• Home
  • »
  • News
  • »
  • health-well-being
  • »
  • Home Remedies: প্ৰস্ৰাৱৰ জ্বলা-পোৰা আৰু UTI হালধীয়া হোৱাৰ ৫ টা গুৰুতৰ লক্ষণক অৱজ্ঞা নকৰিব, লগে লগে সকাহ পাবলৈ ৫ টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ চেষ্টা কৰিব ...

Home Remedies: প্ৰস্ৰাৱৰ জ্বলা-পোৰা আৰু UTI হালধীয়া হোৱাৰ ৫ টা গুৰুতৰ লক্ষণক অৱজ্ঞা নকৰিব, লগে লগে সকাহ পাবলৈ ৫ টা ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ চেষ্টা কৰিব ...

মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হৈছে এক সংক্ৰমণ যি আপোনাৰ মূত্ৰতন্ত্ৰৰ যিকোনো অংশত হয়। যাৰ ভিতৰত আছে আপোনাৰ বৃক্ক, মূত্ৰাশয়, মূত্ৰনলী, আৰু মূত্ৰনলী। যদি আপুনি এগৰাকী মহিলা, আপোনাৰ মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হৈছে এক সংক্ৰমণ যি আপোনাৰ মূত্ৰতন্ত্ৰৰ যিকোনো অংশত হয়। যাৰ ভিতৰত আছে আপোনাৰ বৃক্ক, মূত্ৰাশয়, মূত্ৰনলী, আৰু মূত্ৰনলী। যদি আপুনি এগৰাকী মহিলা, আপোনাৰ মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হৈছে এক সংক্ৰমণ যি আপোনাৰ মূত্ৰতন্ত্ৰৰ যিকোনো অংশত হয়। যাৰ ভিতৰত আছে আপোনাৰ বৃক্ক, মূত্ৰাশয়, মূত্ৰনলী, আৰু মূত্ৰনলী। যদি আপুনি এগৰাকী মহিলা, আপোনাৰ মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

  • Share this:
মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হৈছে এক সংক্ৰমণ যি আপোনাৰ মূত্ৰতন্ত্ৰৰ যিকোনো অংশত হয়। যাৰ ভিতৰত আছে আপোনাৰ বৃক্ক, মূত্ৰাশয়, মূত্ৰনলী, আৰু মূত্ৰনলী। যদি আপুনি এগৰাকী মহিলা, আপোনাৰ মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। এইটো শৰীৰত সচৰাচৰ হোৱা দ্বিতীয় সংক্ৰমণ। প্ৰতি ১০ জন পুৰুষৰ ভিতৰত এজনৰ তুলনাত দুজনৰ ভিতৰত এগৰাকী মহিলাই কমেও এবাৰ হোৱাৰ আশংকা থাকে।

আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞ ডাঃ দীক্ষা ভৱচাৰে কয় যে চিকিৎসাৰ প্ৰথম কাৰণ হৈছে ৰোগটোৰ কাৰণ বিচাৰি উলিওৱা আৰু ইয়াক এৰাই চলা। তেওঁ কয় যে ইউটিআই কম পানী খোৱা, টেঙা, মচলাযুক্ত, চেনীযুক্ত খাদ্য খোৱা আৰু কেফেইন, কাৰ্বোনেটেড পানীয়, কফি, চকলেট আদি অত্যাধিক গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত হ'ব পাৰে। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, পিত্ত বৃদ্ধি কৰা যিকোনো বস্তুৰ ফলত ইউটিআই হ'ব পাৰে। সেইকাৰণে ইয়াক এৰাই চলিব লাগে।

ইউটিআইৰ গুৰুতৰ লক্ষণ

মূত্ৰাশয়ৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত, আপুনি বাৰে বাৰে প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰিব পাৰে বা প্ৰস্ৰাৱ কৰোঁতে বিষ অনুভৱ কৰিব পাৰে। তলপেটৰ বিষ আৰু প্ৰস্ৰাৱৰ ফেনো ইয়াৰ অন্যতম লক্ষণ। বৃক্কৰ সংক্ৰমণৰ ফলত জ্বৰ, ঠাণ্ডা, ওকালি অহা আৰু বমি হ'ব পাৰে। যদিও মূত্ৰনলীত এই সংক্ৰমণৰ ফলত প্ৰস্ৰাৱ কৰোঁতে স্ৰাৱ আৰু জ্বলা-পোৰা হ'ব পাৰে।

চাউলৰ পানীয়ে প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা হ্ৰাস কৰে

আয়ুৰ্বেদ চিকিৎসকসকলে উল্লেখ কৰিছে যে চাউলৰ পানীয়ে ইউটিআইত স্ৰাৱ, পিঠিৰ বিষ, খজুৱতি আৰু পেটৰ বিষ উপশম কৰিবলৈ কাম কৰে। আপুনি দিনটোত যিকোনো সময়তে ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। মনত ৰাখিব যে চাউলৰ পানী কেৱল ৬-৮ ঘণ্টাৰ বাবে হে সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি। এনে পৰিস্থিতিত, প্ৰতিদিনে সতেজ চাউলৰ পানী বনোৱাটো হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প।

কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব- এমুঠি চাউল এবাৰ ধুব আৰু ইয়াক মাটিৰ পাত্ৰ/ষ্টেইনলেছ ষ্টীলৰ পাত্ৰত ২-৬ ঘণ্টাৰ বাবে বন্ধ কৰিব। তাৰ পিছত চাউলখিনি পানীত ২-৩ মিনিটৰ বাবে তিয়াই ৰাখক। এতিয়া আপুনি ইয়াক পান কৰিব পাৰে।

ধনীয়াই শৰীৰটো শীতল কৰি ৰাখে।

বিশেষজ্ঞসকলে আঙুলিয়াই দিছে যে ধনিয়াক আয়ুৰ্বেদৰ আটাইতকৈ ঠাণ্ডা পানীয় বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ সেৱনে শৰীৰৰ পিত্তৰ সমস্যা দূৰ কৰে। যিটো ইউটিআই থকাৰ মুখ্য কাৰণ।

কেনেদৰে প্ৰস্তুত কৰিব - গুৰি কৰা ধনিয়াগুটি পানীত তিয়াই ৰাতিটো বা 8 ঘণ্টাৰ বাবে ৰাখিব। পিছদিনা ৰাতিপুৱা, ইয়াক ফিল্টাৰ কৰক আৰু ইয়াত অলপ পৰিমাণৰ মিশ্ৰী যোগ দিয়ক আৰু খালী পেটত খাওক।

আমলখিৰ ৰসে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰাখে

আমলখিৰ ৰস নিয়মীয়াকৈ খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল। যিহেতু আমলখি ভিটামিন চি-ত সমৃদ্ধ, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাৰ বাবেও কাম কৰে।

এই পানীয়বোৰে ইউটিআইতো সকাহ প্ৰদান কৰে।

পুদিনা পানী, নাৰিকল পানী, ৰাতিটো তিয়াই থোৱা কিচমিচ, পাচলিৰ বীজবোৰ হাইড্ৰেটিং আৰু অতি শীতল প্ৰকৃতিৰ। যি প্ৰস্ৰাৱ কৰোঁতে জ্বলা-পোৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে যিটো ইউটিআইৰ সময়ত সকলো ৰোগীয়ে আটাইতকৈ বেছি অনুভৱ কৰে।

ঢিলা কপাহৰ অন্তৰ্বাস আৰু কাপোৰ পিন্ধিব। লগতে যৌন সম্ভোগৰ পিছত প্ৰস্ৰাৱ কৰাটো সদায়ে ইউটিআই পৰিহাৰ কৰাৰ এক স্বাস্থ্যকৰ অভ্যাস। লগতে, পৰ্যাপ্ত পানী খাব।

Disclaimer: এই প্ৰবন্ধটো কেৱল সাধাৰণ তথ্যৰ বাবে। এইটো কোনো ধৰণে ঔষধ বা আৰোগ্যৰ বিকল্প হ'ব নোৱাৰে। অধিক তথ্যৰ বাবে সদায়ে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি