• Home
  • »
  • News
  • »
  • explained
  • »
  • Explained : ভেকচিনতে আছে অমৰত্ব! টিকাকৰণৰ পিছত সমগ্ৰ জীৱনৰ বাবে থাকে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, প্ৰয়োজন নহয় বুষ্টাৰ ড'জ

Explained : ভেকচিনতে আছে অমৰত্ব! টিকাকৰণৰ পিছত সমগ্ৰ জীৱনৰ বাবে থাকে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, প্ৰয়োজন নহয় বুষ্টাৰ ড'জ

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

ড. নছনবেগৰ অধ্যয়নৰ ফলাফলত কোৱা হৈছে যে যিসকল লোক কোৰোণাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে আৰু টিকাকৰণ কৰা হৈছে তেওঁলোকৰ ভেকচিন বুষ্টাৰ অবিহনে ভাইৰাছৰ বিপদজনক প্ৰকাৰৰ সৈতে যুঁজিবলৈ দীৰ্ঘম্যাদী ক্ষমতা আছে।

  • Share this:
বিশ্বজুৰি কোৰোণা আতংক অব্যাহত থকাৰ সময়তে পোহৰলৈ আহিছে কেতবোৰ ইতিবাচক খবৰ। কোৰোণা আক্ৰান্ত লোকে সুস্থ হৈ উঠাৰ পাছত গ্ৰহণ কৰা ভেকচিনে সমগ্ৰ জীৱনৰ বাবে বৰ্তাই ৰাখিব পাৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা। এই সম্বন্ধে বিভিন্ন গৱেষকৰ দলে আৰম্ভ কৰা গৱেষণাৰ ফচলে আনিছে সকাহৰ বাৰ্তা।

সমগ্ৰ বিশ্বকে স্তব্ধ কৰা মহামাৰী কোৰোণাৰ সমান্তৰালকৈ বহু গৱেষকৰ দলে আনিছে আশাৰ খবৰ। কোৰোণা আক্ৰান্ত হৈ সুস্থ হৈ উঠা লোকৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ লগতে টিকাকৰণৰ ফলত গঢ় লোৱা এণ্টিবডীয়ে কিদৰে আপোনাক আজীৱন সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব এই সম্বন্ধে বিভিন্ন গৱেষক-বিজ্ঞানীয়ে আগবঢ়াইছে ন ন বিশ্লেষণ। এই সম্বন্ধে জানোঁ আহক -

ভাইৰাছক মনত ৰখা কোষবোৰে প্ৰয়োজন হ'লে এণ্টিবডী তৈয়াৰ কৰে

ৱাশ্বিংটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জেকচন এছ টাৰ্ণাৰ, এলিজাবেথ এলাইডিনা, চাৰ্লছ ডব্লিউ গাউছ আদিৰ প্ৰথম প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভাইৰাছ-স্মৰণ কোষবোৰ হাঁড়ৰ মজ্জা বা হাঁড়ৰ ভিতৰত স্পঞ্জসদৃশ কোষকলাত থাকে আৰু প্ৰয়োজন হ'লে এণ্টিবডী সৃষ্টিৰ কাম আৰম্ভ কৰে।

জীৱ বিজ্ঞান গৱেষণা ৱেবছাইট BioRxivত অনলাইনত পোষ্ট কৰা আন এক গৱেষণা অনুসৰি, এই কোষবোৰ, যাক B কোষ বুলি কোৱা হয়, সংক্ৰমণৰ পিছত কমেও ১২ মাহৰ বাবে পৰিপক্ক আৰু শক্তিশালী হয়।

কৰোণা সংক্ৰমণ বা টিকাকৰণৰ পৰা প্ৰস্তুত কৰা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দীৰ্ঘসময় ধৰি থাকে

পেনচিলভেনিয়া বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন ইমিউনোলজিষ্ট স্কট হেনছলীয়ে কয় যে এই দুখন গৱেষণা পত্ৰই নিৰন্তৰ হৈ থকা সেইসমূহ গৱেষণাৰ সৈতে খাপ খায় যিয়ে সূচায় যে কোৰোণা সংক্ৰমণ বা টিকাকৰণৰ ফলত হোৱা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দীৰ্ঘদিন ধৰি থাকে।

বুষ্টাৰ ড'জ অবিহনেই বি কোষে ভাইৰাছৰ প্ৰকাৰবোৰ বিফল কৰে

নিউয়ৰ্কৰ ৰকফেলাৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এগৰাকী ইমিউনোলজিষ্ট মিচেল নছনবেগে কয় যে কোৰোনা সংক্ৰমণত উদ্ভৱ হৈ টিকাকৰণৰ ফলত শক্তিশালী হোৱা বি কোষবোৰ ইমানেই শক্তিশালী যে তেওঁলোকে বুষ্টাৰ ড'জ অবিহনেই ভাইৰাছৰ প্ৰকাৰবোৰ বিফল কৰিব পাৰে।

ৰকফেলাৰে কোষবোৰৰ স্মৃতিৰ পৰিপক্কতাৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিছে।

ড. নছনবেগে কয় যে যিসকল লোকৰ কোৰোণা আছিল আৰু ভেকচিন প্ৰাপ্ত কৰিছিল তেওঁলোকৰ প্ৰচণ্ড এণ্টিবডী আছিল, কিয়নো তেওঁলোকৰ এণ্টিবডীও বিকশিত হৈ থাকে। এই এণ্টিবডীবোৰ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে থাকিব বুলি আশা কৰা হৈছে।

যিসকলৰ কোৰোণা নাছিল তেওঁলোকৰ ভেকচিনৰ পিছত বুষ্টাৰ ড'জৰ প্ৰয়োজন

ড. নছনবেগে লগতে কৈছিল যে এনে ফলাফল কেৱল ভেকচিন লোৱা সকলৰ ক্ষেত্ৰত দেখা নাযাব, কিয়নো প্ৰাকৃতিক সংক্ৰমণৰ তুলনাত ভেকচিন উৎপাদিত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ স্মৃতিশক্তিয়ে বেলেগ ধৰণে কাম কৰে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে যদি কাৰোবাৰ কোৰোণা হোৱা নাই আৰু টিকাকৰণ কৰা হয়, তেন্তে তেওঁক বুষ্টাৰ ড'জ প্ৰয়োজন হ'ব।

নতুন কোৰোণা ভাইৰাছৰ বাবে নিৰ্দিষ্ট বি কোষ(B cells) চাবলৈ, ছেইণ্ট লুইছত ৱাশ্বিংটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ আলি আলেবেদীৰ নেতৃত্বত গৱেষকসকলে তিনি মাহৰ ব্যৱধানত এমাহ আগতে কোৰোণাত সংক্ৰমিত হোৱা ৭৭ জন লোকৰ তেজৰ ওপৰত গৱেষণা কৰিছিল।

এই ৭৭ জনৰ ভিতৰত, গুৰুতৰ কোৰোণা সংক্ৰমণৰ বাবে মাত্ৰ ৬ জন লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল, বাকীসকলৰ কোৰোণাৰ মৃদু লক্ষণ আছিল। সংক্ৰমণৰ পিছত চাৰি মাহলৈকে এই ব্যক্তিসকলৰ এণ্টিবডীৰ স্তৰ দ্ৰুতভাৱে হ্ৰাস পাইছিল আৰু পৰৱৰ্তী মাহবোৰতো ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস পাইছিল।

এণ্টিবডীৰ এই ঘটনা দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা

কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে এণ্টিবডীৰ এনে ঘটনাক দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বুলি বৰ্ণনা কৰিছে। আন কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে এইটো প্ৰত্যাশিত ঘটনা। যদি তেজত অধিক এণ্টিবডী থাকে, ই সোনকালে ডাঠ শ্লেজলৈ পৰিৱৰ্তিত হয়।

ডাঃ আলেবেদীয়ে কয় যে কোৰোণা ভেকচিন সকলোকে প্ৰদান কৰিব লাগে, আনকি আপুনি কোৰোণাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হ'লেও। সংক্ৰমিত হোৱাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপোনাৰ এক অত্যধিক প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আছে।

ডাঃ আলেবেদীৰ অধ্যয়নত অংশগ্ৰহণ কৰা সকলৰ ভিতৰত পাঁচজনে সংক্ৰমিত হোৱাৰ সাত বা আঠ মাহ পিছত হাঁড়ৰ মজ্জা দান কৰিছিল। য'ত তেওঁলোকে দেখিলে যে তেতিয়ালৈকে তেওঁলোকৰ হাড়ৰ মজ্জাত বি কোষবোৰ(B cells) স্থিৰ হৈ আছে।

এণ্টিবডীবোৰ গোটেই জীৱন অব্যাহত থাকিব পাৰে

২০০৭ চনত কৰা এক ঐতিহাসিক অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছিল যে এণ্টিবডী কেইবাদশক ধৰি জীয়াই থাকিব পাৰে, সম্ভৱতঃ গড় জীৱনকালতকৈ অধিক। এইটো এটা ইংগিত যে মেমৰি বি কোষবোৰ(B cells) দীঘলীয়া সময় থাকে।

ডা. নছনবেগৰ দলে সময়ৰ লগে লগে বি কোষবোৰ(B cells) কেনেদৰে পৰিপক্ক হয় তাক ভালদৰে চাইছিল। গৱেষকসকলে প্ৰায় এবছৰ আগতে কোভিড-১৯ৰ পৰা আৰোগ্য হোৱা ৬৩ জন লোকৰ তেজৰ গৱেষণা কৰিছিল। বেছিভাগ লোকৰ মৃদু লক্ষণ আছিল আৰু ২৬ জনে কমেও এটা পালি মডাৰ্ণা বা ফাইজাৰ বায়'এনটেক ভেকচিন প্ৰাপ্ত কৰিছিল।

নিউট্ৰ'লাইজিং এণ্টিবডী ৬ৰ পৰা ১২ মাহৰ ভিতৰতো সলনি নহয়

ড. নছনবেগৰ দলে জানিব পাৰিলে যে পুনৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় নিষ্ক্ৰিয়কৰণ এণ্টিবডী ৬ৰ পৰা ১২ মাহৰ ভিতৰতো সলনি নহয়। যদিও সম্পৰ্কিত কিন্তু কম গুৰুত্বপূৰ্ণ এণ্টিবডীবোৰ ক্ৰমান্বয়ে নোহোৱা হৈ গৈছিল।

ড. নছনবেগৰ অধ্যয়নৰ ফলাফলত কোৱা হৈছে যে যিসকল লোক কোৰোণাৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হৈছে আৰু টিকাকৰণ কৰা হৈছে তেওঁলোকৰ ভেকচিন বুষ্টাৰ অবিহনে ভাইৰাছৰ বিপদজনক প্ৰকাৰৰ সৈতে যুঁজিবলৈ দীৰ্ঘম্যাদী ক্ষমতা আছে।

(https://www.bhaskar.com/utility/zaroorat-ki-khabar/news/immunity-can-remain-for-life-after-vaccine-in-people-who-have-been-cured-of-corona-booster-dose-will-not-be-needed-128544445.html?_branch_match_id=917981733076565116&utm_campaign=128544445&utm_medium=sharing)
First published:

শেহতীয়া বাতৰি