাৰ কোনো কাৰণ নাই। বহুলোকে উশাহ-নিশাহৰ সমস্যাক হৃদযন্ত্ৰ বা হাঁওফাঁওৰ সমস্যা বুলি ভাবে। বহুলোকে আনকি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ নোলোৱাকৈ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ আৰম্ভ কৰি দিয়ে। বহুলোকে হার্টত পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে তেজ পাম্প কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে আৰু পুনৰ হার্টটো সঠিকভাৱে কাম কৰাবলৈ চেষ্টা কৰে। তেওঁলোকে হার্টৰ ওপৰত বিভিন্ন ধৰণৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাও কৰে। স্তব্ধ হৈ পৰা হৃদযন্ত্ৰটো সক্ষম কৰিবলৈ যি কৰা হয় সেয়া আচলতে সম্পূৰ্ণ ভুল। কাৰণ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা বিভিন্ন কাৰণত হ'ব পাৰে।

উশাহ চুটি হোৱা মানে কি?

যেতিয়া শৰীৰটোৱে উশাহ ল'বলৈ পৰ্যাপ্ত বায়ু নাপায় তেতিয়া উশাহ লোৱাত কষ্ট হয়। এই ক্ষেত্ৰত সংশ্লিষ্ট ব্যক্তিজন যদি শক্তিশালী হয় আৰু দ্ৰুত গতিত উশাহ ল'বলৈ চেষ্টা অব্যাহত ৰাখে যদিও ভিতৰলৈ পৰ্যাপ্ত বায়ু সোমোৱাবলৈ অক্ষম হৈ পৰে। আক্ষৰিক অৰ্থত মানুহে বায়ুৰ বাবে হাহাকাৰ কৰিবলগীয়া হয়। এইয়াই হৈছে উশাহ চুটি বোৱা বা শ্বাসজনিত কষ্ট।  উশাহ চুটি হোৱাৰ মেডিকেল পৰিভাষা হৈছে ডিস্পনিয়া।

সামান্য শাৰীৰিক কষ্ট কৰাৰ পিছতো আমি শ্বাসকষ্ট অনুভৱ কৰিব পাৰোঁ। উদাহৰণ স্বৰূপে, চিৰি বগাই বা সমান ঠাইত খোজকঢ়াৰ পাছতো, উশাহ চুটি হোৱাৰ অনুভৱ হয়। ইয়াৰ ফলত এজন ব্যক্তিৰ স্বাভাৱিক কাম-কাজ ব্যাহত হয়।

সম্ভাৱ্য কাৰণ কি হ'ব পাৰে ?

উশাহ চুটি হোৱাৰ আঁৰত কেইবাটাও মেডিকেল আৰু নন-মেডিকেল কাৰণ আছে। এনেকুৱা হোৱাৰ কাৰণ হিচাপে ক'ব পাৰি,  উচ্চতাত থকাৰ বাবে বা বায়ুৰ মানদণ্ড যেতিয়া বিপদজনক স্তৰত থাকে বা তাপমাত্ৰা খুব বেছি হয় বা গধুৰ ব্যায়াম কৰাৰ পিছতো শ্বাসকষ্ট অনুভৱ কৰিব পাৰে।

কেইবাটাও চিকিৎসাগত কাৰণ আছে যাৰ ফলত এজন ব্যক্তিৰ উশাহ চুটি হয়। এলাৰ্জি, হাপানি, হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা, হাঁওফাঁওৰ ৰোগ, নিউমোনিয়া, মেদবহুলতা, যক্ষ্মা আদিৰ দৰে সমস্যাৰ ফলতো উশাহ চুটি হয়।

শেহতীয়াকৈ, কোৰোণা ভাইৰাছে কোভিড ৰোগীসকলৰ উশাহ-নিশাহৰ ক্ষমতাও প্ৰভাৱিত কৰিছে বুলি জনা গৈছে। সাধাৰণ কোভিড লক্ষণ থকা বহুলোকৰ ডিঙিৰ বিষ, চৰ্দি আদি সংক্ৰমণৰ সময়তো উশাহ চুটি হোৱা অনুভৱ কৰে।

COPD.

COPD হৈছে ক্ৰনিক অবষ্ট্ৰাকটিভ পালমোনেৰী ডিজিজ। ই শ্বাসতন্ত্ৰৰ এক দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ। ধূমপানৰ বাবে এই উশাহ চুটি হোৱাটো বেছি হয়। যিসকলে ধূমপান কৰে, সাধাৰণতে ৪০ বছৰ বয়সৰ লোকসকলে উশাহ লোৱা আৰম্ভ কৰে। ৰোগীৰ কাহৰ সৈতে উশাহ চুটি হয়, যেতিয়া তেওঁ কাম কৰে, কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰে, চিৰি বগায় বা কিছু ব্যায়াম কৰে তেতিয়া তেওঁৰ উশাহ লোৱাত কষ্ট আৰম্ভ হয় আৰু লাহে লাহে এই উশাহ-নিশাহৰ কষ্ট বৃদ্ধি হৈ থাকে। এনেকুৱা এটা সময় আহে যেতিয়া ৰোগীজনে বহি থাকোতেও উশাহ লোৱা কষ্টকৰ হৈ পৰে। ই একেবাৰে আৰোগ্য বা হ্ৰাস নহয়। ই বাঢ়ি গৈ আছে।

নিদ্ৰাহীনতা বা উচ্চ তাপমাত্ৰা বা কোনো ঘটনাৰ বাবে উশাহ চুটি হ'লে চিন্তা কৰাৰ একো নাই। যদি স্বাভাৱিক কাৰণত শ্বাসকষ্ট হয় তেনেহ'লে চিন্তা কৰাৰ একো নাই। কিয়নো বহুক্ষেত্ৰত কিছু সময়ৰ পিছত নিজে নিজে এই সমস্যাৰ পৰা সকাহ পায়।

ব্ৰংকিয়েল এজমা বা হাপানি থকা লোকসকলৰ উশাহ চুটি হয়, কিন্তু সেই ক্ষেত্ৰত সামান্য পাৰ্থক্য আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ৰোগীৰ উশাহ চুটি হোৱাৰ সৈতে কাহ হয়, বুকুত তীব্ৰ শব্দ হয় - যিটো সাধাৰণতে চি.ও.পি.ডিত নহয়।

বুকুৰ বিষ, বুকুৰ গধুৰতা, উশাহ চুটি হোৱা, কাহ, অনিদ্ৰা, নাকৰ শব্দ, দুয়োখন ভৰিৰ বিষ আৰু ভাগৰ আদিৰ দৰে অন্যান্য লক্ষণবোৰো  পৰীক্ষা কৰিব লাগে।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি