PM Mentoring Yuva Scheme: যুৱ লেখকৰ বাবে আঁচনি, ৩ লাখ টকাৰ অনুদান পাব নিৰ্বাচিত লেখকে, জানি লওক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 8:56 PM IST
PM Mentoring Yuva Scheme: যুৱ লেখকৰ বাবে আঁচনি, ৩ লাখ টকাৰ অনুদান পাব নিৰ্বাচিত লেখকে, জানি লওক সবিশেষ
নিৰ্বাচিত লেখকসকলৰ নাম ২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে ঘোষণা কৰা হ'ব।

নিৰ্বাচিত লেখকসকলৰ নাম ২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে ঘোষণা কৰা হ'ব।

  • Share this:

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ গতিশীল নেতৃত্বত তথা ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি ২০২০ৰ আধাৰত কেন্দ্ৰীয় শিক্ষা মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতৰ যুৱ মনক শক্তিশালী কৰাৰ অৰ্থে ঘোষণা কৰিছে এক বিশেষ আঁচনি। ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ ৭৫ বৰ্ষৰ স্মৰণত ঘোষণা কৰা এই ৰাষ্ট্ৰীয় আঁচনি হৈছে YUVA: Prime Minister’s Scheme For Mentoring Young Authors। নতুনকৈ আৰম্ভ কৰা এই আঁচনি মূলতঃ নৱোদিত লেখকক উৎসাহিত কৰাৰ বাবে। যিয়ে মুখ্যতঃ এক শৈক্ষিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সৃষ্টিৰ লগতে যুৱ মনৰ সবলীকৰণত এটা সৱল ভূমিকা ল'ব পাৰে।


যুৱ আঁচনি অনুযায়ী ৪ জুনৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে এক প্ৰতিযোগিতা। নতুন লেখকসকলে আঁচনিৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰিব পাৰে। ৩১ জুলাইলৈকে চলিব লগা সৰ্বভাৰতীয় প্ৰতিযোগিতাখনত মুঠ ৭৫গৰাকী লেখকক নিৰ্বাচন কৰা হ'ব। প্ৰতিযোগিতাখন mygov.in পৰ্টেলত আয়োজন কৰা হ'ব। ইয়াত অংশ ল'বলৈ mygov.in ভিজিট কৰিব লাগিব।


কোনে অংশ ল'ব পাৰিব এই আঁচনিত



এই আঁচনিয়ে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মঞ্চত ভাৰতক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব পৰা এক যুৱ শক্তিৰ আত্মপ্ৰকাশত সুবিধা কৰিব। ৩০ বছৰৰ তলৰ নৱ লেখকে অংশ ল'ব পাৰিব এই আঁচনিত। তেওঁলোক বিভিন্ন বিষয়ত যেনে কল্পকাহিনী, প্ৰবন্ধ, ভ্ৰমণকাহিনী, স্মৃতিগ্ৰন্থ, নাটক, কবিতা আদি লিখাত দক্ষ হ'ব লাগিব।


যুৱ লেখকসকলৰ বাছনি প্ৰক্ৰিয়া


–সৰ্বভাৰতীয় প্ৰতিযোগিতাৰ জৰিয়তে মুঠ ৭৫গৰাকী লেখকক বাছনি কৰা হ'ব।


–নেচনেল বুক ট্ৰাষ্টৰ দ্বাৰা গঠন কৰিব লগা এখন সমিতিৰ দ্বাৰা বাছনি কৰা হ'ব এওঁলোকক।

–প্ৰতিযোগীসকলে পৰামৰ্শ আঁচনিৰ অধীনত তেওঁলোকৰ দক্ষতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে ৫০০০ শব্দৰ গ্ৰন্থৰ পাণ্ডুলিপি দাখিল কৰিব লাগিব।

–নিৰ্বাচিত লেখকসকলৰ নাম ২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱস উপলক্ষে ঘোষণা কৰা হ'ব।

–পৰামৰ্শদাতাৰ ভিত্তিত নিৰ্বাচিত লেখকসকলে মনোনীত পৰামৰ্শদাতাসকলৰ পৰিচালনাত চূড়ান্ত বাছনিৰ বাবে পাণ্ডুলিপি প্ৰস্তুত কৰিব।

–বিজয়ীসকলৰ প্ৰবিষ্টিবোৰ ১৫ ডিচেম্বৰ ২০২১ৰ ভিতৰত প্ৰকাশৰ বাবে সাজু কৰা হ'ব।

–প্ৰকাশিত কিতাপসমূহ ২০২২ চনৰ ১২ জানুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱসত মুকলি কৰা হ'ব।

কেনেদৰে অংশ ল'ব প্ৰতিযোগিতাত

–অফিচিয়েল ৱেবছাইট - Mygov.inলৈ যাওক।

–'‘Innovate India’ শাখালৈ যাওক।

–ক্লিক কৰি YUVA পৰ্টেললৈ যাওক।

–innovateindia.mygov.in/yuva/

–পৃষ্ঠাৰ বাঁওফালে থকা 'CLICK HERE TO SUBMIT'ত ক্লিক কৰক।

–ইয়াৰ পিছত লগ ইন পৃষ্ঠা এটা খোলক।

–পঞ্জীয়ন কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ পূৰণ কৰক।

–সৃষ্টি হোৱা আইডি আৰু পাছৱৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ছাইন ইন কৰক।

–তাৰ পিছত প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰি প্ৰপত্ৰখন সঠিকভাৱে দাখিল কৰক আৰু দাখিল হৈছেনে তাক নিশ্চিত কৰক।

প্ৰথম স্তৰঃ প্ৰশিক্ষণ (৩ মাহ )

–নেচনেল বুক ট্ৰাষ্ট ভাৰতে নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে দুসপ্তাহৰ অনলাইন কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰিব।

–এই সময়ত এনবিটিৰ দক্ষ লেখক আৰু লেখকৰ পেনেলৰ দুজন প্ৰখ্যাত লেখক বা পৰামৰ্শদাতাই নতুন লেখকসকলক প্ৰশিক্ষণ দিব।


–দুসপ্তাহৰ অনলাইন কাৰ্যসূচী সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এনবিটিৰ দ্বাৰা আয়োজিত বিভিন্ন অনলাইন/অনছাইট ৰাষ্ট্ৰীয় শিবিৰত লেখকসকলক দুসপ্তাহৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ দিয়া হ'ব।


দ্বিতীয় স্তৰঃ পদোন্নতি (৩ মাহ)


–সাহিত্য উৎসৱ, গ্ৰন্থমেলা, ভাৰ্চুৱেল গ্ৰন্থমেলা, সাংস্কৃতিক বিনিময় অনুষ্ঠান আদি বিভিন্ন আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অনুষ্ঠানত কথোপকথনৰ জৰিয়তে যুৱ লেখকসকলে তেওঁলোকৰ বুদ্ধিমত্তা বিকশিত কৰাৰ লগতে দক্ষতা অৰ্জন কৰিব পাৰিব।


–পৰামৰ্শদাতাৰ শেষত লেখকক এই পৰামৰ্শ আঁচনিৰ অধীনত ৬ মাহৰ সময়ছোৱাত প্ৰতি মাহে ৫০,০০০ টকা মুঠ ৩ লাখ টকা অনুদান দিয়া হ'ব।


–পৰামৰ্শমূলক কাৰ্যসূচীৰ ফলস্বৰূপে এনবিটিৰ দ্বাৰা যুৱ লেখকসকলৰ দ্বাৰা লিখা এখন কিতাপ বা ধাৰাবাহিক কিতাপ প্ৰকাশ কৰা হ'ব।


–পৰামৰ্শদাতা কাৰ্যসূচীৰ শেষত লেখকসকলক তেওঁলোকৰ কিতাপবোৰৰ সফল প্ৰকাশনত ১০ শতাংশ ৰয়েলিটী প্ৰদান কৰা হ'ব।

Published by: Gautam Barman
First published: June 8, 2021, 8:39 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি