உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • health-well-being
    • »
    • এই ৫ টা বস্তু গাখীৰত যোগ দিয়ক আৰু ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ পৰা আঁতৰি থাকক ! ক'ৰোনা আৰু Omicronৰো প্ৰতিৰোধ হ'ব ...

    এই ৫ টা বস্তু গাখীৰত যোগ দিয়ক আৰু ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ পৰা আঁতৰি থাকক ! ক'ৰোনা আৰু Omicronৰো প্ৰতিৰোধ হ'ব ...

    Image-shutterstock.com

    Image-shutterstock.com

    পৃথিৱীৰ বহুতো দেশত, কৰোনা (Corona) নতুন প্ৰকাৰ Omicronয়ে আতংক সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। আয়ুৰ্বেদে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ ভাইৰাছ আৰু ৰোগৰ পৰা মানুহক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ৰাতিপুৱা খোৱা এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ গাখীৰ উল্লেখ কৰে।

    • Share this:
    পৃথিৱীৰ বহুতো দেশত, কৰোনা (Corona) নতুন প্ৰকাৰ Omicronয়ে আতংক সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। উত্তৰ ভাৰতত বৰ্ধিত ঠাণ্ডা আৰু বৰষুণৰ বাবেও লোকসকলে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। বৰ্তমান বহুলোক জ্বৰ, চৰ্দি আৰু কাহৰ দৰে ৰোগত ভুগি আছে। মানুহক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ কোৱা হৈছে যাতে তেওঁলোকে ভাইৰেল ৰোগ পৰিহাৰ কৰিব পাৰে। আপোনাক কও যে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ মানুহে অধিক ভিটামিন চি গ্ৰহণ কৰে। একে সময়তে, মানুহে আয়ুৰ্বেদৰ সহায় লৈছে।

    আয়ুৰ্বেদে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ ভাইৰাছ আৰু ৰোগৰ পৰা মানুহক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ৰাতিপুৱা খোৱা এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ গাখীৰ উল্লেখ কৰে। ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হোৱাৰ ফলত শৰীৰৰ পৰা ভাগৰ পলায়। গাখীৰ খোৱাটোৱে শৰীৰত শক্তিও বজাই ৰাখে। এই গাখীৰ খোৱাৰ লাভালাভ আৰু ইয়াক বনোৱাৰ সহজ উপায়ৰ বিষয়ে আপোনাক কও আহক। এই বিশেষ গাখীৰে মানুহৰ মুখৰ উজ্জ্বলতাও বৃদ্ধি কৰে। এই বিশেষ গাখীৰৰ লাভালাভৰ বিষয়ে জানো আহক।

    আয়ুৰ্বেদিক গাখীৰ খোৱাৰ লাভালাভ
    - শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে।
    - স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে, শিকাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।
    - ই ৰক্ত শৰ্কৰা, ৰক্তচাপ, তেজৰ পিএইচ মূল্য, শৰীৰত কলেষ্টেৰল নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, যাৰ ফলত ডায়েবেটিচ, উচ্চ ৰক্তচাপ, হৃদযন্ত্ৰৰ ষ্ট্ৰোক, ৰক্ত ৰোগ, পাকস্থলীৰ সমস্যা, বৃক্কৰ সমস্যা আৰু যকৃতৰ সমস্যা দূৰ হয়।
    -ই পুৰুষৰ যৌন ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। ই শুক্ৰাণুৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি কৰে যি বন্ধ্যাত্ব আঁতৰ কৰে।
    - ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত মহিলাৰ হাড়ৰ দুৰ্বলতা আৰু সমস্যা আঁতৰ কৰে।
    - ছালৰ উজ্জ্বলতা আৰু পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে।
    - ই ছাল টান কৰে, বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণবোৰ আগতীয়াকৈ দেখা দিয়া প্ৰতিহত কৰে।

    আয়ুৰ্বেদিক গাখীৰ নিৰ্মাণৰ উপাদানসমূহ
    ১০ টা বাদাম
    ৩ টা খেজুৰ
    ১ গিলাচ গৰুৰ গাখীৰ
    ৪ চিমুটি হালধি
    ২ চিমুটি ডালচেনি
    অকণমান ইলাচী পাউডাৰ
    ১ চামুচ দেশী ঘিউ
    ১ চামুচ মৌ

    আয়ুৰ্বেদিক গাখীৰ এনেদৰে বনাওক
    ইয়াক বনাবলৈ ৰাতি পানীত ১০ টা কাঠবাদাম। যদি খেজুৰ থাকে, সেইবোৰ তিয়াই নিদিব, সেইবোৰ পোনপটীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ৰাতিপুৱা বাদামবোৰ বাকলি গুচাই দিয়ক আৰু খেজুৰৰ গুটিবোৰ আঁতৰ কৰক আৰু দুয়োটা গুৰি কৰক। তাৰ পিছত কুহুমীয়া গাখীৰত এই পেষ্টত হালধি, ডালচেনি আৰু ইলাচী গুৰি যোগ দিয়ক। এতিয়া ১ চাহ চামুচ ঘিউ যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰক আৰু ৰাতিপুৱা খালী পেটত পান কৰক।

    এই কথাবোৰ মনত ৰাখিব
    আপুনি ৰাতিপুৱা খালী পেটত এই গাখীৰ খাব লাগিব। আপুনি ৰাতি শুবলৈ যোৱাৰ আগতে ইয়াক পান কৰিব পাৰে, কিন্তু ৰাতি আপুনি খাদ্য আৰু গাখীৰৰ মাজত ২ ঘণ্টাৰ ব্যৱধান ৰাখিব লাগিব। ৰাতিপুৱা গাখীৰ খোৱাৰ পিছত ৪০ মিনিটৰ বাবে একো নাখাব। ডালচেনি গৰম গতিকে ২ চিমুটি ডালচেনিতকৈ বেছি যোগ নকৰিব। যদি আপুনি ডায়েবেটিচ ৰোগী, এই গাখীৰ খোৱাৰ আগতে এবাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য আৰু তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: