உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Child Robot: মানুহৰ সহায় অবিহনে ৰবটে জন্ম দিব সন্তান, ৬খন ভৰি থাকিব বেবী ৰবটৰ ! আপোনাৰ ৰজনীকান্তৰ চিনেমাৰ চিট্টিক মনত আছে ! সেয়া চিনেমা আছিল ... কিন্তু বাস্তৱত তেনেকুৱাই কিবা হ'ব নেকি ?

    Child Robot: মানুহৰ সহায় অবিহনে ৰবটে জন্ম দিব সন্তান, ৬খন ভৰি থাকিব বেবী ৰবটৰ ! আপোনাৰ ৰজনীকান্তৰ চিনেমাৰ চিট্টিক মনত আছে ! সেয়া চিনেমা আছিল ... কিন্তু বাস্তৱত তেনেকুৱাই কিবা হ'ব নেকি ?

    কম্পিউটাৰ অধ্যাপক এমা হাৰ্টৰ মতে, ডিজিটেল ডিএনএ (Digital DNA)ৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা Robot শিশুৰ ক্ষমতা বহুগুণে অধিক হ'ব। প্ৰয়োজন অনুসৰি প্ৰজনন ফাৰ্মত ৰবটৰ জন্ম হ'ব। এই ৰবটবোৰে জন্মৰ পিছত ক্ষতিকাৰক পদক্ষেপ ল'ব পাৰে।

    কম্পিউটাৰ অধ্যাপক এমা হাৰ্টৰ মতে, ডিজিটেল ডিএনএ (Digital DNA)ৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা Robot শিশুৰ ক্ষমতা বহুগুণে অধিক হ'ব। প্ৰয়োজন অনুসৰি প্ৰজনন ফাৰ্মত ৰবটৰ জন্ম হ'ব। এই ৰবটবোৰে জন্মৰ পিছত ক্ষতিকাৰক পদক্ষেপ ল'ব পাৰে।

    কম্পিউটাৰ অধ্যাপক এমা হাৰ্টৰ মতে, ডিজিটেল ডিএনএ (Digital DNA)ৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা Robot শিশুৰ ক্ষমতা বহুগুণে অধিক হ'ব। প্ৰয়োজন অনুসৰি প্ৰজনন ফাৰ্মত ৰবটৰ জন্ম হ'ব। এই ৰবটবোৰে জন্মৰ পিছত ক্ষতিকাৰক পদক্ষেপ ল'ব পাৰে।

    • Share this:
    চুপাৰষ্টাৰ ৰজনীকান্তৰ Robot চলচ্চিত্ৰৰ চিট্টিৰ ভয়াৱহ সংস্কৰণটো মনত আছে। চলচ্চিত্ৰখনে এটা ৰবটৰ লাভালাভ আৰু অসুবিধাবোৰ দেখুৱাইছে। এতিয়া বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে যদি ৰবটে এটা সন্তান জন্ম দিবলৈ সক্ষম হয়, পৃথিৱীখনে হাজাৰ হাজাৰ বেয়া দিশৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। আগন্তুক দিনত, ৰবটবোৰে নিজৰ মাজত সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি বহুতো শক্তিশালী নেনো ৰবটৰ সৈন্য বাহিনী গঢ়ি তুলিবলৈ সক্ষম হ'ব পাৰে।

    ব্ৰিটেইন (UK) আৰু নেডাৰলেণ্ডৰ (Netherland) বিজ্ঞানীসকলে এনে ধৰণৰ প্ৰণালী বিকশিত কৰি আছে। এই প্ৰণালীৰ জৰিয়তে, ৰবটবোৰে নিজৰ মাজত সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকে মানুহৰ হস্তক্ষেপ অবিহনে শিশু (Child Robot)ক জন্ম দিব পাৰে। এই শিশুসকল এই মূল ৰবটবোৰতকৈ বহুগুণে শক্তিশালী হ'ব। অৱশ্যে, গৱেষকসকলে এতিয়া আশংকা কৰিছে যে যদি এনেদৰে ৰবটৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পায়, তেন্তে মানুহৰ বিপদাশংকা থাকিব পাৰে।

    যন্ত্ৰই মানুহক সমস্যাত পেলাব

    এই প্ৰকল্পৰ সৈতে জড়িত ব্ৰিটেইন আৰু নেডাৰলেণ্ডৰ বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, এই প্ৰযুক্তিৰ জৰিয়তে বৃহৎ পৰিমাণে আধুনিক যন্ত্ৰ নিৰ্মাণ কৰা হ'ব। এই প্ৰণালীৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা ৰবটৰ শিশুবোৰ অধিক ধ্বংসাত্মক হ'ব।

    কম্পিউটাৰ অধ্যাপক এমা হাৰ্টৰ মতে, ডিজিটেল ডিএনএ (Digital DNA)ৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা Robot শিশুৰ ক্ষমতা বহুগুণে অধিক হ'ব। প্ৰয়োজন অনুসৰি প্ৰজনন ফাৰ্মত ৰবটৰ জন্ম হ'ব। এই ৰবটবোৰে জন্মৰ পিছত ক্ষতিকাৰক পদক্ষেপ ল'ব পাৰে।

    Robot চম্ভালিব লাগিব

    Autonomous Robot Evolution : Cradle To Grave প্ৰকল্প অনুসৰি, ৪ বছৰৰ গৱেষণাৰ পিছত ৰবট পিতৃ-মাতৃৰ ডিএনএ একত্ৰিত কৰিব পাৰি। তেওঁলোকে প্ৰথমে ব্ৰেইন মেপিং কৰি আছে। এই মেপিঙৰ আধুনিকীকৰণৰ কাম চলি আছে। ইয়াৰ জৰিয়তে জন্ম হোৱা ৰবটবোৰৰ মুঠ ৬ খন ভৰি থাকিব। এই ফাউণ্ডেশ্যনবোৰে তেওঁলোকক সাগৰীয় খনি, মহাকাশ আৰু নিউক্লিয়াৰ ৰিয়েক্টৰৰ কাম কৰিবলৈ অনুমতি দিব। নেনো ৰবটৰ সহায়ত চিকিৎসা ক্ষেত্ৰত মাইক্ৰ' অস্ত্ৰোপচাৰ সম্ভৱ হ'ব।

    বিজ্ঞানীসকলে বাৰে বাৰে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদিও এই ৰবটবোৰৰ বহুতো বৈশিষ্ট্য আছে, সেইবোৰ ক্ষতিকাৰকো হ'ব পাৰে। টাৰ্মিনেটৰ চিৰিজ বা ব্লেড ৰানাৰ 2049 চলচ্চিত্ৰত দেখুওৱাৰ দৰে, ভৱিষ্যতৰ এই ৰবটবোৰৰ ধাৰণাবোৰ একে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে এই ৰবটবোৰৰ পৰা মানুহৰ প্ৰতি ভাবুকি সমানে ডাঙৰ হ'ব।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য The Guardianৰ পৰা লোৱা হৈছে। Link- https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/jun/21/robots-reproduce-evolution-nature-technology )
    Published by:Kokil Sarma
    First published: