• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Explained: 4th Sero Survey: দেশৰ ৪০ কোটি লোক কোভিডৰ আৱৰ্তত, শিশুসকল ভবাতকৈ শক্তিশালী, ICMRৰ জৰীপত গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য

Explained: 4th Sero Survey: দেশৰ ৪০ কোটি লোক কোভিডৰ আৱৰ্তত, শিশুসকল ভবাতকৈ শক্তিশালী, ICMRৰ জৰীপত গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য

 শিশুৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে, যি প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ সমান।

শিশুৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে, যি প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ সমান।

শিশুৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে, যি প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ সমান।

  • Share this:

ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদে (ICMR) অলপতে SARS COV-2ক লৈ প্ৰকাশ কৰা চতুৰ্থ চেৰো প্ৰিভিলেন্স ছাৰ্ভেৰ প্ৰতি‍বেদনত প্ৰকাশ পাইছে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য। প্ৰতিবেদনখনে দেশত আগন্তুক কোভিডৰ একাধিক তৰংগ আৰু সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিক লৈও সতৰ্ক কৰি দিছে। ইয়াৰ লগতে প্ৰতিবেদনখনে কিছু আশাৰ বতৰা আনিছে যদিও কোভিডৰ আশংকাও কঢ়িয়াই আনিছে।


কিদৰে কৰা হৈছিল জৰীপ
৬ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ শিশুসকলকো চেৰো জৰীপত প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ সৈতে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। চেৰো জৰীপৰ বাবে ২৮,৯৭৫জন লোকৰ নমুনা লোৱা হৈছিল আৰু লগতে ৭,২৫২গৰাকী স্বাস্থ্য সেৱা কৰ্মীৰো নমুনা লোৱা হৈছিল। জৰীপটো যোৱা জুনৰ পৰা প্ৰথম সপ্তাহৰ জুলাইলৈ চলোৱা হৈছিল। প্ৰতিখন জিলাৰ পৰা ১০খন গাঁও–ৱাৰ্ড প্ৰথমে বাছনি কৰা হৈছিল, য'ত প্ৰতিখন গাঁও–ৱাৰ্ডত ৪০গৰাকী ব্যক্তি চিহ্নিত কৰা হৈছিল। সেয়েহে প্ৰতিখন জিলাত ৬ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ মুঠ ৪০০গৰাকী ব্যক্তিৰ পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। আনহাতে, জৰীপৰ বাবে জিলা আৰু উপ-জিলা চিকিৎসালয়ৰ পৰা প্ৰতি জিলাত ১০০জন স্বাস্থ্য সেৱা কৰ্মী বাছনি কৰা হৈছিল।


টিকাকৰণ আৰু এণ্টিবোডীৰ সংখ্যা


জৰীপ অনুসৰি, মুঠ ৬২.৩ শতাংশ টিকাকৰণ কৰা হয় আৰু ইয়াৰ ভিতৰত ৮৯.৪ শতাংশৰ সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হয় (দুগুণ পালি)। ৮১ শতাংশ লোকে কোভিড–১৯ ভেকচিনৰ প্ৰথম পালি গ্ৰহণ কৰিছে। কিন্তু এই সকলোবোৰ তথ্যৰ ভিতৰত উদ্বেগজনক কথা যে স্বাস্থ্য সেৱা কৰ্মীসকলৰ মাজৰ প্ৰায় ১০.৫ শতাংশ স্বাস্থ্য সেৱা কৰ্মীয়ে ভেকচিন গ্ৰহণ কৰা নাই। জৰীপটোত উল্লেখ কৰা মতে, কেইবাজনো স্বাস্থ্য সেৱা কৰ্মী আৰম্ভণিতে ভেকচিন ল'বলৈ অনিচ্ছুক আছিল। দেশত টিকাকৰণ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ হোৱাৰ ৭ মাহ পিছতো তেওঁলোকৰ সংখ্যা অব্যাহত আছে, যিটো স্বাস্থ্য বিভাগৰ বাবে মুঠেও সুখকৰ নহয়।


কোভিডৰ আশংকাত দেশৰ ৪০ কোটি লোক


জৰীপ অনুযায়ী দেশৰ ৬৭.৩ শতাংশৰ দেহত এণ্টিবোডী পোৱা গৈছিল। ৬ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ দেশৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশ লোক কোৰোণা সংক্ৰমণৰ আশংকাত আছে। অৰ্থাৎ দেশৰ তিনিজনৰ ভিতৰত এজন লোক বিপদাশংকাত আছে বা প্ৰায় ৪০ কোটি লোক এতিয়াও কোৰোণাৰ বিপদৰ পৰা মুক্ত নহয়। চেৰো জৰীপে প্ৰকাশ কৰিছে যে জনসংখ্যাৰ দুই-তৃতীয়াংশ লোকৰহে কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে এণ্টিব'ডী আছে। এয়া সংক্ৰমিতৰ পিছত বা টিকাকৰণৰ পিছত গঠন হোৱা বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। আনহাতে এণ্টিব'ডী নোহোৱা ৰাজ্য, জিলা আৰু এলেকাবোৰে সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে বুলি বিশেষজ্ঞসকলে সতৰ্ক কৰি দিয়ে।

শিশুবোৰ ভবাতকৈ শক্তিশালী


জৰীপটোৱে আঙুলিয়াই দিছিল যে ৬ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ আধাতকৈ অধিক শিশু চেৰো পজিটিভ আছিল। নগৰ আৰু গ্ৰাম্য জনসংখ্যাত বিশেষ পাৰ্থক্য থকা দেখা নগৈছিল। গ্ৰাম্য আৰু চহৰাঞ্চলত চেৰো প্ৰিভিলেঞ্চ একে আছিল। এতিয়ালৈকে কেৱল প্ৰাপ্তবয়স্কৰ বাবেহে টিকাকৰণ কৰা হয়। তথাপি শিশুৱে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছে যি প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ সমান। সেয়েহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বা এণ্টিবডী উৎপাদনৰ ক্ষেত্ৰত শিশুসকল প্ৰাপ্তবয়স্কতকৈ শক্তিশালী। লগতে শিশুৰ উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰ প্ৰমাণ কৰিবলৈ কোনো তথ্য নাই, যিয়ে শিশুৰ অতিৰিক্ত সতৰ্কতাৰ বাবে আহ্বান জনায়।


এইখিনিতে এটা কথা যে আই চি এম আৰে আৰম্ভণিতে সতৰ্ক কৰি দিছিল যে তৃতীয় ঢৌৱে শিশুসকলক আটাইতকৈ বেছি প্ৰভাৱিত কৰিব। কিন্তু এইমছৰ মুৰব্বী ড০ গুলেৰিয়াই কেইদিনমান আগতে কৈছিল যে শিশুসকল তৃতীয় ঢৌত সুৰক্ষিত, কিয়নো তেওঁলোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা যথেষ্ট ভাল আৰু সেয়েহে বিদ্যালয়সমূহ ক্ৰমান্বয়ে খুলিব পাৰি। এইবোৰে মানুহৰ মাজত বিভ্ৰান্তি বৃদ্ধি কৰিছে যদিও চেৰো প্ৰিভিলেঞ্চ ছাৰ্ভেৰ তথ্যই শিশুসকলৰ এণ্টিব'ডী প্ৰাপ্তবয়স্কৰ সমান বুলি উল্লেখ কৰিছে, যি এক আশাব্যঞ্জক কথা।


পৰৱৰ্তী তৰংগৰ আশংকা অধিক ক'ত, অনুষ্ঠান বৰ্জনৰ আহ্বান


চতুৰ্থ চেৰো জৰীপৰ বিৱৰণ দি আইচিএমআৰৰ সঞ্চালকপ্ৰধান ড০ বলৰাম ভাৰ্গৱে কয় যে যিবোৰ অঞ্চলত বহু লোকৰ এণ্টিবডী নাই, সেই অঞ্চলত কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ আশংকা আছে। ড০ বলৰাম ভাৰ্গৱে কয় যে সামাজিক, ধৰ্মীয়, ৰাজনৈতিক বা যিকোনো ধৰণৰ সমাৱেশ পৰিহাৰ কৰিব লাগে। যদি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয়, আপুনি সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰাৰ পিছতহে ভ্ৰমণ কৰা দৰকাৰ, অন্যথা ভ্ৰমণ কৰিব নালাগে।


বয়স অনুযায়ী এণ্টিব'ডী


৪৫-৬০ বছৰ বয়সৰ সৰ্বাধিক সংখ্যক লোকৰ ক্ষেত্ৰত এণ্টিবডী পোৱা যায়। জৰীপটোত দেখা গৈছিল যে ৬ৰ পৰা ৯ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ ৫৭.২ শতাংশৰ এণ্টিবডী থকা দেখা গৈছিল। অৰ্থাৎ, তেওঁ কোৰোণাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছিল। একেদৰে এণ্টিবোডী পোৱা গৈছিল ১০ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ ৬১.৬ শতাংশৰ, ১৮ৰ পৰা ৪৪ বছৰৰ ৬৬.৭ শতাংশৰ, ৪৫ৰ পৰা ৬০ বছৰৰ ৭৭.৬ শতাংশৰ আৰু ৬০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকৰ ৭৬.৭ শতাংশৰ। ই হয় সংক্ৰমণৰ বাবে বা টিকাকৰণ কৰাৰ পিছত শৰীৰত এণ্টিবোডী গঠন হৈছিল।


ছাৰ্ভেক লৈ কি কয় বিশেষজ্ঞই


মন কৰিবলগীয়া কথা যে প্ৰতিবেদনখনত জিনোমিক অনুক্ৰমৰ কথা একেবাৰে উল্লেখ কৰা হোৱা নাই। যি পৰিস্থিতিত ভাইৰাছটোৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰে শিৰোনাম দখল কৰিছে আৰু মানুহৰ মাজত বিভ্ৰান্তি আৰু ভয় সৃষ্টি কৰিছে, সেই তথ্যৰ অতি প্ৰয়োজন আছিল। ডেল্টা, ডেল্টা প্লাছ, কাপ্পা আৰু অন্যান্যসকলক ভয়ানক বুলি আঙুলিয়াই দিয়া হৈছে, কিন্তু ক'ত আৰু কিমান এতিয়াও অস্পষ্ট। লগতে ৰাজ্যিক পৰ্যায়ৰ চেৰো ছাৰ্ভেৰ লগতে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ তথ্য আৰু সেইবোৰৰ উপস্থিতিয়ে আগন্তুক কোভিড তৰংগৰ মোকাবিলা কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে বুলি কয় বিশেষজ্ঞসকলে।

Published by:Gautam Barman
First published: