Systematic Investment Plan কি? অনলাইন কেনেদৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি এই বিনিয়োগ ? জানি লওক ইয়াৰ লাভালাভ সমূহৰ বিষয়ে ....

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:05 PM IST
Systematic Investment Plan কি? অনলাইন কেনেদৰে আৰম্ভ কৰিব পাৰি এই বিনিয়োগ ? জানি লওক ইয়াৰ লাভালাভ সমূহৰ বিষয়ে ....
(SIP) এছআইপি প্লেন সেইসকল লোকৰ বাবে অতি উত্তম, যিসকলে শ্বেয়াৰ বজাৰত (Share Market) পোনপটীয়া আৰু এবাৰতেই বিনিয়োগ কৰিব নিবিচাৰে।

(SIP) এছআইপি প্লেন সেইসকল লোকৰ বাবে অতি উত্তম, যিসকলে শ্বেয়াৰ বজাৰত (Share Market) পোনপটীয়া আৰু এবাৰতেই বিনিয়োগ কৰিব নিবিচাৰে।

  • Share this:
প্ৰণালীবদ্ধ বিনিয়োগ প্লেন(Systematic Investment Plan) অৰ্থাত্ এছআইপি হৈছে মিউচুৱেল ফাণ্ডত (Mutual Fund) বিনিয়োগ কৰাৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় উপায় | ইয়াৰ নামটোৰ পৰাই বুজিব পাৰি যে ইয়াৰ জৰিয়তে আপুনি আপোনাৰ পছন্দৰ মিউচুৱেল ফাণ্ডত আপোনাৰ সুবিধা অনুসৰি ভিন্ন কিস্তিত এটা নিৰ্দিষ্ট পৰিমাণ ধনৰাশি জমা কৰিব পাৰে।

এছপিআই প্লেন সেইসকল লোকৰ বাবে অতি উত্তম, যিসকলে শ্বেয়াৰ বজাৰত পোনপটীয়া আৰু এবাৰতেই বিনিয়োগ কৰিব নিবিচাৰে | সেয়েহে প্ৰথমে কেনেদৰে অনলাইনযোগে এছআইপি ল'ব পাৰি আৰু ইয়াৰ আন ভাল দিশসমূহ কি কি জানি লোৱাটো দৰকাৰ |

লক্ষ্যণীয় যে, বজাৰত এনে বহু এছআইপি আঁচনি আছে, য'ত বিনিয়োগকাৰীসকলে ৫০০ টকাৰ পৰাই তেওঁলোকৰ বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।

অনলাইন এনেদৰে আৰম্ভ কৰক এছআইপি (How to start online SIP) -

এছপিআই আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাক পেনকাৰ্ড, ঠিকনাৰ সঠিক প্ৰমাণ পত্ৰ, পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো আৰু চেকবুকৰ প্ৰয়োজন হ'ব । লগতে মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগৰ বাবে কেৱাইচি প্ৰক্ৰিয়া বাধ্যতামূলক। অনলাইন এছআইপি আৰম্ভ কৰিবলৈ আপুনি এটা ফাণ্ড হাউচৰ ৱেবচাইটলৈ গৈ আপোনাৰ পছন্দৰ এছপিআই বাছনি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰথমে আপোনাৰ কেৱাইচি নিয়ম সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব ।

নতুন একাউণ্টৰ বাবে ৰেজিষ্টাৰ নাও লিংকত যাব লাগিব। প্ৰ-পত্ৰখন দাখিল কৰাৰ পূৰ্বে আপুনি ইয়াত আপোনাৰ সকলো ব্যক্তিগত বিৱৰণ আৰু যোগাযোগৰ তথ্য পূৰণ কৰিব লাগিব।

অনলাইন লেনদেনৰ বাবে আপুনি এটা ব্যৱহাৰকাৰী নাম আৰু পাছৱৰ্ড বনাব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও আপুনি এছআইপি পৰিশোধৰ ডেবিটৰ বাবে বেংক একাউণ্টৰ বিৱৰণ প্ৰদান কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰী নামৰ সৈতে লগ ইন কৰাৰ পিছত আপোনাৰ পছন্দৰ আঁচনি বাছনি কৰিব পাৰিব ।

পঞ্জীয়ন সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ লগতে ফাণ্ড হাউচৰ পৰা ইয়াৰ নিশ্চিতকৰণ প্ৰেৰণ কৰাৰ পিছত এছআইপি আৰম্ভ হ'ব পাৰে। সাধাৰণতে এছপিআই ১৫ ৰ পৰা ৪০ দিনৰ ব্যৱধানৰ পিছত আৰম্ভ হয়।

এছআইপিৰ সুবিধাসমূহ (Benefits of SIP)-

এছআইপি হৈছে নতুন বা পুৰণি বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে এক ভাল বিকল্প, যিয়ে ইকুইটি বা ঋণ পুঁজিত বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰে | যি বজাৰৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে। ইয়াৰ জৰিয়তে কোনো অসুবিধা নোহোৱাকৈয়ে আমি বজাৰত কম ধন আৰু কিস্তিৰ যোগেদি বিনিয়োগ কৰিব পাৰো ।

ই জৰিয়তে পুঁজি গৃহক এছআই(স্থায়ী নিৰ্দেশনা) দি বেংক একাউণ্টৰ পৰা অটো ডেবিট সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে যাতে প্ৰতি মাহে আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা কিস্তিৰ পৰিমাণ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে কৰ্তন কৰিব পৰা যায় ।

এছআইপিত আপুনি চক্ৰবৃদ্ধি সুতৰ লাভলাভ লাভ কৰিব অৰ্থাৎ যদি আপুনি মিউচুৱেল ফাণ্ডত ১০ শতাংশ টকাৰ ৰিটাৰ্ণ হাৰত ১০০০টকা বিনিয়োগ কৰে তেন্তে আপুনি এবছৰত উপাৰ্জন কৰা সুত হ'ব ১০০ টকা । গতিকে পৰৱৰ্তী বছৰত আপোনাৰ সুতৰ উপাৰ্জন ১১০০ টকাৰ ওপৰত কৰা হ'ব ।
First published: March 17, 2021, 9:59 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি