உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Multiple Husbands: দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চৰকাৰে কিয় এগৰাকী মহিলাৰ একাধিক স্বামী থকাটো বিচাৰে? পুৰুষৰ পিছত মহিলাৰ বহুবিবাহক লৈ বহু যুক্তি-তৰ্ক...

    Multiple Husbands: দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চৰকাৰে কিয় এগৰাকী মহিলাৰ একাধিক স্বামী থকাটো বিচাৰে? পুৰুষৰ পিছত মহিলাৰ বহুবিবাহক লৈ বহু যুক্তি-তৰ্ক...

    Photo- flickr

    Photo- flickr

    দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ মহিলাসকলক একাধিক স্বামী ৰখাৰ অনুমতি দিয়াৰ প্ৰস্তাৱ আহিছে । ইয়াৰ ফলত সমাজৰ দুটা শিবিৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ বহুতো বহুবিবাহৰ পক্ষত, আনহাতে বহুতে বিৰোধিতা কৰে।

    • Share this:
    দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ মহিলাসকলক একাধিক স্বামী ৰখাৰ অনুমতি দিয়াৰ প্ৰস্তাৱ আহিছে । ইয়াৰ ফলত সমাজৰ দুটা শিবিৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ বহুতো বহুবিবাহৰ পক্ষত, আনহাতে বহুতে বিৰোধিতা কৰে। বিৰোধী শিবিৰে কৈছে যে ই সামাজিক শৃংখলাটো ভাঙি পেলাব। একে সময়তে, এগৰাকী মহিলাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত পুৰুষসকলে তেতিয়া তেওঁৰ উপাধি বজাই ৰাখিব বুলি আশা কৰা হ'ব নে নাই তাক লৈ তৰ্ক হৈছে। দক্ষিণ আফ্ৰিকাত পুৰুষসকলক বহুবিবাহৰ অনুমতি দিয়া হয়।

    সংবিধানত সমতাৰ বাবে পদক্ষেপ
    দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ সংবিধান বিশ্বৰ শেহতীয়া সংবিধানত ৰখা হৈছে। ইয়াত সমকামী বিবাহ আৰু পুৰুষৰ বহুবিবাহৰ আইনী স্বীকৃতি আছে। সংবিধানত সমতাৰ অধিকাৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ বাবে, বৰ্তমানৰ চৰকাৰে মহিলাসকলৰ বাবে বহুবিবাহৰ প্ৰস্তাৱো আগবঢ়াইছে। যদি ইয়াক স্বীকাৰ কৰা হয়, মহিলাসকলেও বিবাহ আইনৰ অধীনত আইনীভাৱে বহুতো স্বামী ৰাখিব পাৰিব।

    হোৱাইটৰুল উঠাই লোৱাৰ পিছত বিবাহ আইনো সলনি হৈছিল
    ১৯৯৪ চনত দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বগা শাসনৰ সমাপ্তিৰ পিছত, বিবাহ আইনত যথেষ্ট ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন হৈছিল। এই পৰিৱৰ্তনবোৰ আফ্ৰিকাৰ বিশ্বাস অনুসৰি কৰা হৈছিল। একেখন দস্তাবেজক তাত সেউজ কাকত বুলি কোৱা হয়। এতিয়া সেউজ কাকতত মহিলা বহুবিবাহ যোগ কৰাৰ এটা প্ৰচেষ্টা আছিল। এই উদ্যোগটো তাত গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ অন্তৰ্গত। মানৱ অধিকাৰ প্ৰতিষ্ঠানসমূহেও চৰকাৰক সমৰ্থন কৰি আছে।

    প্ৰতিবাদকাৰী মানুহে বেলেগ বেলেগ তৰ্ক কৰি আছে
    তেওঁলোকে কয় যে ডিএনএ পৰীক্ষা নকৰিলে শিশু এটাৰ প্ৰকৃত পিতৃ কোনটো বিচাৰি উলিওৱাটো কঠিন হ'ব। কিছুমানে সুধিছে যে মহিলাসকলে তাৰ পিছত ঘৰটো চলাব নে মহিলাগৰাকীক পৰিয়ালৰ মুৰব্বী বুলি কোৱা হ'ব আৰু তেওঁৰ উপাধিৰ নাম পুৰুষ স্বামী ৰখা হ'ব।

    আৰু বহুতো প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে
    মহিলা বহুবিবাহৰ প্ৰস্তাৱ দিয়াৰ উপৰিও, সেউজ কাকতত আৰু বহুতো সংশোধন থাকিব পাৰে, যেনে নাবালকৰ সৈতে বিবাহৰ অধিকাৰ আৰু একে ধৰণৰ লিংগ পৰিৱৰ্তন কৰা কিন্তু বিবাহ বিচ্ছেদ অবিহনে বিদ্যমান বিবাহ অব্যাহত ৰাখিব বিচৰা দম্পতীসকলৰ বিবাহৰ স্বীকৃতি।

    তিব্বতৰ বহুতো সম্প্ৰদায়ে পত্নী ভাগ-বতৰা কৰি আহিছিল
    যদিও দক্ষিণ আফ্ৰিকাত মহিলা বহুবিবাহক লৈ হুলস্থূল হৈছে, বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত ইয়াক স্বীকৃতি দিয়া হৈছে। চুবুৰীয়া দেশ তিব্বতৰ বহুতো সম্প্ৰদায়ত এইটো প্ৰথা। ঠিক আছে ইয়াক এগৰাকী পত্নীক ভাগ বতৰা কৰাৰ অভ্যাস হিচাপে দেখা যায়। ইয়াৰ অধীনত, দুটা বা তিনিজন ভাতৃৰ এটা পৰিয়ালত একে পত্নী আছে। ইয়াৰ এটা কাৰণ আছিল যে তিব্বত নিজেই এখন সৰু দেশ। এনে পৰিস্থিতিত, যদি প্ৰতিজন লৰা কৃষক পৰিয়ালত পত্নী থাকে, বিবাহিত সন্তান আৰু তাৰ পিছত দেশৰ উত্তৰাধিকাৰীসকলৰ সৈতে সমস্যা হ'ব। ভূমি বা অন্যান্য সম্পত্তিক কেইবাটাও টুকুৰাত বিভক্ত কৰা হৈছিল।

    উত্তৰাধিকাৰৰ ফলত হোৱা কম কাজিয়া
    বহুমুখীতাই সম্পত্তিৰ টুকুৰাৰ উত্তৰাধিকাৰী হোৱাৰ পৰা তাত থকা বহুতো সম্প্ৰদায়ৰ পৰা মুক্তি পাইছিল। ইয়াৰ এটা কাৰণ আছিল যে যদি এজন ভায়েক কোনো কাৰণত দূৰ ভ্ৰমণলৈ যায়, তেন্তে মাটিৰ যত্ন ল'বলৈ ঘৰত এগৰাকী পত্নী আৰু পুৰুষ সদস্য থাকিব।

    একেজন ভায়েকৰ সৈতে বিবাহৰ ৰীতি-নীতি
    এই বিবাহৰ অদ্ভুত পৰম্পৰা আছে। যিদৰে এগৰাকী মহিলা পৰিয়ালৰ দুইৰ পৰা তিনিজন ভাতৃৰ পত্নী, ঠিক তেনেদৰে জ্যেষ্ঠ ভাতৃৰ সৈতে বিবাহৰ ৰীতি-নীতি পালন কৰা হয়। আনকি আন আন ৰীতি-নীতিতো, ডাঙৰ ভায়েকৰ লগতে পত্নীও বহে, কিন্তু মহিলাগৰাকীৰ ঘৰৰ ভিতৰত থকা সকলো ভাতৃৰ সৈতে সম্পৰ্ক আছে।

    শিশুটোৰ জৈৱিক পিতৃৰ ওপৰত কোনো বিতৰ্ক নাই
    কোনো ভাতৃ বা পৰিয়ালৰ কোনো সদস্যই নাজানে যে এই বিবাহৰ পৰা জন্ম হোৱা সন্তানৰ বিষয়ে সন্তানৰ জৈৱিক পিতৃ কোন। এইটো এই অৰ্থত ভাল বুলিও গণ্য কৰা হয় যে তেতিয়া শিশুটোৱে সকলো দেউতাকৰ পৰা একে মৰম পাব। কেতিয়াবা এইটো কোৱা নহয় যে শিশুটোৰ জৈৱিক পিতৃ কোন আৰু শিশুটোৱে সকলোৰে বাবে সমান মৰম পায়।

    বহুবিবাহৰ প্ৰথা ম্লান হৈ আহিছে
    ১৯৫৯ চনৰ আশে পাশে, যেতিয়া ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতি সলনি হয়, ভূমি অধিকাৰ আৰু কৰ ব্যৱস্থাও নতুন হৈ পৰে। ওহাইঅ' বিশ্ববিদ্যালয়ৰ তিব্বতীয় বিষয়ৰ বিশেষজ্ঞ অধ্যাপক মেলভিন গোল্ডষ্টাইনৰ মতে, দেশখনত বহুবিবাহৰ সমাপ্তি একে সময়তে আৰম্ভ হৈছিল। অৱশ্যে, তিব্বতৰ বহুতো গ্ৰাম্য সম্প্ৰদায়ত এতিয়াও এই প্ৰথা প্ৰচলিত। ভেনিজুৱেলা আৰু ব্ৰাজিলত বহুবিবাহৰ প্ৰথাও আছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: