Onling Trolling Explained: অনলাইন ট্ৰ'লিং কি? আইনী সহায় কেনেকৈ লাভ কৰিব? জনাইছে SCৰ অধিবক্তাই

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:50 PM IST
Onling Trolling Explained: অনলাইন ট্ৰ'লিং কি? আইনী সহায় কেনেকৈ লাভ কৰিব? জনাইছে SCৰ অধিবক্তাই
ট্ৰ’লৰ বলি হোৱাসকলে কি কৰিব লাগে?

ট্ৰ’লৰ বলি হোৱাসকলে কি কৰিব লাগে?

  • Share this:
ট্ৰ'লিং হৈছে অনলাইন উৎপীড়নৰ আটাইতকৈ বেয়া প্ৰকাৰ। ট্ৰ’লবোৰে উৎপীড়ন আৰু হাৰাশাস্তিৰ দৰে কৌশল ব্যৱহাৰ কৰে। ইচ্ছাকৃতভাৱে অনলাইনত আপত্তিজনক বা প্ৰদাহজনক সমল পোষ্ট কৰা যিবোৰ ভাৰতত প্ৰযোজ্য আইনৰ অধীনত নিষিদ্ধ।
ট্ৰ’ল কোন?
ট্ৰ’ল হৈছে এজন ব্যক্তি যিয়ে ফ্লেম ৱাৰ আৰম্ভ কৰে বা ইচ্ছাকৃতভাৱে ইণ্টাৰনেটত মানুহক বিচলিত কৰে।

ট্ৰ’লবোৰে কাক লক্ষ্য কৰে?
কোনো এজন ব্যক্তি আৰু সকলো, ই এজন ব্যক্তি বা মানুহৰ গোট হ'ব পাৰে। ই মহিলাসকল অত্যন্ত সঘনাই লক্ষ্য কৰি লয়।
ট্ৰ’ল কৰাটো কিয় ক্ষতিকাৰক?
ট্ৰ’লে তেওঁলোকৰ লক্ষ্যত এক বৃহৎ মানসিক, আৱেগিক আৰু শাৰীৰিক প্ৰভাৱ পেলাইছে। প্ৰকৃত সমস্যাৰ পৰা বিচলিত কৰিবলৈ ট্ৰ’ল ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব পাৰে। কঠিন সাংস্কৃতিক আৰু সামাজিক ৰীতি-ব্যৱস্থা আৰু নিৰ্দেশনা প্ৰভাৱিত আৰু বলবৎ কৰিবলৈ ট্ৰ’ল ব্যৱহাৰ কৰা হয় যাৰ কোনো আইনী শক্তি নাথাকিব পাৰে। ই অফলাইন কাৰ্যৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এইটো কিয় সমস্যা?
ট্ৰ’লবোৰক সাধাৰণতে অনলাইনত বিভ্ৰান্তিকৰ সামগ্ৰী পোষ্ট কৰিবলৈ কাম-কৰা কৌশল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই প্ৰক্ৰিয়াত ছচিয়েল মিডিয়া ট্ৰেণ্ডছ যেনে টুইটাৰ ট্ৰেণ্ডবোৰ ব্যক্তি বা গোটৰ বিৰুদ্ধে হেশ্বটেগ ব্যৱহাৰ কৰি সৃষ্টি কৰা হয়।
ট্ৰ’লৰ ক্ষেত্ৰত কি আইনী প্ৰতিকাৰ আছে?
ট্ৰলিঙৰ বলি হোৱাসকলে অপৰাধমূলক ভাবুকি, যৌন নিৰ্যাতন, মানহানি, ভয়েউৰিজম, অনলাইন ষ্টকিং আৰু অশ্লীল সমলৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় ব্যৱস্থাৰ অধীনত নিষ্পত্তি বিচাৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আইনী নিষ্পত্তি বিচৰাটোৱে লক্ষ্যৰ ওপৰত বোজা দিয়ে।
ভাৰতীয় দণ্ড বিধি, ১৮৬০য়ে ট্ৰ’লিং বা উৎপীড়নৰ সংজ্ঞা নিদিয়ে। অৱশ্যে, তথ্য প্ৰযুক্তি আইন, ২০০০ ("আইটি এক্ট") ৰ বিভিন্ন ব্যৱস্থা চাইবাৰ উৎপীড়নকাৰী আৰু ট্ৰ’লৰ সৈতে যুঁজিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
এই আইনী পথবোৰ কিমান কাৰ্যকৰী?
ট্ৰ’লক শাস্তি দিয়া কঠিন কিয়নো ট্ৰ’লবোৰ প্ৰায়ে বেনামী হয় যাৰ ফলত আবেদনখন আইনী প্ৰক্ৰিয়াত গ্ৰহণযোগ্য হোৱাটো কঠিন কৰি তোলে। অৱশ্যে, ঘৃণাৰ কথা, ভাবুকি, ধৰ্ষণৰ ভাবুকি, হিংসাৰ প্ৰৰোচনা সকলোবোৰ কাৰ্যক্ষম।
ভাৰতত ট্ৰ’ল কৰাৰ বাবে কাৰোবাৰ বিৰুদ্ধে বিচাৰ কৰা হৈছে নেকি?
হয়। এইটো খুব কমকৈ ঘটিছে। ট্ৰ’লকৰা অধিক অত্যাধুনিক আৰু গোটৰ জৰিয়তে আক্ৰমণ নাইবা অজ্ঞাতৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, ২০১৬ চনত এজন বলিউড গায়কক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল আৰু সাংবাদিকক অনলাইনত গালি দিয়া হৈছিল। তেওঁৰ টুইটাৰ একাউণ্ট পিছত স্থগিত কৰা হৈছিল।
আমি কিয় গুৰুত্ব দিয়া উচিত? আৰু আমি কেনেকৈ সমৰ্থন দেখুৱাব পাৰো?
ট্ৰ’লিঙে ঘৃণাৰ বিয়পোৱাৰ দৰে শান্তি আৰু সম্প্ৰীতি ব্যাঘাতৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ই মানুহৰ মানসিকতাক বিষময় কৰি তোলে। ই ভয়ৰ সাংস্কৃতিক সৃষ্টি কৰে। আনকি যদি আমি ট্ৰ’ল কৰা সকলৰ আদৰ্শক সমৰ্থন নকৰোঁ, কেৱল সমৰ্থন ঘোষণা কৰাটোও সহায়ক হ'ব পাৰে।

(লেখিকা প্ৰাচী মিশ্ৰা সৰ্বোচ্ছ ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা)
First published: March 12, 2021, 4:28 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি