Explained:কোৱাড (QUAD) কি? সমুদ্ৰপৃষ্ঠত চীনৰ উৎপাত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এই কৌশল সক্ষম হ’বনে? জানক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:51 PM IST
Explained:কোৱাড (QUAD) কি? সমুদ্ৰপৃষ্ঠত চীনৰ উৎপাত নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ এই কৌশল সক্ষম হ’বনে? জানক

  • Share this:
১২ মাৰ্চৰ পৰা কোৱাডৰ প্ৰথম সন্মিলন আৰম্ভ হৈছে। ইয়াত ভাৰতকে ধৰি আমেৰিকা, জাপান আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ শীৰ্ষ নেতাসকলে অংশগ্ৰহণ কৰিব। যদিও সংগঠনটো ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় অঞ্চলত সহযোগিতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ গঠন কৰা হৈছিল, ইয়াৰ ফলত চীন গভীৰভাৱে সমস্যাগ্ৰস্ত হৈছে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে সংগঠনটোৱে অন্যান্য বিষয়ৰ সৈতে সাগৰত চীনৰ বৰ্ধিত উৎপীড়নৰ ওপৰত লেকাম লগোৱাৰ প্ৰস্ততি কৰিছে।

কোৱাডৰ অৰ্থ হৈছে কোৱাড্ৰিলেটৰেল চিকিউৰিটি ডায়লগ, যি জাপান, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মাজত এক বহুপাক্ষিক চুক্তি। মূলতঃ, ই সমুদ্ৰ পথেৰে বাণিজ্য সহজ কৰিবলৈ ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰীয় স্তৰত কাম কৰি আছে, কিন্তু এতিয়া ই বাণিজ্য আৰু সামৰিক আধাৰ শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰতি অধিক মনোযোগ দিছে যাতে শক্তিৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিব পৰা যায়।

২০০৭ চনত চীনে এছিয়া-প্ৰশান্ত মহাসাগৰত আধিপত্য স্থাপন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। চীনে চুবুৰীয়া দেশসমূহক ভাবুকি দিয়াৰ লগতে সমুদ্ৰত সামৰিক আধাৰ বিস্তাৰ কৰি আছিল। ইয়াৰ প্ৰতি দৃষ্টি ৰখাৰ বাবে, জাপানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ছিনজো আবে এটা সংগঠনৰ প্ৰস্তাৱ দিছিল য'ত সামুদ্ৰিক অঞ্চলত শক্তিশালী দেশসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে। অৱশেষত, সংগঠনটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০১৯ চনত লগ হৈছিল। ক’ৰনাই ২০২০ চনত নেতাসকলৰ সভাত ব্যাঘাত সৃষ্টি কৰাৰ পিছত এতিয়া সন্মিলনখন ভাৰ্চুৱেল স্তৰত হ'ব।

কোৱাডৰ অধীনত, প্ৰশান্ত মহাসাগৰত, আমেৰিকা আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াত বিয়পি থকা বিশাল নেটৱৰ্কবোৰ জাপান আৰু ভাৰতৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ চেষ্টা কৰা হৈছে। জাপানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ছিনজো আবে নিজেই ইয়াক দুখন সাগৰৰ সংমিশ্ৰণ বুলি কৈছিল, কিন্তু চীন ইয়াৰ বিৰুদ্ধে উত্তেজিত হৈছে। এই শক্তিশালী দেশবোৰ সংগঠিত হ’লে সাগৰত ইয়াৰ অস্তিত্বক ভাবুকি দিব পাৰে বুলি দেশখনে আশংকা কৰে।

উল্লেখযোগ্য যে চীনে যোৱা দুটা দশকত সমুদ্ৰত ইয়াৰ সামৰিক আধাৰৰ পৰা বাণিজ্য ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি কৰি আহিছে। চীনে বুজি পাইছে যে আগন্তুক সময়ত সাগৰত আধিপত্য স্থাপন কৰা দেশে বিশ্বত শাসন কৰিব। সেয়ে ই দক্ষিণ চীন সাগৰ দখল কৰিবলৈ এটা অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। একে সময়তে, চীনে সাগৰত ভুৱা দ্বীপ সৃষ্টি কৰি তাত ইয়াৰ সৈন্য মোতায়েন কৰি আছে।

একে ভাবুকি অনুভৱ কৰি, কোৱাডে সমুদ্ৰত শান্তি আৰু শক্তিৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাটোক গুৰুত্ব দিছে। চীনে এইটোক লৈ উত্তেজিত হৈ আছে আৰু নিৰন্তৰভাৱে কোৱাড দেশসমূহৰ বিৰুদ্ধে কোনো আলোচনা কৰিছে। দৰাচলতে, চীনে অনুভৱ কৰে যে কোৱাডৰ সৈতে জড়িত ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু জাপানৰ দৰে শক্তিশালী দেশসমূহে ইয়াৰ বিৰুদ্ধে এক কৌশলগত ষড়যন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰিছে।

ইফালে, কোৱাডৰ সদস্য দেশ ভাৰত আৰু জাপানে সামুদ্ৰিক সহায়ৰ ওপৰত আন এক বৃহৎ চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰে। ইয়াৰ অধীনত, দেশ দুখনে ইখনে সিখনক সামৰিক সমৰ্থন প্ৰদান কৰিব, আৰু এক উমৈহতীয়া উদ্দেশ্য হ'ব চীনৰ ভাবুকি হ্ৰাস কৰা। ইয়াক বিশেষজ্ঞসকলে চীন বিৰোধী চুক্তি বুলিও ভাবে।

ইয়াৰ অধীনত, জাপানী সেনাই ভাৰতীয় সেনা বাহিনীক তেওঁলোকৰ আধাৰত প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী যোগান ধৰাত সক্ষম হ'ব। ই ভাৰতীয় বাহিনীৰ প্ৰতিৰক্ষা সঁজুলিৰ সেৱা প্ৰদান কৰিব। এই সুবিধাটো ভাৰতীয় সামৰিক ঘাটিবোৰত জাপানী বাহিনীৰ বাবেও উপলব্ধ হ'ব। যুদ্ধৰ ক্ষেত্ৰত এই সেৱাবোৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি বিবেচনা কৰা হয়।
First published: March 12, 2021, 3:52 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি