• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Benefits Of Oil Massage: তেল মালিচৰ আছে বহুতো লাভালাভ ! ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হোৱাৰ লগতে স্বাস্থ্যৱান ৰাখে ছাল ...

Benefits Of Oil Massage: তেল মালিচৰ আছে বহুতো লাভালাভ ! ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হোৱাৰ লগতে স্বাস্থ্যৱান ৰাখে ছাল ...

Image: shutterstock

Image: shutterstock

যদি আপুনি লাইফ টাইম তেলৰ (Oil Massage) সৈতে মালিচ কৰে, ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দৰ্য দুয়োটা বজাই ৰাখে। ই ছালৰ শুষ্কতা আঁতৰ কৰে আৰু ছালৰ (Skin) কোঁচ আঁতৰ কৰে। যদি নিয়মীয়া তেল মালিচ কৰা হয়, ৰক্ত সঞ্চালনো উন্নত হয় আৰু শৰীৰৰ শিৰাবোৰ শক্তিশালী হয়।

  • Share this:
সৰুৰে পৰা আমি শুনি আহিছো যে তেল মালিচৰ বহুতো লাভালাভ আছে। ইয়াক বিশেষকৈ শিশুসকলৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু যদি আপুনি লাইফ টাইম তেলৰ (Oil Massage) সৈতে মালিচ কৰে, ই আপোনাৰ স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দৰ্য দুয়োটা বজাই ৰাখে। ই ছালৰ শুষ্কতা আঁতৰ কৰে আৰু ছালৰ (Skin) কোঁচ আঁতৰ কৰে। যদি নিয়মীয়া তেল মালিচ কৰা হয়, ৰক্ত সঞ্চালনো উন্নত হয় আৰু শৰীৰৰ শিৰাবোৰ শক্তিশালী হয়। যদি আপোনাৰ পেশী দুৰ্বল হয়, আপুনি তেল মালিচ কৰিবই লাগিব। লগতে, যদি আপুনি ভাগৰুৱা অনুভৱ কৰে, আপুনি তেলৰ মালিচ কৰিবই লাগিব। এনে কৰিলে শৰীৰক শক্তিৰ অনুভূতি প্ৰদান কৰে আৰু হাড়বোৰ শক্তিশালী কৰে।

বিভিন্ন তেলৰ লাভালাভ

১. সৰিয়হৰ তেল

যদি আপুনি সৰিয়হৰ তেলৰ সৈতে মালিচ কৰে তেন্তে ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত হয়। ই ছালৰ বাবেও যথেষ্ট উপকাৰী আৰু ইয়াৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰে ছাল উন্নত কৰে। পেশীৰ চাপ উপশম কৰাতো ই অতি উপকাৰী। যদি আপুনি পাতল সূৰ্যৰ পোহৰত সৰিয়হৰ তেল মালিচ কৰে, ই শৰীৰৰ সূৰ্যৰ পোহৰৰ পৰা ভিটামিন ডি শোষণ কৰাত সহায় কৰে। সৰিয়হৰ তেলে ঘামগ্ৰন্থি সক্ৰিয় কৰে যি শৰীৰক ডিটক্স কৰাত সহায় কৰে। ই ছালৰ সংক্ৰমণৰ পৰাও সুৰক্ষা দিয়ে।

২. তিল তেল

তিল তেলত অতি বেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষাৰ গুণ আছে যিয়ে বয়স বৃদ্ধিৰ সমস্যা সৃষ্টি নকৰে। ই ছালক প্ৰদূষণৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। ইয়াত এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টি ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণ আছে যি শালমইনাৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। তিল তেলত তাম, মেঙ্গানিজ, কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম থাকে। ইয়াত এণ্টিঅক্সিডেণ্টো থাকে যি ছাল কোমল কৰাত সহায় কৰে। ইয়াত ভিটামিন ই, ভিটামিন বি কমপ্লেক্স আৰু ভিটামিন ডি থাকে যি শৰীৰৰ উন্নত বিকাশৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।



৩. নাৰিকল তেল

নাৰিকল তেলে ছালৰ বাবে প্ৰাকৃতিক ময়েশ্চাৰাইজাৰ হিচাপে কাম কৰে, ই মৃত ছাল আঁতৰাই ৰং উন্নত কৰে। ই ছালৰ ৰোগ, ডাৰ্মাটাইটিছ, একজিমা আৰু ছাল জ্বলাৰ ক্ষেত্ৰতো যথেষ্ট উপযোগী। কেৱল পাঁচ মিনিটৰ বাবে নাৰিকল তেল মালিচ কৰিলে কেৱল ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি নহয় লগতে হেৰুওৱা পুষ্টিৰ ক্ষতিপূৰণো হয়। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by:Kokil Sarma
First published: