Explained : কিয় আৰোগ্য হৈ উঠা কোভিড ৰোগীয়ে ৩ মাহলৈ পিছুৱাব লাগে টিকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়া, জানি লওক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 14, 2021, 7:52 PM IST
Explained : কিয় আৰোগ্য হৈ উঠা কোভিড ৰোগীয়ে ৩ মাহলৈ পিছুৱাব লাগে টিকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়া, জানি লওক সবিশেষ
অনুমান কৰা হৈছে যে সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়া ব্যক্তি এজনৰ ইতিমধ্যে কিছু পৰিমাণৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আছে।

অনুমান কৰা হৈছে যে সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়া ব্যক্তি এজনৰ ইতিমধ্যে কিছু পৰিমাণৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আছে।

  • Share this:

কোভিড সংহাৰৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সমান্তৰালকৈ ইয়াৰ পৰা সাধাৰণ লোকক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ বিশ্বজুৰি দ্ৰুতগতিত চলি আছে ভেকচিন অভিযান । একেদৰে ভাৰততো দ্ৰুতগতিত চলি আছে এই অভিযান । কিন্তু ইতিমধ্যে কোভিড আৰোগ্য হৈ উঠা ৰোগীসকলৰ ভেকচিনক লৈ চৰ্চা চলি আছে । কোভিড ৰোগীসকলক সুস্থ হৈ উঠাৰ ৩ মাহ পৰ্যন্ত কোভিড টিকাকৰণৰ বাবে অপেক্ষা কৰিবলৈও কোৱা হৈছে । এই সম্পৰ্কত জানক বিতং তথ্য -


১. কিয় আৰোগ্য হৈ উঠা কোভিড ৰোগীয়ে টিকাকৰণ প্ৰক্ৰিয়াত পলম কৰিব লাগে


যদিও চৰকাৰী কৰ্তৃপক্ষই কোৰোণা ভেকচিনৰ উপলব্ধতা আৰু টিকাকৰণৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ কাম কৰি আছে । সেইসময়তে শেহতীয়াকৈ ভাইৰেল সংক্ৰমণৰ পৰা আৰোগ্য হৈ উঠা লোকসকলক তেওঁলোকৰ ভেকচিন লাভৰ বাবে ৩ মাহ অপেক্ষা কৰিবলৈ কোৱা হৈছে ।



কিছুমানে বিশ্বাস কৰে যে এই নিৰ্দেশনাৰ পৰিৱৰ্তনে অধিক লোকক টিকাকৰণ কৰাত সহায় কৰিব আৰু বৰ্তমান সময়সীমাত কিছু পৰিমাণৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰাপ্ত কৰিব, য'ত বিষাক্ত ভাইৰাছে ধ্বংস চলাই আছে। কিন্তু এই বিষয়টোৱে ভাইৰাছ ধৰা পৰা সকলক চিন্তাত পেলাইছে– প্ৰশ্ন উঠিছে টিকাকৰণ নকৰাকৈ তেওঁলোক কিমান সুৰক্ষিত?


পুনৰ সংক্ৰমিত হোৱাৰ ভয়ত আৰু শীঘ্ৰেই আৰোগ্য় হৈ উঠাৰ আশাত একাংশই ৩ মাহৰ অপেক্ষাৰ ম্যাদৰ আগতে টিকাকৰণ কৰাইছে । কিন্তু বাস্তৱত ইয়ে আপোনাক আৰোগ্য হোৱাত সহায় কৰে নেকি? নে অপেক্ষা কৰাটো ভাল ? সেয়া জানি লোৱাটো অতি দৰকাৰ ।


২. কোভিড১৯ত আক্ৰান্তসকলক সম্প্ৰতি টিকাকৰণ স্থগিত ৰাখিবলৈ কিয় কোৱা হৈছে?


সম্প্ৰতি কোভিড আক্ৰান্ত হৈ সুস্থ হৈ উঠা লোকসকলক নিগেটিভ পৰীক্ষা কৰাৰ পিছত কমেও ৩ মাহ বা ৯০ দিন অপেক্ষা কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে । অধ্যয়নটোৱে পৰামৰ্শ দিয়ে যে কোভিড ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ১০ মাহলৈকে থাকিব পাৰে। এই সিদ্ধান্ত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি লোৱা হৈছে । কিয়নো অনুমান কৰা হৈছে যে সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়া ব্যক্তি এজনৰ ইতিমধ্যে কিছু পৰিমাণৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আছে ।



৩. কোভিডৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ পিছত কিমান ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰম্ভ হয় ?


যদিও এইটো জনা যায় যে কোভিড১৯ৰ পিছত শৰীৰে পৰ্যাপ্ত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু সুৰক্ষামূলক এণ্টিবডী নিৰ্মাণ কৰে । কিন্তু এই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা কিমান দিন থাকে সেই প্ৰশ্নটো মুখ্যতঃ উত্তৰহীন হৈ আছে ।


যোৱা কেইমাহমানত, ইয়াৰ ওপৰত কেইবাটাও অধ্যয়ন আৰু নিদানিক পৰ্যৱেক্ষণ হৈছে। অৱশ্যে, বেছিভাগ উপলব্ধ তথ্যই পৰামৰ্শ দিয়ে যে সংক্ৰমণৰ পিছত কোৰোণা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে সৰ্বোচ্চ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰায় ৯০-১২০ দিন থাকে। এই সময়ৰেখাৰ পিছত, সন্দেহ কৰা হয় যে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, আৰু আগৰ দৰে শক্তিশালী নহ'বও পাৰে। কিমান শক্তিশালীভাৱে এণ্টিবডী বাঢ়ি আছে, সেয়া সংক্ৰমণৰ তীব্ৰতা, ইমিউন-স্বাস্থ্য, বয়স আৰু লিংগৰ দৰে কাৰকৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে ।


অৱশ্যে, কিছুমান অধ্যয়নত এইটোও লক্ষ্য কৰা হৈছে যে কিছুমান লোকৰ বাবে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও জীৱনজুৰি থাকিব পাৰে। ভিন্ন কাৰকৰ ওপৰত বিবেচনা কৰি পোৱা গৈছে যে ভাইৰাছটো সংক্ৰমিত হোৱা ব্যক্তি এগৰাকী কমেও ৯০ দিনৰ বাবে সুৰক্ষিত হৈ থাকে আৰু সেয়েহে ভেকছিনৰ কামৰ পৰা তেওঁ বেছি লাভান্বিত নহ'ব পাৰে।


৪.ভেকচিন অভিযান বনাম প্ৰাকৃতিক প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা: কোনটো ভাল ?


প্ৰাকৃতিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হৈছে এক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা যি শৰীৰে সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ সপ্তাহৰ পিছত নিজে সৃষ্টি হয় । আনহাতে কৃত্ৰিম প্ৰতিৰক্ষাৰ সৃষ্টি ভেকচিনৰ ড'জ দিয়াৰ ফলতহে হোৱা দেখা যায় ।


স্ক্ৰীণিং আৰু পৰ্যৱেক্ষণে ইয়াৰ কাৰ্যকাৰিতাৰ হাৰত যথেষ্ট পাৰ্থক্য লক্ষ্য কৰিছে - প্ৰাকৃতিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই ৯৯.৯৯% লৈকে সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব পাৰে আনহাতে ভেকছিনবোৰ কেৱল ৯০-৯৪.৫% লৈকে সুৰক্ষা দিব পাৰে।


৫. প্ৰকাৰৰ সৈতে পুনৰ সংক্ৰমণৰ আশংকা অধিক হয় নেকি ?


উৎপৰিৱৰ্তনৰ বিষাক্ত প্ৰকৃতিয়ে পুনৰ সংক্ৰমণৰ বিপদাশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিছে আৰু লগতে টিকাকৰণৰ পিছত হোৱা সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰিছে । সন্দেহ কৰা হয় যে ভাইৰাছে উৎপৰিৱৰ্তন কৰাৰ লগে লগে, ই অধিক সক্ৰিয় হৈ পৰে আৰু অধিক বিয়পিবলৈ সক্ষম হয়, যাৰ ফলত সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হয়। সেয়েহে, আমি এই মুহূৰ্তত বহু পুনৰ সংক্ৰমণ দেখিছো । বিশেষকৈ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ সৈতে আপোচ কৰা লোকসকলৰ মাজত।

Published by: Gautam Barman
First published: June 14, 2021, 7:47 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি