• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Opinion: গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পৰা দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ, মাত্ৰ এটা বিশেষ গুণ যাৰ বাবেই সকলোতকৈ ব্যতিক্ৰম নৰেন্দ্ৰ মোদী

Opinion: গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পৰা দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ, মাত্ৰ এটা বিশেষ গুণ যাৰ বাবেই সকলোতকৈ ব্যতিক্ৰম নৰেন্দ্ৰ মোদী

file image

file image

Opinion: নৰেন্দ্ৰ মোদী (Narendra Modi)ৰ এটা মাত্ৰ বিশেষ গুণে তেওঁক সকলোৰে পৰা পৃথক আৰু ব্যতিক্ৰমী কৰি তুলিছে। কি এই বিশেষ গুণ যাৰ বাবে মোদী দেশৰ ব্যতিক্ৰমী প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈছে। (Article by Japan Pathak)

  • Share this:
অক্টোবৰৰ ৭ তাৰিখে নৰেন্দ্ৰ মোদী (Narendra Modi)য়ে এখন চৰকাৰৰ মুৰব্বী হিচাপে ২০ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিলে। গুজৰাটবাসী হিচাপে আমি নিচেই কাষৰ দেখিছোঁ নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ উত্থান আৰু তেওঁ কেনেদৰে ৰাজ্যখনৰ গতিপথ সলনি কৰিছিল। মানুহে প্ৰায়ে সুধিছিল, মোদীক আনৰ পৰা পৃথক কৰা এই এটা বস্তু কি? মোৰ বাবে সেই এটা বস্তু হৈছে মোদীৰ মানৱীয় পৰশ, সেয়া লাগিলে কামতেই হওক বা ব্যক্তিগত কথাবতৰাতেই হওক, যিয়ে তেওঁক অনতিক্ৰম উচ্চতালৈ তুলি নিছে।

গুজৰাটৰ ৰাজনীতিত ১৯৮০ৰ দশকটো এটা আকৰ্ষণীয় সময় আছিল। কংগ্ৰেছ আৰামেৰে ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হৈছিল, কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য দুয়োটাতে। নিষ্প্ৰভ শাসন, তিক্ত বিভাজন আৰু ভুল অগ্ৰাধিকাৰ স্বত্বেও আন কোনো ৰাজনৈতিক দল ক্ষমতালৈ অহাটো সেই সময়ত অকল্পনীয় আছিল, আনকি কট্টৰ বিজেপি সমৰ্থক আৰু কৰ্মীসকলেও এই কথা ভাবিব পৰা নাছিল।

এনে সময়তে নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে RSSৰ পৰা অধিক BJPলৈ ৰাজনৈতিক জীৱনৰ পৰিৱৰ্তন কৰিছিল। তেওঁ AMC নিৰ্বাচনৰ বাবে দলটোক প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক পদক্ষেপবোৰৰ ভিতৰত এটা আছিল পেছাদাৰীসকলক বিজেপিৰ সৈতে একত্ৰিত কৰা। দলে ৰাজনৈতিক প্ৰক্ৰিয়াত যোগদান কৰিবলৈ বিশিষ্ট চিকিৎসক, উকীল, অভিযন্তা আৰু শিক্ষকসকলৰ ওচৰলৈ গৈছিল। একেদৰে, নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কেৱল ৰাজনীতিৰ উপৰিও সুশাসনৰ বিষয়বোৰৰ বিষয়ে যথেষ্ট গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁ নিৰন্তৰ মানুহৰ জীৱন উন্নত কৰা আৰু পৰিৱৰ্তনৰ অভিনৱ উপায় উদ্ভাৱনৰ কথা ভাবি আছিল।

এজন যোগাযোগকৰ্তা হিচাপে, নৰেন্দ্ৰ মোদী সদায় অসামান্য আছিল। আহমেদাবাদৰ ধৰ্ণীধৰৰ নিৰ্মল পাৰ্টি প্লটত এক মজলীয়া আকাৰৰ সমাৱেশত এই এটা বিশেষ ভাষণ মোৰ মনত আছে। প্ৰথম কেইমিনিটমানৰ বাবে তেওঁ পৰিচিত কৌতুকেৰে মানুহক হহুৱাইছিল। তাৰ পিছত তেওঁ জনতাক সুধিছিল- আমি ধেমালি কৰিয়েই থাকিম নে ৰাষ্ট্ৰীয় গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়বোৰৰ বিষয়েও কথা পাতিম। মই নাজানোঁ যে সেই সময়ত মই কি সাহস পাইছিলোঁ আৰু মই চিঞৰিছিলোঁ – দুয়োটা! মোক কোৱা শুনি তেওঁ মোৰ ফালে ঘূৰি ক'লে – নহয়, আমি দুয়োটা কৰিব নোৱাৰোঁ। তাৰ পিছত তেওঁ বিজেপিৰ শাসন দৃষ্টিভংগী, অনুচ্ছেদ ৩৭০, শ্বাহ বানো গোচৰ আৰু বহুতো বিষয়ে দীঘলীয়াকৈ কথা পাতিছিল। তেওঁৰ আদৰ্শগত স্পষ্টতাই মোক মন্ত্ৰমুগ্ধ কৰি তুলিছিল।

গুজৰাটৰ বাহিৰৰ লোকসকলে নাজানিব, কিন্তু ১৯৯০ৰ দশকৰ আৰম্ভণিতে মোডীৰ ভাষণৰ কেছেটবোৰ গুজৰাটৰ চহৰত বহুত পপুলাৰ আছিল। এই কেছেটবোৰত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাজ্যৰ কিছু অংশত দিয়া ভাষণৰ কিছু অংশ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

১৯৯৪ চনত, লাতুৰ ভূমিকম্পৰ ঠিক পিছতে তেওঁৰ আৰু এটা ভাষণ ওলাইছিল। আহমেদাবাদৰ RSS কাৰ্যালয়ৰ পৰা সাহায্য সামগ্ৰী আৰু কেইজনমান স্বেচ্ছাসেৱক লাতুৰলৈ ৰাওনা হ'বলৈ সাজু হৈছিল। নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে তেতিয়া এটা আকস্মিক ভাষণ দিছিল। ভাষণৰ পিছত, কমেও পঞ্চাশজন লোকে কৈছিল যে তেওঁলোকে লগে লগে লাতুৰলৈ ৰাওনা হ'ব বিচাৰে আৰু মোডীৰ কথাবোৰে তেওঁলোকৰ মনত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছে। নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁলোকক নিৰুৎসাহিত কৰি কয় যে মানুহ যোৱাতকৈ সাহায্য গৈ পোৱাটো অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম আৰু যি য'ত আছে তাৰ পৰাই দেশৰ বাবে কাম কৰি থাকিব পাৰে।

সমাজৰ বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ সৈতে নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ সংযোগৰ আঁৰত জড়িত আছিল বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাৰ তেওঁৰ সামৰ্থ্যৰ সৈতে । বিশ্বই ২০১৩-২০১৪ বৰ্ষত তেওঁৰ 'চায় পে চৰ্চা' (Chai Pe Charcha) দেখিছিল, কিন্তু মই পাহৰিব নোৱাৰোঁ যে কেনেকৈ নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে পুৱা খোজ কঢ়া লোকসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি চাহৰ কাপ লৈ বিভিন্ন লোকৰ সৈতে সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিছিল। ১৯৯০ৰ দশকত মই তেওঁক আহমেদাবাদৰ বিখ্যাত পৰিমল বাগিচাত লগ পাইছিলোঁ য'ত তেওঁ পুৱা খোজ কঢ়া লোকৰ এটা দলক সম্বোধন কৰি আছিল। মোক চিনি পোৱা এজন চিকিৎসকে কৈছিল যে নৰেন্দ্ৰ ভাইৰ সৈতে এই ধৰণৰ বাৰ্তালাপ তেওঁৰ বাবে সাম্প্ৰতিক বিষয়বোৰ বুজি পোৱাত যথেষ্ট সহায়ক আছিল।

দুটা উপাখ্যান আছে যিয়ে মোৰ বাবে নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ মানৱীয় দিশটো দেখুৱায়। তাৰ মাজৰ এটা ২০০০ চনৰ আৰম্ভণিৰেই। বুৰঞ্জীবিদ ৰিজৱান কাদ্ৰী আৰু মই গুজৰাটী সাহিত্যৰ কাণ্ডাৰী আৰু সংঘৰ প্ৰবীণ ব্যক্তি কেকা শাস্ত্ৰীৰ কিছুমান ৰচনা নথিভুক্ত কৰি আছিলোঁ। আমি তেওঁক লগ কৰিবলৈ গৈছিলোঁ আৰু এটা বস্তু যি মোক আঘাত দিছিল সেয়া হ'ল তেওঁৰ দুৰ্বল স্বাস্থ্য। মই এখন ফটো তুলিছিলোঁ আৰু নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ কাৰ্যালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰিছিলোঁ। অতি সোনকালেই কেকা শাস্ত্ৰীৰ বাবে এগৰাকী নাৰ্ছৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছিল।

আনটো ঘটনা লেখক প্ৰিয়কান্ত পাৰিখৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। তেওঁৰ এটা তীব্ৰ ইচ্ছা আছিল যে তেওঁৰ ১০০তম কাম কেৱল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আৰম্ভ কৰিব কিন্তু তাত একমাত্ৰ বাধা আছিল এইটোৱেই যে পাৰিখ এক ডাঙৰ দুৰ্ঘটনাৰ বাবে অলৰ-অচল হৈ ঘৰতে আবদ্ধ হৈ আছিল। মোৰ মনত আছে মুখ্যমন্ত্ৰী মোদীয়ে আশ্ৰম ৰোডত প্ৰিয়কান্ত পাৰিখৰ ঘৰলৈ গৈ তেওঁৰ কিতাপখন উন্মোচন কৰিছিল। গুজৰাট সাহিত্য জগতৰ সকলো এই কথা ভাবি মন্ত্ৰমুগ্ধ হৈছিল যে এজন মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এজন ৰুগীয়া লেখকৰ ড্ৰয়িং ৰুমলৈ যাব আৰু তেওঁৰ কিতাপখন উন্মমোচন কৰিব!

মোদীক সঠিক মাপ কৰিব পৰা আৰু দুটা গুণ, যি প্ৰতিজন ৰাজনৈতিক ব্যক্তিকে ভালদৰে গঢ়িব পাৰেব, সেয়া হ'ল তেওঁৰ তীক্ষ্ণ শ্ৰৱণ দক্ষতা আৰু প্ৰযুক্তিৰ প্ৰতি তেওঁৰ প্ৰেম। আচৰিত নহয় নে যে যেতিয়াই নৰেন্দ্ৰ মোদীক দলৰ ৰণনীতি নিৰ্মাণৰ কাম দিয়া হৈছিল বিজেপিয়ে কেতিয়াও এটাও নিৰ্বাচনত পৰাজিত হোৱা নাই – সেয়া লোকসভা হওঁক, বিধান সভা হওঁক বা পৌৰসভাৰ নিৰ্বাচনেই হওক । ২০০০ চনত বিজেপিয়ে নিৰ্বাচনত বিফলতা দেখিছিল আৰু তেতিয়া নৰেন্দ্ৰ মোদী ৰাজ্যৰ বাহিৰত আছিল।

সাংবাদিক হিচাপে আমি বহু লোককে লগ কৰিব লাগে, কিন্তু যেতিয়া মই এজন যুৱ সাংবাদিক আছিলোঁ নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে মোক কৈছিল যে এইবোৰ সম্পৰ্ক কেৱল লেন-দেনৰ নহয়, এইয়া জীৱনজুৰি থকা বান্ধোন হ'ব লাগিব। ১৯৯৮ চনত হোলীৰ সময়ত মই দিল্লীত আছিলোঁ, নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে এনেকুৱা এটা কথা কৈছিল যিটো মই কেতিয়াও পাহৰিব নোৱাৰিম। তেওঁ কৈছিল, "আপোনাৰ টেলিফোন ডায়েৰীত ৫০০০ নম্বৰ থাকিব পাৰে আৰু আপুনি নিশ্চয় তেওঁলোকক জীৱনত এবাৰেই লগ পাইছিল আৰু সেয়াও আনুষ্ঠানিক ভাৱে নহয়। কিন্তু আপুনি তেওঁলোকক কেৱল এজন উৎস হিচাপে নহয়, এজন পৰিচিত বা বন্ধু হিচাপে জানিব লাগিব।" নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে মোক কোৱাৰ দৰে মই ৫০০০ লোকক লগ পোৱা নাই কিন্তু ই মোক এটা মানৱীয় পৰশৰ গুৰুত্ব উপলব্ধি কৰাইছিল যিটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওচৰত এইটো অসীম পৰিমাণে আছে, যাৰ বাবেই তেওঁ ইমান সফল...

(Japan Pathak is a journalist based in Ahmedabad)

Published by:Manjumoni Borah
First published: