உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • আপুনি কিয় ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰত বহিব নালাগে ? চিকিৎসকৰ মুখত শুনক সম্পূৰ্ণ কাহিনী...

    আপুনি কিয় ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় শৌচাগাৰত বহিব নালাগে ? চিকিৎসকৰ মুখত শুনক সম্পূৰ্ণ কাহিনী...

    শল্য চিকিৎসক ডাঃ কৰণ ৰাজনে (Dr Karan Rajan) সতৰ্ক কৰি দিছে যে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় অতিবাহিত কৰিলে পাইল (piles) বা হেমোৰইড হ'ব পাৰে।

    শল্য চিকিৎসক ডাঃ কৰণ ৰাজনে (Dr Karan Rajan) সতৰ্ক কৰি দিছে যে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় অতিবাহিত কৰিলে পাইল (piles) বা হেমোৰইড হ'ব পাৰে।

    শল্য চিকিৎসক ডাঃ কৰণ ৰাজনে (Dr Karan Rajan) সতৰ্ক কৰি দিছে যে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় অতিবাহিত কৰিলে পাইল (piles) বা হেমোৰইড হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    Spend more than 10 minutes on toilet may cause of piles: শৌচাগাৰত দীঘলীয়া সময় অতিবাহিত কৰা লোকৰ কোনো অভাৱ নাই। বেছিভাগ মানুহে বাতৰি কাকত পঢ়িবলৈ বা ম'বাইল চাবলৈ বা ব্যৱসায়িক কাম আৰম্ভ কৰিবলৈ শৌচাগাৰলৈ যায়। যদি আপুনিও এই শ্ৰেণীত পৰে, সাৱধান হ'ব কিয়নো এই অভ্যাসটো আপোনাৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ'ব পাৰে। ইউকেত এনএইচএছ শল্য চিকিৎসক ডাঃ কৰণ ৰাজনে (Dr Karan Rajan) সতৰ্ক কৰি দিছে যে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় অতিবাহিত কৰিলে পাইল (piles) বা হেমোৰইড হ'ব পাৰে। ডাঃ ৰাজনে ব্যাখ্যা কৰিছিল যে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ অধিক সময় অতিবাহিত কৰিলে হেমোৰইড (haemorrhoids) হ'ব পাৰে। তেওঁ সামাজিক মাধ্যমত এটা ভিডিঅ' শ্বেয়াৰ কৰিছিল আৰু ইয়াক বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰিছে।

    ড. কৰণ ৰাজন ইম্পেৰিয়েল কলেজ লণ্ডনৰ (Imperial College London) এজন ক্লিনিকেল অধ্যাপক। ডাঃ ৰাজনে সামাজিক মাধ্যমত নিয়মীয়া চিকিৎসা পৰামৰ্শ ভাগ বতৰা কৰি থাকে। তেওঁ শেহতীয়া ভিডিঅ'বোৰত পাইল পৰিহাৰ কৰিবলৈ শৌচাগাৰৰ আসনত বহিবলৈ সঠিক উপায়টো বৰ্ণনা কৰিছে। তেওঁ এই ভিডিঅ'টো ইউটিউবত শ্বেয়াৰ কৰিছিল। ভিডিঅ'টো শ্বেয়াৰ কৰাৰ লগে লগে ই ভাইৰেল হৈ পৰিছে। ভিডিঅ'টোত, ড০ ৰাজনে শৌচালয় সম্পৰ্কীয় তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ দিছে। ভিডিঅ'টোত, ড০ ৰাজনে তেওঁৰ অনুগামীসকলক বেছি সময় শৌচাগাৰৰ আসনত বহি নাথাকিবলৈ কৈছে। শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ বেছি সময় বহি নাথাকিবলৈ চেষ্টা কৰিব। তেওঁ কৈছিল মাধ্যাকৰ্ষণ (Gravity) আপোনাৰ বন্ধু নহ'বও পাৰে। ই সদায় বস্তুবোৰ আপোনাৰ ফালে টানি আনে। সেয়েহে যেতিয়া আপুনি শৌচাগাৰৰ শ্বীটত বহে, তেজ মাধ্যাকৰ্ষণৰ দিশত তললৈ প্ৰবাহিত হয়, স্নায়ুৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি কৰে আৰু ৰক্তক্ষৰণৰ বিপদাশংকা লয়, অৰ্থাৎ পাইল বা হেমোৰইড।

    চাপ লোৱাৰ ফলত ৰক্তনলী ফুলিব পাৰে

    ড. কৰণ ৰাজনে কৈছিল যে যদি আপুনি দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে শৌচাগাৰৰ আসনত বহে, তেজৰ প্ৰবাহ তললৈ প্ৰবাহিত হ'ব। ই মলদ্বাৰৰ শিৰাবোৰৰ (rectal veins) ওপৰত অপ্ৰয়োজনীয় চাপ বৃদ্ধি কৰিব, যাৰ ফলত ৰক্তক্ষৰণ, পাইল বা হেমোৰইডৰ আশংকা থাকিব। গতিকে শৌচাগাৰত ১০ মিনিটতকৈ বেছি সময় কটোৱাৰ চেষ্টা কৰিব নালাগে। তেওঁৰ দ্বিতীয় পৰামৰ্শটো হ'ল যেতিয়াই আপুনি শৌচাগাৰলৈ যায় চাপ নল'ব। তেওঁ কৈছিল যে যেতিয়া আপুনি চাপত শৌচাগাৰৰ আসনত বহে, পিছফালৰ চাপ অধিক হয় যাৰ ফলত ৰক্তনলীবোৰ ফুলিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত পাইল বা হেমোৰইডৰ আশংকা থাকে। ডাঃ কৰণে তৃতীয় আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ দিছিল যে আপুনি পাইল পৰিহাৰ কৰিবলৈ দৈনিক ২ ৰ পৰা ৩০ গ্ৰাম ফাইবাৰ সেৱন কৰক।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: