• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Explained|Modi-Yogi Double Engine: উত্তৰ প্ৰদেশেই ২০২৪ চনত মোডী-যোগী ডাবল ইঞ্জিনক দিল্লীত অধিষ্ঠিত কৰাব

Explained|Modi-Yogi Double Engine: উত্তৰ প্ৰদেশেই ২০২৪ চনত মোডী-যোগী ডাবল ইঞ্জিনক দিল্লীত অধিষ্ঠিত কৰাব

Modi-Yogi Double Engine: গোৰখনাথৰ গেৰুৱা পোছাক পিন্ধা মহন্তই প্ৰমাণ কৰিলে যে তেওঁৰ এই যাত্ৰা কোনো চমক নহয় বা পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি নহয়। ২০২২ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ডাঙৰ কাহিনীটো হ'ল যোগী আদিত্যনাথ নিজৰ চিন থৈ যাবলৈ আহিছে।

Modi-Yogi Double Engine: গোৰখনাথৰ গেৰুৱা পোছাক পিন্ধা মহন্তই প্ৰমাণ কৰিলে যে তেওঁৰ এই যাত্ৰা কোনো চমক নহয় বা পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি নহয়। ২০২২ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ডাঙৰ কাহিনীটো হ'ল যোগী আদিত্যনাথ নিজৰ চিন থৈ যাবলৈ আহিছে।

Modi-Yogi Double Engine: গোৰখনাথৰ গেৰুৱা পোছাক পিন্ধা মহন্তই প্ৰমাণ কৰিলে যে তেওঁৰ এই যাত্ৰা কোনো চমক নহয় বা পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি নহয়। ২০২২ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ডাঙৰ কাহিনীটো হ'ল যোগী আদিত্যনাথ নিজৰ চিন থৈ যাবলৈ আহিছে।

  • Share this:
পাঁচ ফুট আৰু চাৰি ইঞ্চি ওখ, যোগী আদিত্যনাথে লাখ লাখ লোকৰ সপোন আৰু পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ পুৰণি সভ্যতাৰ আশা-আকাংক্ষা কান্ধত লৈ ফুৰিছে। উত্তৰ প্ৰদেশ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিয়ে প্ৰচণ্ড সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰাৰ পাঁচ বছৰ পিছত আৰু তেওঁক দেশৰ আটাইতকৈ জনবহুল ৰাজ্যখনৰ নেতৃত্ব দিবলৈ নিৰ্বাচিত কৰাৰ পাঁচ বছৰ পিছত, গোৰখনাথৰ গেৰুৱা পোছাক পিন্ধা মহন্তই প্ৰমাণ কৰিলে যে তেওঁৰ এই যাত্ৰা কোনো চমক নহয় বা পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি নহয়। ২০২২ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ডাঙৰ কাহিনীটো হ'ল যোগী আদিত্যনাথ নিজৰ চিন থৈ যাবলৈ আহিছে।

যোগীৰ পুনৰ নিৰ্বাচনৰ তাৎপৰ্য উলাই কৰাটো কঠিন। উত্তৰ প্ৰদেশৰ এটা কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰা এজনো মুখ্যমন্ত্ৰী য়ে কেতিয়াও একেৰাহে দুটা কাৰ্যকালৰ বাবে পুনৰ নিৰ্বাচিত হোৱা নাছিল। যাৰ অন্তৰ্নিহিত ইংগিত আছিল যে ৰাজ্যখনৰ ৰাজনৈতিক ভূখণ্ড কিমান নিষ্ঠুৰ আৰু ৰাজ্যখনৰ ভোটাৰসকল কিমান ক্ষমাহীন। সেয়েহে, উত্তৰ প্ৰদেশত বিজেপিৰ বিজয়ে যোগী আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনীতি দুয়োৰে বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ বহন কৰে।

যোৱা পাঁচ বছৰত ভাৰতীয় সভ্যতাৰ অগ্ৰণী ৰক্ষক আৰু প্ৰশাসকৰ উৎকৰ্ষক হিচাপে বাৰে বাৰে চৰ্চিত হোৱা বিষয়বস্তু হৈছে যোগী আদিত্যনাথ। অৱশ্যে - ৰাজনীতিবিদ হিচাপে যোগী আদিত্যনাথৰ এই পৰিচয় ইমানদিনে আজিলৈকে অদৃশ্য হৈ আছিল। অৱশ্যে, পাঁচ বাৰ সাংসদ আৰু এজন মুখ্যমন্ত্ৰী যিয়ে বেছিভাগ নেতিবাচক প্ৰচাৰ অভিযানৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা একাধিক সংকটক নিপুণতাৰে মোকাবিলা কৰিছে আৰু এনে এজন নেতা যিয়ে ২০১৯ চনত এছপি-বিএছপি মহাগঠবন্ধনক পৰাভূত কৰি কেন্দ্ৰত বিজেপিক ৬৩খন আসন উপহাৰ দিয়াৰ পিছত নিজৰ ৰাজনৈতিক দক্ষতাৰ প্ৰমাণপত্ৰ দিয়াৰ কোনো প্ৰয়োজন নাছিল।

অৱশ্যে, 2017 চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত তেওঁৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰি যুঁজ দিয়া হোৱা নাছিল, বা সেইবোৰ তেওঁৰ নেতৃত্বত যুঁজ দিয়া হোৱা নাছিল। যোগী আদিত্যনাথক দলটোৱে এই আশাৰে বাছনি কৰিছিল যে তেওঁলোকে লাভ কৰা বৃহৎ জনাদেশৰ প্ৰতি ন্যায় কৰিব। আজি দলটোৰ পচন্দ সফল হৈছে। কোনো সন্দেহ নাই যে উত্তৰ প্ৰদেশত মোডী ঢৌ আৰু দলটোৰ সুসংবদ্ধ সংগঠন আছে, কিন্তু এই ফলাফল যোগী আদিত্যনাথৰ বাবে নিসন্দেহে এক জনপ্ৰিয় জনাদেশ।

বিগত সময়ত ভাৰতে কোভিড-১৯ৰ প্ৰথম ঢৌ আৰু বিধ্বংসী লকডাউনৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰৰ চেষ্টা কৰি থকাৰ মাজতে মহামাৰীৰ দ্বিতীয় আৰু অধিক শক্তিশালী ঢৌৰ সন্মুখীন। দেশৰ লাখ লাখ লোকে এটা উশাহৰ বাবে যুঁজি আছিল আৰু সকলো বিৰোধীয়ে চিকিৎসালয় আৰু শ্মশানলৈ নামি আহি বিজেপিক সংকটত পেলোৱাৰ বাবে দীঘলীয়া পৰিকল্পনা ৰচনা কৰিছিল।

দেশৰ ৰাজধানীৰ চাৰিওফালে ৰাজপথত সংঘটিত দীঘলীয়া আন্দোলনবোৰেৰে মোডীৰ কৰ্মৰাজীক নতস্বীকীৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। আৰু মুখথেকেচা খাই বিজেপিয়ে ২০২১ চনৰ পশ্চিম বংগ নিৰ্বাচনত পৰাজিত হৈছিল। এনে লাগিছিল যেন বিজেপিৰ অপ্ৰতিৰোধ্য ৰথে অৱশেষত ইয়াৰ পথ সলাইছিল।

এবছৰৰো কম সময়ৰ পিছত দলটোৱে উত্তৰ প্ৰদেশত একধৰণৰ অভিলেখ ৰচি প্ৰথমবাৰৰ বাবে পুনৰ ক্ষমতালৈ ঘূৰি আহিছে। দিল্লী যাবলৈ হ'লে লক্ষ্ণৌৰ মাজেৰেই যাব লাগিব বুলি অটল বিহাৰী বাজপেয়ীয়ে কৈ যোৱা সেই বিখ্যাত বাক্যটো আজি প্ৰাসংগিক হৈ পৰিছে। সমগ্ৰ দেশতে বিৰোধী দল বিভাজিত আৰু দুৰ্বল হৈ থকাৰ এই সময়ত একেৰাহে তৃতীয়বাৰৰ বাবে দিল্লীলৈ বিজেপিৰ পথ পুনৰ পৰিষ্কাৰ হোৱা দেখা গৈছে আৰু ইয়াতেই লুকাই আছে যোগী আদিত্যনাথৰ ৰাজনৈতিক মূল্য।

২০১৪ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন, ২০১৭ চনৰ ৰাজ্যিক নিৰ্বাচন, ২০১৯ৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন আৰু এতিয়া ২০২২ চনৰ ৰাজ্যিক নিৰ্বাচনে সূচায় যে বিজেপিয়ে সফলতাৰে উত্তৰ প্ৰদেশক মোডী যুগত গুজৰাটৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত গৱেষণাগাৰ হিচাপে গঢ়ি তুলিছে - সম্পূৰ্ণ আদৰ্শগত আধিপত্যৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত উন্নয়নৰ এক আৰ্হি যি নিৰন্তৰভাৱে ৰাজনৈতিক লাভলাভ কৰে। গুজৰাটত বিজেপিয়ে কেইবা দশক ধৰি শাসন কৰি অহা কংগ্ৰেছ দলটোক প্ৰণালীবদ্ধভাৱে মচি পেলাব লগা হৈছিল আৰু তুলনামূলকভাৱে উন্নত ৰাজ্য এখনৰ অধিক উন্নতিৰ বাবে কাম কৰিব লগা হৈছিল। অৱশ্যে উত্তৰ প্ৰদেশত এই স্তৰৰ আধিপত্য অৰ্জন কৰাটো ৰাজনৈতিক আৰু প্ৰশাসনিক পৰ্যায়ত যথেষ্ট কঠিন কাম আছিল। ৰাজ্যখনে লোকসভাত আশীখন আসন আছে আৰু 2026 চনত সীমানিৰ্ধাৰণৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ আসনৰ অনুপাত বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ফলত ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনীতিত বিজেপিৰ বাবে যোগী আদিত্যনাথৰ গুৰুত্ব আৰু প্ৰয়োজনীয়তা আৰু বৃদ্ধি পাব। এই নিৰ্বাচনৰ পিছত যোগীৰ উত্তৰ প্ৰদেশ আৰ্হিৰ বিশ্বাসযোগ্যতাই ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় মঞ্চত নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ ভৱিষ্যতৰ গুজৰাট আৰ্হি বুলি নিৰ্ধাৰণ কৰে। এক অপৰাধমুক্ত, ব্যৱসায়-অনুকূল, আন্তঃগাঁথনিগতভাৱে বিকশিত আৰু সভ্যতাৰ প্ৰতি সচেতন উত্তৰ প্ৰদেশ কেইবা দশক ধৰি ভাৰতীয় ৰাজনীতিৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ পৰিৱৰ্তনৰ কাহিনী হ'ব।

২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় মঞ্চত নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ আগমনৰ লগে লগে, বহুতে আশা কৰিছিল যে গোৰখপুৰৰ পৰা পাঁচটা কাৰ্যকালৰ সাংসদজনে পূৱ উত্তৰ প্ৰদেশত ব্যাপক প্ৰভাৱ থকা তেওঁৰ মন্ত্ৰী পৰিষদত স্থান পাব। ২০১৪ চনলৈকে মূলসুঁতিৰ আলোচনাত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰা এক নিৰ্দিষ্ট শ্ৰেণীৰ ভাৰতীয়ই তেওঁক কেবিনেটত নেদেখি সুখী হ'লহেঁতেন, কিয়নো কেবিনেটত এজন স্পষ্টবাদী গেৰুৱা পোছাক পিন্ধা মহন্তৰ উপস্থিতি, তেওঁলোকৰ অভিধানৰ এক প্ৰান্তীয় উপাদান যি তেওঁলোকক অস্বস্তিত পেলাইছিল। কিন্তু নৰেন্দ্ৰ মোডী হৈছে এনে এজন লোক, যিজনে কংগ্ৰেছ দলক ধৰাশায়ী কৰিছিল। পিছে যোগীক মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা বাদ দিয়া বা আন কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ দায়িত্ব নিদিয়াটো আছিল যোগীক এনে এটা ভূমিকাৰ বাবে সাজু কৰি তোলা যিয়ে তেওঁক ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজনীতিৰ কেন্দ্ৰবিন্দুলৈ লৈ আহিব। আজি এই সম্ভাৱনা এনে এক পৰ্যায়লৈ আগবাঢ়িছে য'ত আমি আমাৰ জীৱনকালত এজন গেৰুৱা পোছাক পৰিহিত প্ৰধানমন্ত্ৰীক দেখা পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

প্ৰবন্ধ লেখক- অজিত দত্ত

(Ajit Datta is an author and political commentator. He has authored the book, ‘Himanta Biswa Sarma: From Boy Wonder to CM’. The views expressed in this article are those of the author and do not represent the stand of this publication.)
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি