• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • PF একাউণ্টৰ পৰা এলপিজি চিলিণ্ডাৰ বুকিঙলৈ কাম কৰিব পৰা এপ UMANG, কেনেদৰে কি কামত কৰিব পাৰে ব্যৱহাৰ

PF একাউণ্টৰ পৰা এলপিজি চিলিণ্ডাৰ বুকিঙলৈ কাম কৰিব পৰা এপ UMANG, কেনেদৰে কি কামত কৰিব পাৰে ব্যৱহাৰ

গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা যে ই নিৰাপদ, কিয়নো এপটো ইলেকট্ৰ'নিক্স আৰু তথ্য–প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় (MeitY) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ই-গৱৰ্নেন্স বিভাগে বিকশিত কৰিছে।

গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা যে ই নিৰাপদ, কিয়নো এপটো ইলেকট্ৰ'নিক্স আৰু তথ্য–প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় (MeitY) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ই-গৱৰ্নেন্স বিভাগে বিকশিত কৰিছে।

গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা যে ই নিৰাপদ, কিয়নো এপটো ইলেকট্ৰ'নিক্স আৰু তথ্য–প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় (MeitY) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ই-গৱৰ্নেন্স বিভাগে বিকশিত কৰিছে।

  • Share this:

এটা খুব উপযোগী মোবাইল এপ হ'ল উমং (Umang)। এই ম'বাইল এপটোৰ জৰিয়তে আপুনি ভৱিষ্যত নিধি (PF), ডিজি–লকাৰ (DigiLocker), এনপিএছ (NPS), এলপিজি চিলিণ্ডাৰ বুকিং, পেন (PAN) কাৰ্ড, ইউটিলিটি বিল আদি সম্পৰ্কীয় সেৱা লাভ কৰিব পাৰে। উমং এপৰ জৰিয়তে আপুনি এটা ঠাইতে ২১৪৯৯ প্ৰকাৰৰ চৰকাৰী আৰু ইউটিলিটি সেৱাৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে। এই এপটো এণ্ড্ৰইড, আই ও এছ আৰু সকলো ৱেব ব্ৰাউজাৰ প্লেটফৰ্মত উপলব্ধ। গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা যে ই নিৰাপদ, কিয়নো এপটো ইলেকট্ৰ'নিক্স আৰু তথ্য–প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয় (MeitY) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় ই-গৱৰ্নেন্স বিভাগে বিকশিত কৰিছে।


UMANG এপ কেনেদৰে ডাউনলোড কৰিব
এণ্ড্ৰইড ফোন ব্যৱহাৰকাৰীসকলে প্লে–ষ্টোৰ আৰু আইফোন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এপ–ষ্টোৰৰ পৰা এই এপটো ডাউনলোড কৰিব পাৰে। ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ৯৭১৮৩৯৭১৮৩ নম্বৰত এটা মিছকল কৰি এপটোৰ লিংকটো পাব পাৰে। ইয়াৰ উপৰি https://web.umang.gov.inয়েও এপটো ডাউনলোড কৰিবলৈ পুনঃনিৰ্দেশিত কৰে।


UMANGত ঘৰত বহি বহুতো কাম কৰিব পাৰে
উমং এপ ডাউনলোড কৰাৰ পিছত বিভিন্ন সেৱা পাবলৈ আন ভিন্ন এপ ডাউনলোড কৰাৰ প্ৰয়োজন নাথাকে। এই এপৰ সহায়তে ভৱিষ্যত নিধি (PF), ডিজি–লকাৰ (DigiLocker), এনপিএছ (NPS), গেছ চিলিণ্ডাৰ বুকিং, পেন কাৰ্ড, ইউটিলিটি বিল আদিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সেৱাসমূহ সহজে লাভ কৰিব পাৰি।


এলপিজি চিলিণ্ডাৰৰ বুকিং
উমং এপটোৱে আপোনাক ভাৰত, ইণ্ডেন আৰু এইচপিকে ধৰি সকলো কোম্পানীৰ গেছ চিলিণ্ডাৰ বুক কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।


UMANG এপটো PF একাউণ্ট ধাৰকসকলৰ বাবেও অত্যন্ত উপযোগী
পিএফ একাউণ্ট ধাৰকসকলে উমং এপৰ জৰিয়তে কেইছেকেণ্ডৰ ভিতৰতে তেওঁলোকৰ কাম শেষ কৰিব পাৰে। বৰ্তমান উমং এপে ১০ প্ৰকাৰতকৈ অধিক PF সম্পৰ্কীয় সেৱাৰ সুবিধা দিছে। এই এপটোৱে আপোনাক অতি সহজে PF বেলেন্স জানিবলৈ অনুমতি দিয়ে। এপৰ জৰিয়তে, পিএফৰ 10 C প্ৰপত্ৰ, পাছবুক, ক্লেইম ৰেজ, ট্ৰেক ক্লেইম, ইউএএন সক্ৰিয়কৰণ আদি কাম কৰিব পাৰি।

Published by:Gautam Barman
First published: