உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • বিশ্বাস কৰিবনে ? এতিয়া পুৰুষো pregnant হ'ব পাৰে ! চীনৰ বিজ্ঞানীসকলে মতা নিগনিৰ জৰিয়তে সফল হ'ল পৰীক্ষাত, এইবাৰ মানুহৰ পাল...

    বিশ্বাস কৰিবনে ? এতিয়া পুৰুষো pregnant হ'ব পাৰে ! চীনৰ বিজ্ঞানীসকলে মতা নিগনিৰ জৰিয়তে সফল হ'ল পৰীক্ষাত, এইবাৰ মানুহৰ পাল...

    চীনা বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে পুৰুষসকলক pregnant কৰাৰ অলৌকিক কাৰ্য কৰিছে।

    চীনা বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে পুৰুষসকলক pregnant কৰাৰ অলৌকিক কাৰ্য কৰিছে।

    চীনা বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে পুৰুষসকলক pregnant কৰাৰ অলৌকিক কাৰ্য কৰিছে।

    • Share this:
    চীনা বিজ্ঞানীসকলে অদ্ভুত গৱেষণা কৰি থাকে। শেহতীয়াকৈ, চীনৰ উহান লেবৰ  এজন বিজ্ঞানীয়ে দাবী কৰিছে যে চীনে অদ্ভুত গৱেষণা অব্যাহত ৰাখিছে। বহুতো গৱেষণা আছে যিবোৰ সাধাৰণতে আন দেশত নিষিদ্ধ কৰা হয়। ইফালে, চীনা বিজ্ঞানীসকলে এতিয়া দাবী কৰিছে যে তেওঁলোকে পুৰুষসকলক pregnant কৰাৰ অলৌকিক কাৰ্য কৰিছে। তেওঁ বহু বছৰ ধৰি ইয়াৰ বাবে গৱেষণা কৰি আহিছিল। এতিয়া এই গৱেষণাৰ ফলাফল পোহৰলৈ আহিছে।

    চীনৰ বিজ্ঞানীসকলে কৰা গৱেষণাত এটা মতা নিগনিৰ শৰীৰৰ সৈতে পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। মতা শৰীৰত অস্ত্ৰোপচাৰৰ জৰিয়তে মহিলাৰ শৰীৰৰ পৰা আঁতৰোৱা কেঁচুৱা দাতাক লগোৱা হৈছিল। মতা নিগনি গৰ্ভৱতী হয় আৰু চিজাৰিয়ানৰ জৰিয়তে সন্তান জন্ম দিয়ে। এই গৱেষণাৰ পিছত, ভৱিষ্যতে পুৰুষ গৰ্ভৱতী হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাইছে। ইনফোৱাৰ্ছৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই গৱেষণাই এতিয়া সন্তান জন্ম দিব বিচৰা ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰসকলক সহায় কৰিব।

    এনেদৰে পৰীক্ষা কৰিছিল
    এই পৰীক্ষাটো ছাংহাইৰ নেভেল মেডিকেল ইউনিভাৰ্চিটি (Naval Medical University)ৰ দ্বাৰা সম্পন্ন কৰা হৈছিল। ইয়াত, গৱেষকসকলে প্ৰথমে মাইকী নিগনিৰ শৰীৰৰ পৰা জৰায়ু আঁতৰ কৰিছিল। তাৰ পিছত তেওঁ ইয়াক মতা নিগনিটোৰ শৰীৰত লগাই দিছিল। এই ইউট্ৰুছ সংৰোপণৰ পিছত, মতা নিগনিটো গৰ্ভৱতী হয় আৰু চিজাৰিয়ানৰ জৰিয়তে প্ৰসৱ হৈছিল। এই গৱেষণাটো চাৰিটা পদক্ষেপত সম্পূৰ্ণ হৈছিল। ইয়াক এন্দুৰৰ আৰ্হি হিচাপে বৰ্ণনা কৰা হৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াৰ সফলতাৰ হাৰ বৰ্তমান মাত্ৰ ৩.৬৮ শতাংশ বুলি অনুমান কৰা হৈছে। মতা নিগনিৰ পৰীক্ষাটো সফল হৈছিল আৰু ১০ টা শিশু উৎপন্ন কৰিছিল।

    এতিয়া মানুহৰ পাল
    চীনা গৱেষকসকলে এতিয়া মানুহৰ ওপৰত ৰেট মডেল (Rat Model) গ্ৰহণ কৰিবলৈ যুদ্ধত আছে। এইটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে যে এজন পুৰুষ পৰীক্ষাটোত গৰ্ভৱতী হৈছে। স্তন্যপায়ী প্ৰাণীৰ পৰীক্ষাটোৱে এতিয়া ইয়াৰ মানৱ সফলতাৰ আশা জাগ্ৰত কৰিছে। ইয়াৰ আগতে, NYU স্কুল অফ মেডিচিনে ট্ৰেন্সজেণ্ডাৰসকলৰ বাবে এনে এটা পৰীক্ষা কৰিছিল।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: