• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • ২৯ খন দেশত পোৱা গৈছে Coronaৰ নতুন প্ৰকাৰ Lambda, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ চিন্তা যদি এই প্ৰকাৰটো সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰে...!

২৯ খন দেশত পোৱা গৈছে Coronaৰ নতুন প্ৰকাৰ Lambda, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ চিন্তা যদি এই প্ৰকাৰটো সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰে...!

World Health Organization (WHO)ই বুধবাৰে কৈছে যে ২৯ খন দেশত ক'ৰোনাৰ এটা নতুন প্ৰকাৰ পোৱা গৈছে। লেম্বডা (Lambda) নামৰ এই প্ৰকাৰটো দক্ষিণ আমেৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা গৈছিল।

World Health Organization (WHO)ই বুধবাৰে কৈছে যে ২৯ খন দেশত ক'ৰোনাৰ এটা নতুন প্ৰকাৰ পোৱা গৈছে। লেম্বডা (Lambda) নামৰ এই প্ৰকাৰটো দক্ষিণ আমেৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা গৈছিল।

World Health Organization (WHO)ই বুধবাৰে কৈছে যে ২৯ খন দেশত ক'ৰোনাৰ এটা নতুন প্ৰকাৰ পোৱা গৈছে। লেম্বডা (Lambda) নামৰ এই প্ৰকাৰটো দক্ষিণ আমেৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা গৈছিল।

  • Share this:
World Health Organization (WHO)ই বুধবাৰে কৈছে যে ২৯ খন দেশত ক'ৰোনাৰ এটা নতুন প্ৰকাৰ পোৱা গৈছে। লেম্বডা (Lambda) নামৰ এই প্ৰকাৰটো দক্ষিণ আমেৰিকাত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা গৈছিল বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সাপ্তাহিক আপডেটত WHOএ কৈছে, দক্ষিণ আমেৰিকাত ক'ৰোনাৰ ঘটনা বৃদ্ধিৰ বাবে পেৰুত প্ৰথমবাৰৰ বাবে পোৱা এই প্ৰকাৰ দায়বদ্ধ।

বিষয়াসকলে কৈছে যে পেৰুত লেম্বডা প্ৰকাৰটোৱে অধিক প্ৰভাৱ পেলোৱা দেখা গৈছিল। পেৰুত, এপ্ৰিল ২০২১-ৰ পৰা ৮১ শতাংশ ক'ৰোনা ৰোগী একে প্ৰকাৰৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ আছে। ইফালে, যোৱা ৬০ দিনত চিলিত দাখিল কৰা ৩২ শতাংশ ক্ৰম বিভিন্ন ধৰণৰ বুলি পোৱা গৈছে। আৰ্জেণ্টিনা আৰু ইকুৱেডৰৰ দৰে আন দেশতো এই প্ৰকাৰৰ কেইবাটাও ঘটনা দেখা গৈছে।

WHOই জনাইছে যে লেম্বডা প্ৰকাৰটোৱে সংক্ৰমণৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। লগতে, এণ্টিবডীয়ে এই প্ৰকাৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰভাৱিত নকৰে। সংগঠনটোৱে কৈছিল যে লেম্বডা প্ৰকাৰটো ভালদৰে বুজিবলৈ অধিক অধ্যয়নৰ প্ৰয়োজন। যিকোনো প্ৰকাৰৰ ভাইৰাছ উদ্বেগজনক বুলি কোৱা হয় যেতিয়া বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বাস কৰে যে ই অধিক সংক্ৰামক আৰু ই গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ কৰিব পাৰে। উদ্বেগজনক প্ৰকাৰ চিনাক্ত কৰা পৰীক্ষা, চিকিৎসা আৰু ভেকছিনো ইয়াৰ বিৰুদ্ধে কম কাৰ্যকৰী হ'ব পাৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই আশংকা কৰে যে এই ধৰণৰ সংক্ৰমণ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি নপৰিব পাৰে। শেহতীয়া ডেল্টা প্ৰকাৰটোৱে বিশ্বৰ উদ্বেগো উত্থাপন কৰিছিল। ব্ৰিটেইনে দাবী কৰিছে যে ইয়াৰ দেশত ১১ দিনত ঘটনা দুগুণ হৈছে আৰু ডেল্টা প্ৰকাৰক দায়বদ্ধ কৰা হৈছে। ব্ৰিটেইনে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা যোৱা ২৪ ঘণ্টাত সৰ্বাধিক ৮,১২৫ কোভিড-19 ৰোগীৰ প্ৰতিবেদন দিছে আৰু জনস্বাস্থ্য ইংলেণ্ডে (পিএইচই) জানিব পাৰিছে যে ভাৰতত প্ৰথমচিনাক্ত কৰা ডেল্টা ফৰ্মেটৰ (বি1.617.2) ঘটনা এসপ্তাহত প্ৰায় ৩০ হাজাৰৰ পৰা ৪২,৩২৩ লৈ বৃদ্ধি হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: