• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • QUAD Explained: কোৱাড কেতিয়া, কিয় আৰু কেনেকৈ গঠন হৈছিল? চীনৰ কিয় টোপনি হৰিছে কোৱাডে?

QUAD Explained: কোৱাড কেতিয়া, কিয় আৰু কেনেকৈ গঠন হৈছিল? চীনৰ কিয় টোপনি হৰিছে কোৱাডে?

QUAD Contries, Objecties And The China Factor: কোৱাড (Quadrilateral Security Dialogue) হৈছে আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া, জাপান আৰু ভাৰতৰ একত্ৰিত মঞ্চ। চীনে এই গোটক চকুপাৰি দেখিব নোৱাৰে। চীনে কোৱাডক আনকি এছিয়াৰ নেট’ ক’বলৈও এৰা নাই।

QUAD Contries, Objecties And The China Factor: কোৱাড (Quadrilateral Security Dialogue) হৈছে আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া, জাপান আৰু ভাৰতৰ একত্ৰিত মঞ্চ। চীনে এই গোটক চকুপাৰি দেখিব নোৱাৰে। চীনে কোৱাডক আনকি এছিয়াৰ নেট’ ক’বলৈও এৰা নাই।

QUAD Contries, Objecties And The China Factor: কোৱাড (Quadrilateral Security Dialogue) হৈছে আমেৰিকা, অষ্ট্ৰেলিয়া, জাপান আৰু ভাৰতৰ একত্ৰিত মঞ্চ। চীনে এই গোটক চকুপাৰি দেখিব নোৱাৰে। চীনে কোৱাডক আনকি এছিয়াৰ নেট’ ক’বলৈও এৰা নাই।

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ শেহতীয়াকৈ জাপানৰ টকিঅ'ত কোৱাড দেশসমূহৰ নেতাসকলে মিলিত হয়। ভাৰত, আমেৰিকা, জাপান আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এই গোটক চীনে চকুপাৰি দেখিব নোৱাৰে। চীনৰ মতে এছিয়াৰ ভিতৰত চতুৰ্ভুজৰ ৰূপত এটা নাটো সদৃশ গোট সৃষ্টি কৰা হৈছে। অৱশ্যে, চীনে যিমানেই জ্বলনি–পোৰণি অনুভৱ নকৰক কিয় প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে টকিঅ'ত কোৱা কথাটোৱেই সত্য। মোডীয়ে কৈছিল যে কোৱাডে ইমান কম সময়ৰ ভিতৰতে গোলকীয় পৰ্যায়ত এক বিশেষ স্থান দখল কৰিছে। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ মতে, আজি 'কোৱাড'ৰ পৰিসৰ বহল হৈ পৰিছে আৰু প্ৰভাৱ সুদূৰপ্ৰসাৰী হৈ পৰিছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বিডেনে কৈছে যে কোৱাডৰ আগলৈ বহুতো কাম আছে। জাপান আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াকো একে সুৰত বহুত কথা কোৱা দেখা গৈছিল। কোৱাড সন্মিলন ২০২২ ৰ প্ৰতি চীনৰ সঁহাৰি দেখনিয়াৰ হ’ব। কিয়নো, কোৱাডক ইমান প্ৰভাৱশালী গোট হিচাপে কিয় প্ৰক্ষেপ কৰা হৈছে? ইয়াৰ কিয় প্ৰয়োজন আছিল আৰু চীনে ইয়াক কিয় দেখিব নোৱাৰে, বুজি লও আহক।

কোৱাড কি?
কোৱাডৰ অৰ্থ হৈছে চতুৰ্ভুজ সুৰক্ষা সংলাপ। কোৱাডৰ চাৰিখন সদস্য দেশ হৈছে আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, জাপান, ভাৰত আৰু অষ্ট্ৰেলিয়া। চীনে এই গোটটোৰ বিৰোধিতা কৰি আহিছে। যোৱা বছৰ ইয়াৰ বৈঠকৰ পিছত, চীনে কৈছিল যে কোৱাড স্পষ্টভাৱে অঞ্চলটোত চীনৰ বৰ্ধিত প্ৰভাৱক লক্ষ্য কৰি লোৱাৰ এক প্ৰয়াস। তেওঁ ইয়াক এটা বন্ধ আৰু নিৰ্দিষ্ট গোট বুলি অভিহিত কৰিছিল। অৱশ্যে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিষয়াসকলৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হৈছিল যে কোৱাড হৈছে এক "অনানুষ্ঠানিক সমাৱেশ" যি কোনো দেশ বিশেষক লক্ষ্য কৰি লোৱা নাই।

কোৱাড কেনেদৰে প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল?
ধাৰণাটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০০৭ চনত প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল। জাপানে কোৱাড সৃষ্টিৰ বাবে উদ্যোগ লৈছিল। চীন আৰু ৰাছিয়াই ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। 2008 চনত, অষ্ট্ৰেলিয়া গ্ৰুপৰ পৰা বাহিৰ হৈছিল। এই ধাৰণাটো ১০ বছৰ ধৰি আছিল। তাৰ পিছত 2017 চনত, ইয়াক সক্ৰিয় কৰি তোলাৰ কাম আৰম্ভ হৈছিল। নৱেম্বৰ 2017-ত, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত আৰু জাপানে কোৱাড স্থাপনৰ অমীমাংসিত প্ৰস্তাৱক ৰূপ দিছিল। কৌশলগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ ইণ্ডো-পেচিফিক অঞ্চলত চীনৰ বৰ্ধিত সামৰিক উপস্থিতিৰ মাজত মুখ্য সাগৰীয় পথসমূহক যিকোনো প্ৰভাৱৰ পৰা মুক্ত ৰখাৰ বাবে এক নতুন ৰণনীতি বিকশিত কৰাই ইয়াৰ লক্ষ্য আছিল।

কোৱাড গঠনৰ টাইমলাইন বুজক

২০০৪ চনৰ ডিচেম্বৰত চুনামিৰ পিছত জাপান, অষ্ট্ৰেলিয়া, ভাৰত আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই এটা মূল গোট গঠন কৰে। ইয়াৰ উদ্দেশ্য আছিল আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ৰ সমৰ্থনৰ নেতৃত্ব দিয়া।

2007 চনত, জাপানে এই অনানুষ্ঠানিক গোটটো আনুষ্ঠানিক কৰাৰ ধাৰণাটো উত্থাপন কৰিছিল। চীনে ইয়াৰ যথেষ্ট বিৰোধিতা কৰিছিল, লগতে ৰাছিয়াইও।

২০০৫ চনৰ মে মাহত, কোৱাড বিষয়াসকলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে মিলিত হয়। নৱেম্বৰ 2017-ৰ পৰা, এনে সভা নিয়মীয়াকৈ অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে।

২০১৯ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাৰ সময়ত নিউয়ৰ্কত বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলৰ প্ৰথম বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল।

বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলৰ দ্বিতীয় বৈঠক ২০২০ চনৰ অক্টোবৰত টকিঅ'ত অনুষ্ঠিত হৈছিল।

২০২১ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলে টেলিফোনযোগে কথা পাতিছিল।

২০২১ চনৰ মাৰ্চ মাহত প্ৰথমবাৰৰ বাবে, কোৱাড দেশসমূহৰ নেতাসকলে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে যোগদান কৰে।

২০২১ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে চাৰিখন দেশৰ নেতাই মুখামুখি কৈ মিলিত হৈছিল।

২০২২ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত কোৱাড দেশসমূহৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলৰ চতুৰ্থ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়।

মাৰ্চ 2022-ত, কোৱাড নেতাসকলে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সৰ জৰিয়তে মিলিত হৈছিল।
২০২২ চনৰ মে মাহত টকিঅ'ত কোৱাড লিডাৰ্ছ সন্মিলন অনুষ্ঠিত হয়।

কোৱাডৰ ওপৰত চীনৰ খং কিয়?
চীনে কোৱাডৰ চাৰিওখন দেশৰ সৈতে কাজিয়া কৰি থৈছে। চীনৰ কাৰণেই ইণ্ডো-পেচিফিক অঞ্চলত অস্থিৰতাৰ সৃষ্টি হয়। শেহতীয়াকৈ, চীনে কৈছিল যে যিদৰে নাটো সম্প্ৰসাৰণে ইউৰোপত যুদ্ধৰ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰিছে, ঠিক তেনেদৰে ইণ্ডো-পেচিফিকত আমেৰিকাৰ আগমনে অঞ্চলটোত আৰু অস্থিৰতা বৃদ্ধি কৰিব। চীনে এক প্ৰকাৰে ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰত আমেৰিকাৰ হস্তক্ষেপ বৃদ্ধিক লৈ হোৱা অস্থিৰতাৰ বিষয়ে কথা পাতি এক লক্ষ্মণৰেখা টানিছে।  চীনৰ আক্ৰমণাত্মক স্থিতিৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনোৱাৰ বাবে একে ধৰণৰ দেশসমূহ একত্ৰিত হৈছিল। চীন বিশেষকৈ কোৱাডৰ ওপৰত অসন্তুষ্ট। অঞ্চলটোৰ নিৰাপত্তা শক্তিশালী কৰিবলৈ কোৱাড দেশসমূহৰ মাজত আলোচনা চলি আছে। তেওঁলোকৰ মাজত সহযোগিতা বৃদ্ধি পাইছে।

এটা সময়ত চীনে ধৰি লৈছিল যে কোৱাড একো নহয়। এইটো কেতিয়াও সংগঠিত নহয় আৰু ইয়াৰ সৃষ্টি হ'লেও ই এক শক্তিশালী মিত্ৰ মঞ্চ কেতিয়াও হ’ব নোৱাৰে। পিচে চীনৰ ধাৰণা ভুল আছিল। কোৱাড গ্ৰুপ কেৱল চীনৰ কথা মনত ৰাখি গঠন কৰা হোৱা নাছিল। যোৱা বছৰ এটা কাৰ্যসূচী নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মতে, ভাৰত-প্ৰশান্ত মহাসাগৰৰ সাধাৰণ সমস্যা সকলো দেশক প্ৰভাৱিত কৰে, সেয়া লাগিলে স্বাস্থ্য, প্ৰযুক্তি, আন্তঃগাঁথনি সংযোগ, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন বা আঞ্চলিক চৰকাৰৰে হওঁক, আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, অষ্ট্ৰেলিয়া, জাপান আৰু ভাৰতৰ দৰে চাৰিখন ডাঙৰ দেশে সেইবোৰৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত কেনেকৈ অৰিহণা যোগাব পাৰে সেই প্ৰসংগত কাৰ্যক্ৰমনিকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। চীন ইয়াৰ বাবে আতংকিত। চীনৰ অনুভৱ যে, যদি এই কাৰ্যসূচীয়ে কাম কৰে, তেন্তে এই গোট এই অংশত অধিক প্ৰভাৱী হৈ পৰিব সেয়েহে চীন অস্থিৰ হৈ পৰিছে।
First published:

শেহতীয়া বাতৰি