உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • Drink Milk: আয়ুৰ্বেদৰ মতে স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ এই সময়ত গাখীৰ খাব ! গাখীৰ খোৱাৰ সঠিক উপায় জানি লওক...

    Drink Milk: আয়ুৰ্বেদৰ মতে স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ এই সময়ত গাখীৰ খাব ! গাখীৰ খোৱাৰ সঠিক উপায় জানি লওক...

    গাখীৰ (Milk) খোৱাৰ ফলত শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ দূৰ হয়। গাখীৰে হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি দ্ৰুত কৰে। মানুহে ভোক লাগিলে প্ৰায়ে গাখীৰ খায়।

    গাখীৰ (Milk) খোৱাৰ ফলত শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ দূৰ হয়। গাখীৰে হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি দ্ৰুত কৰে। মানুহে ভোক লাগিলে প্ৰায়ে গাখীৰ খায়।

    গাখীৰ (Milk) খোৱাৰ ফলত শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ দূৰ হয়। গাখীৰে হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি দ্ৰুত কৰে। মানুহে ভোক লাগিলে প্ৰায়ে গাখীৰ খায়।

    • Share this:
    গাখীৰ (Milk) খোৱাৰ ফলত শৰীৰত কেলচিয়ামৰ অভাৱ দূৰ হয়। গাখীৰে হাড় শক্তিশালী কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি দ্ৰুত কৰে। মানুহে ভোক লাগিলে প্ৰায়ে গাখীৰ খায়। এনডিটিভিৰ মতে, গাখীৰত কেলচিয়াম, প্ৰ'টিন, ভিটামিন বি1, বি2, বি12, ভিটামিন ডি, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম আদিৰ দৰে বহুতো অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান থাকে। কিন্তু গাখীৰ খোৱাৰো থাকে এটা উপযুক্ত সময়। যিকোনো সময়তে গাখীৰ খোৱাৰ শৰীৰত সঠিক প্ৰভাৱ নপৰে। আমি আপোনাক কওঁ যে কিমান সময়ত গাখীৰ খালে আপোনাৰ শৰীৰ উপকৃত হ'ব পাৰে।

    গাখীৰ খোৱাৰ এইটো সঠিক উপায়

    - যদি আপুনি গাখীৰৰ সম্পূৰ্ণ সুবিধা ল'ব বিচাৰে, আপুনি ইয়াক গ্ৰহণ কৰাৰ সঠিক সময় আৰু উপায় জানিব লাগিব।

    - আয়ুৰ্বেদৰ মতে, গাখীৰ কেতিয়াও নেমুজাতীয় ফলৰ সৈতে খাব নালাগে। সেইকাৰণে আয়ুৰ্বেদত গাখীৰ জোকাৰি খোৱাটো নিষিদ্ধ।

    আয়ুৰ্বেদৰ মতে, আম, কল, তৰমুজ আৰু অন্যান্য নেমুজাতীয় ফলৰ সৈতে গাখীৰ বা দৈ খাব নালাগে।

    - আয়ুৰ্বেদ অনুসৰি গাখীৰেৰে কল খাব নালাগে। যেতিয়া কলটো গাখীৰৰ সৈতে মিহলি কৰা হয়, ই গেষ্ট্ৰিক এচিড প্ৰস্তুত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যি অন্ত্ৰলৈ গৈ সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পাৰে। গাখীৰৰ সৈতে কল খালে চৰ্দি, কাহ, এলাৰ্জি, শৰীৰত চোকোৰা হ'ব পাৰে।

    গাখীৰ খোৱাৰ সঠিক সময়

    - আয়ুৰ্বেদৰ মতে, যদি আপুনি আপোনাৰ পেশী শক্তিশালী কৰিব বিচাৰে, আপুনি ৰাতিপুৱা গাখীৰ খোৱা উচিত।

    যদি আপোনাৰ অনিদ্ৰা আছে, নিশা শুবলৈ যোৱাৰ আগতে অশ্বগন্ধাৰ সৈতে গাখীৰ খাব। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, ই স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু টোপনিও উন্নত কৰে।

    - আয়ুৰ্বেদৰ মতে, সকলোৱে গাখীৰ খাব লাগিব। অৱশ্যে, যদি আপোনাৰ গাখীৰৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে, ইয়াক গ্ৰহণ নকৰিব। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত আৰু শোৱাৰ আধা ঘণ্টা আগতে গাখীৰ খাব। ই শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱান ৰাখে।

    - যিসকলে গাখীৰ খাবলৈ ভাল নাপায়, ৰাতিপুৱা কেতিয়াও গাখীৰ খাব নালাগে। ৰাতিপুৱা গাখীৰ খোৱাৰ ফলত ইয়াক হজম কৰাত সমস্যা হ'ব পাৰে। এনে কৰিলে আপুনি গোটেই দিনটো অলস অনুভৱ কৰিব পাৰে আৰু শৰীৰটো ভাগৰুৱা কৰি ৰাখিব পাৰে।

    -আয়ুৰ্বেদৰ মতে ৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলে ৰাতিপুৱা খালী পেটত গাখীৰ খাব নালাগে কিয়নো ইয়াৰ ফলত এচিডিটিৰ সমস্যা হ'ব পাৰে।

    ৰাতি গাখীৰ খোৱাৰ লাভালাভ
    আয়ুৰ্বেদত গাখীৰ খোৱাৰ আটাইতকৈ উপযুক্ত সময় ৰাতি প্ৰতিবেদিত হয়। আয়ুৰ্বেদৰ মতে, শৰীৰটো স্বাস্থ্যৱান ৰাখিবলৈ আৰু ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত ৰাখিবলৈ ৰাতিৰ আহাৰৰ পিছত আৰু শোৱাৰ আধা ঘণ্টা আগতে গাখীৰ খাব। (Disclaimer- এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সামান্য তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত, নিউজ 18 অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক)

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Kokil Sarma
    First published: