Second Covid-19 Wave| মহাৰাষ্ট্ৰত নতুনকৈ ক’ৰনাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পোৱাৰ কাৰণ, ইয়াৰ আসোঁৱাহৰ বিষয়ে জানক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:03 PM IST
Second Covid-19 Wave| মহাৰাষ্ট্ৰত নতুনকৈ ক’ৰনাৰ ঘটনা বৃদ্ধি পোৱাৰ কাৰণ, ইয়াৰ আসোঁৱাহৰ বিষয়ে জানক
Why is Maharashtra Seeing Second Covid Wave?বিগত বছৰত ভাৰতত ক’ৰনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছৰ পৰা মহাৰাষ্ট্ৰৰ ঘটনাবোৰ হাৰ বৃদ্ধি পাইছে। কিছুমান বিশেষজ্ঞই বিশ্বাস কৰে যে যিহেতু মুম্বাই বিমানবন্দৰে বৃহৎ সংখ্যক আন্তৰ্জাতিক বিমান সেৱা প্ৰদান কৰে, বিমানবন্দৰত আৰু চাৰিওফালে কাম কৰা লোকসকল অধিক ভয়াৱহ আৰু সংক্ৰমণৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

Why is Maharashtra Seeing Second Covid Wave?বিগত বছৰত ভাৰতত ক’ৰনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছৰ পৰা মহাৰাষ্ট্ৰৰ ঘটনাবোৰ হাৰ বৃদ্ধি পাইছে। কিছুমান বিশেষজ্ঞই বিশ্বাস কৰে যে যিহেতু মুম্বাই বিমানবন্দৰে বৃহৎ সংখ্যক আন্তৰ্জাতিক বিমান সেৱা প্ৰদান কৰে, বিমানবন্দৰত আৰু চাৰিওফালে কাম কৰা লোকসকল অধিক ভয়াৱহ আৰু সংক্ৰমণৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় দলৰ এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰত দ্বিতীয় ক’ভিড-১৯ ঢৌৰ আৰম্ভণি ঘটিছে আৰু ৰাজ্যখনক "পৰ্যাপ্ত মুখ্য সময়ৰ সৈতে এক বেয়া পৰিস্থিতিৰ পৰিকল্পনা" কৰিবলৈ কৈছিল। প্ৰতিবেদনত ক’ভিড পৰীক্ষা যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু আইচিএমআৰৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰণ কৰা প্ৰটোকল অনুসৰণ কৰিবলৈ যোৰ দিছিল। ই কৈছিল যে কঠোৰ ট্ৰেচিং, পৰীক্ষা আৰু কণ্টেইনমণ্টৰ অভাৱৰ বাব স্থায়ী সম্প্ৰদায়ৰ মাজত সংক্ৰমণ হৈছে।

প্ৰতিটো পজিটিভ ঘটনাৰ বাবে, কমেও ২০ ৰ পৰা ৩০ টা ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক (পাৰিবাৰিক সম্পৰ্ক, সামাজিক সম্পৰ্কৰ কৰ্মস্থানৰ সম্পৰ্ক আৰু অন্যান্য নৈমিত্তিক সম্পৰ্কসহ) তাৎক্ষণিকভাৱে সন্ধান আৰু ট্ৰেক কৰিব লাগিব আৰু হোম আইচ’লেছনত ৰখা ৮০-৮৫ শতাংশ সক্ৰিয় ঘটনা পুনৰীক্ষণ কৰিব লাগিব, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য সচিব ৰাজেশ ভূষণে ৰাজ্যৰ মুখ্য সচিব চিতাৰাম কুন্তেলৈ লিখা এখন পত্ৰত কয়।

বিগত বছৰত ভাৰতত ক’ৰনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছৰ পৰা মহাৰাষ্ট্ৰৰ ঘটনাবোৰ হাৰ বৃদ্ধি পাইছে। কিছুমান বিশেষজ্ঞই বিশ্বাস কৰে যে যিহেতু মুম্বাই বিমানবন্দৰে বৃহৎ সংখ্যক আন্তৰ্জাতিক বিমান সেৱা প্ৰদান কৰে, বিমানবন্দৰত আৰু চাৰিওফালে কাম কৰা লোকসকল অধিক ভয়াৱহ আৰু সংক্ৰমণৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

বিগত বছৰ জুনত বিত্তীয় ৰাজধানীত সংক্ৰমণ আৰম্ভ হৈছিল যেতিয়া কেন্দ্ৰই তিনি মাহৰ কঠোৰ লকডাউনৰ পিছত লকডাউন শিথিল কৰিছিল যাৰ উদ্দেশ্য আছিল ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰা। বিশেষজ্ঞসকলে কৈছিল যে লকডাউন উঠাই যোৱাৰ কিন্তু কোনো বিকল্প নাই কিয়নো লাখ লাখ লোকে চাকৰি হেৰুৱাইছিল আৰু জীৱিকা আৰু ব্যৱসায় বন্ধ হৈ আছিল।

স্থানীয় ৰেলৰ পুনৰ চলাচল সংক্ৰমণৰ আন এটা কাৰণ হ'ব পাৰে বুলি কিছুমানে বিশ্বাস কৰে। কৰোনা টাস্ক ফৰ্চৰ সদস্য ড০ শশাঙ্ক যোশীয়ে কয় "ডিচেম্বৰ-জানুৱাৰী মাহত নতুন ঘটনা নিয়ন্ত্ৰণত আছিল আৰু ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা বৃদ্ধি দেখা পোৱা গৈছে।“ তেওঁ লগতে কয়, ১ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা সকলোৰে বাবে স্থানীয় ৰেল সেৱা মুকলি কৰা হৈছিল।
কিন্তু সংক্ৰমণ কেৱল মুম্বাইত নহয়, সমগ্ৰ ৰাজ্যত ঘটিছে। প্ৰতিদিনে মহাৰাষ্ট্ৰই ক’ৰনা ভাইৰাছৰ ক্ষেত্ৰত নিজৰ ৰেকৰ্ড ভাঙি আছে। যোৱা কেই সপ্তাহমানত ১৫,০০০ ঘটনাৰ লগতে মঙলবাৰে ১৭,৮৬৪ টা নতুন সংক্ৰমণৰ ঘটনা পোহৰলৈ আহে।

এই বছৰৰ জানুৱাৰীৰ মাজভাগত অনুষ্ঠিত গাওঁ পঞ্চায়ত নিৰ্বাচনৰ সময়ত দেখা ভিৰ আৰু সাধাৰণ লোকৰ লগতে ৰাজনীতিবিদসকলৰ নিয়মৰ প্ৰতি ব্যাপক অৱহেলা ইয়াৰ কাৰণ হ’ব পাৰে বুলিও একাংশই বিশ্বাস কৰে।

"জানুৱাৰী আৰু ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাজ্যৰ শাসক দলসমূহে অনুষ্ঠিত কৰা ৰাজনৈতিক ৰেলি আৰু সমাবেশবোৰ লক্ষ কৰক, নানা পাটোলে কংগ্ৰেছৰ মহাৰাষ্ট্ৰ ইউনিটৰ মুৰব্বী হিচাপে নিযুক্ত হোৱাৰ পিছৰ সময়চোৱাও ইয়াৰ ভিতৰত আছে," পিটিআইয়ে মুম্বাইৰ এজন ৰাজনৈতিক পৰ্যবেক্ষকৰ উদ্ধৃতি দিয়ে।

এনচিপি সভাপতি জয়ন্ত পাটিলও তালিকাত আছে যিয়ে মুম্বাইৰ দলটোৰ মুখ্য কাৰ্যালয়ত জন্মদিন উদযাপন কৰাৰ দুদিন পিছত ক’ৰনা ভাইৰাছৰ পজিটিভ পোৱা গৈছিল য'ত দলৰ এক বৃহৎ সংখ্যক কৰ্মী একত্ৰিত হৈছিল।
ক’ভিড ব্যৱস্থাপনাৰ বিষয়ে মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰৰ উপদেষ্টা ড০ সুভাষ চালুংকে কয়, "মানুহ আৰু যোগাযোগৰ ট্ৰেচিংৰ কঠোৰ পৰীক্ষা কৰা উচিত আছিল।

এইবোৰ হৈছে ক’ৰনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ ৰোধ কৰাৰ দুটা মৌলিক উপায় কিন্তু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলি।"
কেন্দ্ৰীয় দলৰ প্ৰতিবেদনত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছে যে ঘটনাবোৰ ট্ৰেক, পৰীক্ষা, আইচ’লেট কৰা আৰু কোৱাৰেণ্টাইনৰ বাবে অতি সীমিত সক্ৰিয় প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে, আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ গ্ৰাম্য আৰু নগৰ অঞ্চলৰ লোকসকলৰ মাজত ক’ভিডৰ উপযুক্ত নিয়ম পালন কৰা হোৱা নাই।

কেন্দ্ৰীয় দলৰ প্ৰতিবেদনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য সচিব ৰাজেশ ভূষণে ৰাজ্য চৰকাৰক এখন পত্ৰ লিখিছে, "নিশাৰ কাৰফিউ, সপ্তাহান্তৰ লকডাউন আদিৰ দৰে ব্যৱস্থাই সংক্ৰমণ টো নিয়ন্ত্ৰণ/দমন কৰাৰ ওপৰত অতি সীমিত প্ৰভাৱ পেলাইছে" আৰু ৰাজ্যক কঠোৰ নিয়ন্ত্ৰণ ৰণনীতি, নিৰীক্ষণ শক্তিশালী কৰা আৰু পৰীক্ষা বৃদ্ধি কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে। ভূষণে পৰীক্ষাৰ ইতিবাচকতাৰ হাৰ ৫ শতাংশতকৈ হ্ৰাসলৈ আনিবলৈ পৰীক্ষা বৃদ্ধি কৰা আৰু কণ্টেইনমেণ্ট অঞ্চলত সক্ৰিয় ঘটনা/সম্পৰ্কৰ সন্ধানৰ বাবে সক্ৰিয় হোম কোৱাৰেণ্টাইন শক্তিশালী কৰাৰ ওপৰতো জোৰ দিছিল (নিয়ন্ত্ৰণ পৰিকল্পনা অনুসৰি)।

ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ কয় যে ফ্ৰণ্ট লাইন কৰ্মীসকলৰ মাজত ভেকছিন প্ৰদানৰ প্ৰয়োজন কিয়নো তেওঁলোকৰ সেৱাৰ প্ৰয়োজন হ'ব। ৰাজ্যখনে সহ-অসুস্থতা আৰু বৃদ্ধসকলৰ প্ৰতিষেধক বৃদ্ধি কৰা উচিত।
মহাৰাষ্ট্ৰ চৰকাৰে সোমবাৰে কণ্টেইনমেণ্ট অঞ্চলত আৰোপ কৰা নিষেধাজ্ঞা ৩১ মাৰ্চলৈকে বৃদ্ধি কৰিছিল আৰু ৰাজ্যৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছিল। থানে, নাগপুৰ, ৱৰ্ধা, পানভেল আৰু ঔৰংগাবাদৰ লগতে আন কিছু চহৰ ইয়াৰ ভিতৰত আছে।

মধ্য প্ৰদেশত, ইন্দোৰ জিলা দণ্ডাধীশ মনীষ সিঙে ক’ভিড সম্পৰ্কীয় নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছিল, য'ত কোৱা হৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰা অহা যাত্ৰীসকলে ৪৮ ঘণ্টাতকৈ অধিক আগতে কৰা আৰটি-পিচিআৰ পৰীক্ষাৰ নিগেটিভ প্ৰতিবেদন প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। আনহাতে কৰ্ণাটক চৰকাৰে মহাৰাষ্ট্ৰৰ পৰা অহা কোনো ব্যক্তিকে ৰাজ্যখনত সোমাব দিয়া নহ’ব বুলি কয়।
First published: March 17, 2021, 4:37 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি