• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • 'Visit, Vaccinate & Vacation' প্ৰৱণতাই হৈছে পৰ্যটন মুকলি কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় ! ইয়ে কেনেদৰে পৰ্যটকক আকৰ্ষিত কৰিব পাৰে

'Visit, Vaccinate & Vacation' প্ৰৱণতাই হৈছে পৰ্যটন মুকলি কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় ! ইয়ে কেনেদৰে পৰ্যটকক আকৰ্ষিত কৰিব পাৰে

নৰৱেৰ ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহেও ব্যক্তিসকলক জাৰ্মানী আৰু ৰাছিয়াৰ দৰে দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ একে ধৰণৰ সেৱা প্ৰদান কৰে।

নৰৱেৰ ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহেও ব্যক্তিসকলক জাৰ্মানী আৰু ৰাছিয়াৰ দৰে দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ একে ধৰণৰ সেৱা প্ৰদান কৰে।

নৰৱেৰ ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহেও ব্যক্তিসকলক জাৰ্মানী আৰু ৰাছিয়াৰ দৰে দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ একে ধৰণৰ সেৱা প্ৰদান কৰে।

  • Share this:

কোৰোণাৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ সংহাৰে বিশ্বজুৰি বিভীষিকাময় পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰাৰ ফলত বাৰুকৈয়ে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে ব্যৱসায়-বাণিজ্যৰ দিশটো । মহামাৰী কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিয়েই চলাচলত বাধা আৰু সংশোধিত কোভিড নিৰ্দেশনাৰ ফলত দেশবোৰত আতিথ্য, ভ্ৰমণ আৰু পৰ্যটন আংশিকভাৱে স্থৱিৰ হৈ পৰিছে। যদিও সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰবোৰে অগ্ৰাধিকাৰ খণ্ডত তৰলতা প্ৰদান কৰি অৰ্থব্যৱস্থা পুনৰ আৰম্ভ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে । তেনেস্থলত সাম্প্ৰতিক সময়ত প্ৰয়োজনীয় বিষয় হৈ পৰিছে সুৰক্ষিত ভ্ৰমণ আৰু পৰ্যটনৰ বাবে এক উদাৰ প্ৰচেষ্টা।


ভ্ৰমণ আৰু পৰ্যটন পুনৰ আৰম্ভ কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় হৈছে দেশব্যাপী দ্ৰুত গতিৰ টিকাকৰণ অভিযান বা 'ভেকচিন পৰ্যটন'। যিয়ে ভ্ৰমণ আৰু পৰ্যটন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।


মহামাৰীৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ দেশবোৰে দেশজুৰি টিকাকৰণ অভিযান চলাই আছে আৰু দীঘলীয়া অপেক্ষাৰ দ্বাৰা 'ভেকচিন পৰ্যটন'ক ইন্ধন যোগোৱা হৈছে, যি হৈছে শেহতীয়াকৈ সমগ্ৰ বিশ্বতে সৃষ্টি হোৱা এক প্ৰৱণতা। এফালে কিছুমান দেশত উচ্চ গতিৰ টিকাকৰণৰ বাবে ভেকচিনৰ অতিৰিক্ত যোগান আছে, আনফালে আন একাংশ দেশে পৰ্যায়ক্ৰমে টিকাকৰণ অভিযান চলাই আছে।


থাইলেণ্ড, ভাৰত, ভিয়েটনাম আৰু টাইৱানৰ দৰে দেশবোৰে ভেকচিনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈ আছে ,  ফলত HNI আৰু UHNIক টিকাকৰণ আৰু উন্নত স্বাস্থ্যসেৱা সুবিধাৰ বাবে এখন পৃথক দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ ইন্ধন যোগাই আছে। মহামাৰীৰ আৰম্ভণিৰ পৰা আমি ইতিমধ্যে এক প্ৰৱণতা দেখিছো, য'ত HNI/UHNIক মহামাৰীৰ সন্মুখীন হ'বলৈ অধিক উন্নত দেশলৈ আধাৰ স্থানান্তৰিত কৰিছে।


গোলকীয় নাগৰিকৰ বাবে অনুকূলিত পেকেজ-


ভাৰত আৰু বিদেশৰ বহু ভ্ৰমণ কোম্পানীয়ে ছুটীৰ লগতে টিকাকৰণৰ বাবে লাভজনক চুক্তি আগবঢ়াইছে। কিছুমান দেশে আনকি ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে অনুকূলিত পেকেজ আগবঢ়াইছে। উদাহৰণস্বৰূপে, লণ্ডনত অৱস্থিত এক বিশেষ ভ্ৰমণ আৰু জীৱনশৈলী কোম্পানীয়ে তেওঁলোকৰ সদস্যসকলৰ পৰা ২৫ হাজাৰ পাউণ্ডতকৈ অধিক মাচুল লোৱাৰ ঘোষণা কৰাৰ পিছতে তেওঁলোকে ২ হাজাৰতকৈও অধিক আবেদন লাভ কৰিছিল।


একেদৰে, ভ্ৰমণ কৰিব বিচৰা ধনী ৰোগীসকলে নিউয়ৰ্কস্থিত এক কনচিয়ৰ্জ চিকিৎসা সেৱাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিছে। যিয়ে নিউয়ৰ্কত স্বাস্থ্য সেৱাৰ সীমাহীন প্ৰৱেশাধিকাৰৰ বাবে উচ্চ বাৰ্ষিক সদস্যতা মাচুল আদায় কৰে। ইপিনে জাৰ্মান ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহে (Travel Agencies)ও Vaccine vacationৰ বিজ্ঞাপন দি আছে, য'ত স্থানীয় লোকসকলৰ পৰ্যাপ্ত টিকাকৰণ কৰা হৈছে ।


নৰৱেৰ ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহে (Travel Agencies)ও ব্যক্তিসকলক জাৰ্মানী আৰু ৰাছিয়াৰ দৰে দেশলৈ ভ্ৰমণ কৰিবলৈ একে ধৰণৰ সেৱা প্ৰদান কৰে। পিছৰটোত অন্তৰ্ভুক্ত আছে ৰাছিয়াত নিৰ্মিত স্পুটনিকV । ইপিনে ভাৰত মহাসাগৰত ইয়াৰ শান্ত সমুদ্ৰতীৰৰ বাবে জনাজাত, ক্ষুদ্ৰ এছিয়ান দ্বীপ মালদ্বীপলৈ প্ৰৱেশৰ বাবেও আগবঢ়োৱা হৈ বিশেষ পেকেজ, য'ত সাগৰৰ পাৰত টিকাকৰণৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া হৈছে। ভেকচিন পৰ্যটন দ্ৰুতগতিত বহুতো সংস্থাৰ বাবে লাভজনক ব্যৱসায়িক সুযোগ আৰু বহুতো ব্যক্তিৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট সমাধান হিচাপে বিকশিত হৈছে।


ইপিনে সংক্ৰমণ হ্ৰাস হোৱাৰ ফলত ইংলেণ্ডৰ দৰে দেশবোৰে এতিয়া ট্ৰেফিক লাইট আধাৰিত প্ৰণালীত কিছুমান অপ্ৰয়োজনীয় ভ্ৰমণৰ অনুমতি দিছে। ৰেড লিষ্ট শাৰীৰ দেশবোৰৰ পৰা অহা যাত্ৰীসকলে যাত্ৰী আৰু তেওঁলোকৰ চাৰিওফালৰ লোকসকলৰ সুৰক্ষাৰ বাবে চৰকাৰে প্ৰৱৰ্তন কৰা এটা 'কোৱাৰিন্টিন পেকেজ' ক্ৰয় কৰিব লাগিব। ইংলেণ্ড চৰকাৰে ১৬খন হোটেল আৱণ্টন কৰিছে,য'ত ৪,৬০০ টা কোঠা 'কোৱাৰিন্টিন পেকেজ' যাত্ৰীসকলৰ বাবে ৰাখি থোৱা আছে।


ভেকচিন ভ্ৰমণৰ প্ৰভাৱ


কোভিড১৯ ভেকচিন পৰ্যটন (vaccine tourism) হৈছে এক স্বাস্থ্য/চিকিৎসা পৰ্যটন; সেয়েহে ই বিদ্যমান চিকিৎসা পৰ্যটনৰ সৈতে বহুতো ক্ষেত্ৰত মিলে। ই উচ্চ চাহিদাৰ এক দুৰ্লভ সম্পদৰ দৰে একে বজাৰৰ গতিশীলতাৰ অধীন, যাৰ ফলত নিৰাশ লোকসকলে ইয়াক বিচাৰি উলিয়ায়। ইয়াক প্ৰতিবন্ধকতা-মুক্ত ভ্ৰমণ প্ৰদানৰ লগতে মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰা হয়।


কেইবাটাও নিদানিক পৰীক্ষণ অনুসৰি ভেকচিনে ৰোগটোৰ বিৰুদ্ধে উচ্চ স্তৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰদান কৰে। বহু দেশে শিক্ষাৰ্থী আৰু যাত্ৰীসকলক কেৱল টিকাকৰণৰ প্ৰমাণপত্ৰ উপস্থাপন কৰাৰ পিছতহে প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিছে। বিদেশ ভ্ৰমণৰ সময়ত ভেকচিনৰ প্ৰমাণপত্ৰ সম্ভৱতঃ পাছপোৰ্টৰ দৰেই গুৰুত্বপূৰ্ণ।কোনেও নাজানে যে আমি কেতিয়া সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক অৱস্থালৈ ঘূৰি আহিম, তেতিয়ালৈকে প্ৰতিৰোধ আৰু সাৱধান ভ্ৰমণ হৈছে আমাৰ বাবে উপলব্ধ একমাত্ৰ বিকল্প।

Published by:Gautam Barman
First published: