உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Explained: ক’ৰোনা ভেকছিন লোৱাৰ পিছত কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া ন’হলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে কাম নকৰিব নেকি? এই বিষয়ে সবিশেষ সবিস্তাৰে...

    Explained: ক’ৰোনা ভেকছিন লোৱাৰ পিছত কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া ন’হলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে কাম নকৰিব নেকি? এই বিষয়ে সবিশেষ সবিস্তাৰে...

    বিশেষজ্ঞসকলে বৰ্ণনা কৰে যে টিকাকৰণ লাভ কৰিলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষা বিকশিত কৰে। অধিকাংশ ভেকছিনে স্পাইক প্ৰ'টিন নামৰ ভাইৰেল প্ৰ'টিন ব্যৱহাৰ কৰে, যি ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ বাহিৰৰ স্তৰত থাকে। ভেকছিনে এই প্ৰাকৃতিক ভাইৰেল সংক্ৰমণ অনুকৰণ কৰে আৰু প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি সক্ৰিয় কৰে।

    বিশেষজ্ঞসকলে বৰ্ণনা কৰে যে টিকাকৰণ লাভ কৰিলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষা বিকশিত কৰে। অধিকাংশ ভেকছিনে স্পাইক প্ৰ'টিন নামৰ ভাইৰেল প্ৰ'টিন ব্যৱহাৰ কৰে, যি ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ বাহিৰৰ স্তৰত থাকে। ভেকছিনে এই প্ৰাকৃতিক ভাইৰেল সংক্ৰমণ অনুকৰণ কৰে আৰু প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি সক্ৰিয় কৰে।

    বিশেষজ্ঞসকলে বৰ্ণনা কৰে যে টিকাকৰণ লাভ কৰিলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষা বিকশিত কৰে। অধিকাংশ ভেকছিনে স্পাইক প্ৰ'টিন নামৰ ভাইৰেল প্ৰ'টিন ব্যৱহাৰ কৰে, যি ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ বাহিৰৰ স্তৰত থাকে। ভেকছিনে এই প্ৰাকৃতিক ভাইৰেল সংক্ৰমণ অনুকৰণ কৰে আৰু প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি সক্ৰিয় কৰে।

    • Share this:
    ভাৰতৰ বহু ঠাইত, ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ (Corona virus) দ্বিতীয় ঢৌৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ হ্ৰাস হোৱা নাই। ইয়াৰ মাজতে, ইয়াক প্ৰতিৰোধ কৰাৰ আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী উপায় টিকাকৰণৰ (Vaccine) বৃদ্ধি বুলি গণ্য কৰা হয়। কিন্তু বহুতো ৰাজ্যত লকডাউনৰ পিছত টিকাকৰণৰ গতিও হ্ৰাস পাইছে।

    ভেকছিনটোৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া (Side effects of vaccine) ওপৰত লোকসকলৰ বহুতো আশংকা আছে। পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰদৰ্শন নকৰাৰ বিষয়েও আশংকা আছে, যাৰ ওপৰত বিশেষজ্ঞসকলেও তেওঁলোকৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিছে।এই ভেকছিনৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কি?

    জনসাধাৰণক বাৰে বাৰে কোৱা হয় যে যদি তেওঁলোকে টিকাকৰণৰ পিছত টিকাকৰণ কৰা স্থানত এই লক্ষণবোৰৰ যিকোনো এটা, স্থানীয় বিষ, ভাগৰ, মুৰৰ বিষ, জ্বৰ বা বমি দেখা পায়, ই কেৱল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ কাৰ্যকলাপৰ লক্ষণ আৰু ভয় কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।
    পাৰ্শ্বক্ৰিয়া স্বাভাৱিক। আন ভেকছিনৰ দৰে, ক’ৰোনা ভেকছিনৰ বিষয়ে জনসাধাৰণৰ মাজত বহুতো আশংকা আছে। বেছিভাগ ভেকছিনৰ দৰে, ক’ৰোনা ভেকছিনৰো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে। আৰু ইয়াৰ কোনো বিশেষ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া বা দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱ নাই।

    এটা ডাঙৰ আশংকা
    ক’ৰোনা ভেকছিনৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰতিৰোধী প্ৰণালীটোৰ সম্পৰ্কে বহুতে প্ৰশ্ন কৰিছে যে ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ভেকছিনটো লোৱাৰ পিছত কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নহ'লে ভেকছিনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ সক্ষম নহয় নেকি।

    পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সত্যতা কি
    বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে তেনেকুৱা একো নাই আৰু ইয়াৰ কোনো সম্ভাৱনা নাই আৰু পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰদৰ্শন নকৰাটো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ৰূপৰ দৰে সচৰাচৰ হয়। ক’ৰোনা ভেকছিন পৰীক্ষণৰ সময়ত ইয়াৰ প্ৰমাণ প্ৰকাশ পাইছিল। ফাইজাৰে (Pfizer) চলোৱা নিদানিক পৰীক্ষণে স্পষ্টকৈ দেখুৱাইছিল যে পৰীক্ষণৰ সময়ত ৫০ শতাংশ অংশগ্ৰহণকাৰীৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰদৰ্শন কৰা নাছিল।

    আৰু এটা ফলাফল এইটোও
    পৰীক্ষণটোৰ মুখ্য আকৰ্ষণ আছিল যে ৯০ শতাংশ অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে ভাইৰাছটোৰ প্ৰতি প্ৰতিৰোধ লাভ কৰিছিল। একেদৰে, ম’ডাৰ্না (Moderna) ভেকছিনে লগতে কয় যে দহজনৰ ভিতৰত এজন ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত সাধাৰণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখা যায়। তথাপিও, ভেকছিনটো ৯৫ শতাংশ লোকৰ ওপৰত কাৰ্যকৰী প্ৰমাণিত হৈছে।

    এনেদৰে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী প্ৰশিক্ষিত হয়
    বিশেষজ্ঞসকলে বৰ্ণনা কৰে যে টিকাকৰণ লাভ কৰিলে প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষা বিকশিত কৰে। অধিকাংশ ক’ভিড ভেকছিনে যিবোৰ অধিকৃত কৰা হৈছে, স্পাইক প্ৰ'টিন নামৰ ভাইৰেল প্ৰ'টিন ব্যৱহাৰ কৰে, যি ক’ৰনা ভাইৰাছৰ বাহিৰৰ স্তৰত থাকে। ভেকছিনে এই প্ৰাকৃতিক ভাইৰেল সংক্ৰমণ অনুকৰণ কৰে আৰু প্ৰতিৰোধ সঁহাৰি সক্ৰিয় কৰে।

    পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ কেইদিনমানৰ ভিতৰত নোহোৱা হয়
    প্ৰতিৰোধী প্ৰণালীয়ে এই স্পাইক প্ৰ'টিনক আক্ৰমণ কৰে যাৰ ফলত জ্বলা-পোৰা আৰু ৰোগৰ লগতে বিষ হয়। সেইকাৰণে এই প্ৰতিৰোধ সঁহাৰিৰ ফলত আমাৰ শৰীৰত সাধাৰণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয় যি এদিন বা দুদিনত স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নাইকিয়া হয়। ভেকছিনৰ দ্বিতীয় পালিৰ পিছতহে দীঘলীয়া প্ৰতিৰোধ প্ৰস্তুত কৰা হয়।

    এই আমেৰিকান বিশেষজ্ঞজনে কিয় সকলোকে সংক্ৰমিত হ'বলৈ কৈছে জানি লওঁক
    এই দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাক অভিযোজিত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বা অনুকূল প্ৰতিৰোধ বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ কোনো বিৰক্তি আৰু ইয়াৰ সৈতে কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই। বহুতো ৰোগে মানুহৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰদৰ্শন বা হ্ৰাস নকৰে, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে ভেকছিনে কাম কৰা নাই। সামগ্ৰিকভাৱে, এইটো ক'ব পাৰি যে ভেকছিনটোৰ কাৰ্যকাৰীতাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাই।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: