உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • আগতেও নাছিল, এতিয়া আৰু অৱস্থা নাই! ধাৰৰ বোজাৰে জৰ্জৰিত পাকিস্তান

    আগতেও নাছিল, এতিয়া আৰু অৱস্থা নাই! ধাৰৰ বোজাৰে জৰ্জৰিত পাকিস্তান

    আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ২০১৯ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, পাকিস্তানৰ প্ৰায় ৪০.৯৪ ট্ৰিলিয়ন টকাৰ ঋণ আছিল। এই পৰিমাণ এতিয়া প্ৰায় ৪৫ ট্ৰিলিয়ন টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

    আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ২০১৯ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, পাকিস্তানৰ প্ৰায় ৪০.৯৪ ট্ৰিলিয়ন টকাৰ ঋণ আছিল। এই পৰিমাণ এতিয়া প্ৰায় ৪৫ ট্ৰিলিয়ন টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

    আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ২০১৯ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, পাকিস্তানৰ প্ৰায় ৪০.৯৪ ট্ৰিলিয়ন টকাৰ ঋণ আছিল। এই পৰিমাণ এতিয়া প্ৰায় ৪৫ ট্ৰিলিয়ন টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

    • Share this:
    ভয়াৱহ অৰ্থ সংকটত ভুগিছে চুবুৰীয়া দেশ পাকিস্তান। ধাৰৰ বোজাৰ ফলত জৰ্জৰিত হৈ পৰিছে দেশখনৰ আৰ্থিক দিশ। দৰাচলতে, ইউনাইটেড আৰব এমিৰেটছে পাকিস্তানক অতি সোনকালে ১ বিলিয়ন ডলাৰ ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ দাবী জনাইছে। ইয়াৰ আগতে, চৌদি আৰবেও পাকিস্তানক ঋণৰ ধন ঘূৰাই দিবলৈ কৈছিল, আৰু সেই সময়ত চীনে পাকিস্তানক সহায় কৰিছিল। পাকিস্তানৰ সৈতে ইমৰান খান চৰকাৰৰ সময়ছোৱাত, দেশৰ ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ আন এখন দেশৰ সহায় লোৱাটো স্বাভাৱিক হৈ পৰিছে।

    আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ২০১৯ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত, পাকিস্তানৰ প্ৰায় ৪০.৯৪ ট্ৰিলিয়ন টকাৰ ঋণ আছিল। এই পৰিমাণ এতিয়া প্ৰায় ৪৫ ট্ৰিলিয়ন টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে। চেণ্ট্ৰেল বেঙ্ক অফ পাকিস্তানে এই তথ্য প্ৰকাশ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰি, পাকিস্তানী বিত্ত মন্ত্ৰণালয়ৰ প্ৰতিবেদনে এয়া নিশ্চিত কৰিচে। শেহতীয়াকৈ, সংসদত চৰকাৰে দেশৰ ওপৰত মুঠ ঋণৰ পৰিমাণৰ খবৰটো দিছিল। যদি এই পৰিমাণটো ২১.৬৬ কোটি পাকিস্তানী নাগৰিকৰ মাজত সমানে ভাগ কৰা হয় তেন্তে এই পৰিমাণ হ’ব প্ৰতিজন নাগৰিকৰ বাবে মুঠ ১ লাখ ৭৫ হাজাৰ টকাকৈ।

    এই পৰিমাণ প্ৰায় অৰ্ধ শতাংশ ইমৰান খানৰ কাৰ্যকালত বৃদ্ধি পাইছে। পাকিস্তানী বাতৰি কাকত দ্য এক্সপ্ৰেছ ত্ৰিবিউনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই ঋণত ইমৰান চৰকাৰৰ অৱদান ৪৬ শতাংশ, অৰ্থাৎ মুঠ ঋণৰ ৪৬ শতাংশ কেৱল এই চৰকাৰৰ কাৰ্যকালত বৃদ্ধি পাইছে। ইয়াৰ আগতে, পাকিস্তানৰ পৰিস্থিতি অতি ভাল নাছিল, কিন্তু বিগত বছৰবোৰত অধিক আৰু বেয়া হৈ পৰিছে। কোৰোণা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ ইয়াৰ এটা কাৰণ হিচাপে গণ্য কৰা হয় যদিও পাকিস্তানত অন‍্য দেশৰ তুলনাত বহু কম সময়ৰ বাবে লকডাউন কাৰ্যকৰী হৈ আছিল। ঋণ সেৱা চৰকাৰৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ সমস্যা হৈ পৰিছে কিয়নো আগৰ ঋণবোৰ ঘূৰাই দিয়াৰ কাৰণে নিৰন্তৰ ধাৰ ল'ব লাগিব।
    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: