Netflix: নেটফ্লিক্সৰ পাছৱৰ্ড এতিয়াৰ পৰা আপুনি এনেকৈ শ্বেয়াৰ কৰিব নোৱাৰিব! সবিশেষ পঢ়ক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:01 PM IST
Netflix: নেটফ্লিক্সৰ পাছৱৰ্ড এতিয়াৰ পৰা আপুনি এনেকৈ শ্বেয়াৰ কৰিব নোৱাৰিব! সবিশেষ পঢ়ক
ফাইল ফটো

নেটফ্লিক্সে প্লেটফৰ্মটোত চুৰি কাৰ্য বন্ধ কৰি থকা দেখা গৈছে। এই মাহৰ আৰম্ভণিতে কিছুমান ব্যৱহাৰকাৰী (User)য়ে বাৰ্তাটো পাইছিল, "যদি আপুনি এই একাউণ্টৰ মালিকৰ সৈতে নাথাকে, উপভোগ কৰিবলৈ আপোনাৰ একাউণ্টৰ প্ৰয়োজন হ’ব।"

  • Share this:
২০২০ চনত, বিশ্বৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ষ্ট্ৰিমিং সেৱা নেটফ্লিক্সে (Netflix) বিশ্বব্যাপী মহামাৰীৰ বাবে প্ৰায় ৩৭ নিযুত নতুন গ্ৰাহক লাভ কৰে আৰু টাইগাৰ কিং (Tiger King) আৰু মানি হেইষ্ট (Money Heist)ৰ দৰে শ্ব'ত হিট কৰে। নেটফ্লিক্সে ২৫ বিলিয়ন ডলাৰ ৰাজহ আৰু প্ৰায় ২.৮ বিলিয়ন ডলাৰ লাভৰ কথা জনাইছিল।
সফলতা স্বত্বেও, নেটফ্লিক্সে প্লেটফৰ্মটোত চুৰি কাৰ্য বন্ধ কৰি থকা দেখা গৈছে। এই মাহৰ আৰম্ভণিতে কিছুমান ব্যৱহাৰকাৰী (User)য়ে বাৰ্তাটো পাইছিল, "যদি আপুনি এই একাউণ্টৰ মালিকৰ সৈতে নাথাকে, উপভোগ কৰিবলৈ আপোনাৰ একাউণ্টৰ প্ৰয়োজন হ’ব।" ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তাৰ পিছত একাউণ্ট ধাৰক ফোন বা ইমেইললৈ প্ৰেৰণ কৰা কোডৰ জৰিয়তে টু ফেক্টৰ অ’থেনটিকছন (Two-Factor Authentication)ৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ একাউণ্ট ভেৰিফাই কৰিব লাগিব।
এজন মুখপাত্ৰই কৈছিল যে প্লাগ পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰ (Plug Password Sharing) কৰাৰ বাবে প্ৰথমটো পৰীক্ষাটো হৈছে নিশ্চিত কৰা যে একাউণ্টবোৰ এনে কৰিবলৈ কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত লোকসকলে ব্যৱহাৰ কৰি আছে। পৰীক্ষাটো বৰ্তমান এটা পৰীক্ষামূলক পৰ্যায়ত আছে আৰু কোম্পানীটোৱে এতিয়াও ইয়াৰ ৰোলআউটৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত লোৱা নাই।

নেটফ্লিক্সৰ চৰ্তাৱলী আৰু সেৱাসমূহে কৈছে যে একাউণ্টটো ব্যক্তিগত আৰু অ-বানিজ্যিক ব্যৱহাৰৰ বাবে আনহাতে পৰিয়ালৰ বাহিৰে আনৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰাৰ বাবে নহয়। অৱশ্যে, তেওঁলোকে স্বীকাৰ কৰে যে পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰ স্থানীয় আৰু ইয়াৰ চৰ্তাৱলী আৰু চৰ্তাৱলী উলংঘন কৰি কিমানজন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে প্লেটফৰ্মটো ব্যৱহাৰ কৰে সেইটো অস্পষ্ট।
২০১৯ চনত, নেটফ্লিক্সৰ প্ৰডাক্ট হেড গ্ৰেগ পিটাৰছে (Greg Peters) পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰ কৰাৰ বিষয়টো স্বীকাৰ কৰিছিল - বেছিভাগ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে তেওঁলোকৰ বন্ধু আৰু পৰিয়ালৰ সৈতে পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰ কৰে। আনহাতে ইয়াৰ বাবে অধিক পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰিং আৰু নতুন ডিভাইচ কৰ্তৃত্ব নিয়ন্ত্ৰণ কৰা কঠিন নহয়, মূল গ্ৰাহকৰ গোপনীয়তা আৰু ডিজিটেল সুৰক্ষাৰ বিপদাশংকাও (Risk) আছে।
টু ফেক্টৰ অ’থেনটিকছন ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কোডবোৰ শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে আৰু ই সামান্য অসুবিধা হ'ব পাৰে, ই নিশ্চিত কৰে যে মুখ্য একাউণ্ট ধাৰকে জানে যে তেওঁলোকৰ একাউণ্টটো তেওঁলোকে অনুমোদিত কৰা কাৰোবাৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে।
নেটফ্লিক্স বা আন কোনো সদস্যতা-আধাৰিত ৱেবছাইটত পাছৱৰ্ড শ্বেয়াৰিঙ নতুন নহয়। মহামাৰী-পৰৱৰ্তী বিকাশৰ সম্ভাৱনা আছে, নেটফ্লিক্সে নতুন পৰিশোধ কৰা গ্ৰাহক লাভ কৰাত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে, বিশেষকৈ যিহেতু ই Disney+ আৰু Primeৰ দৰে অন্যান্য ষ্ট্ৰিমিং প্লেটফৰ্মৰ পৰা কঠিন প্ৰতিযোগিতাৰ সন্মুখীন হয়। নেটফ্লিক্সৰ মূল চিৰিজ বজাৰত আধিপত্য অব্যাহত আছে কিন্তু Marvel আৰু Star Trekৰ দৰে প্ৰতিষ্ঠিত আৰু আকৰ্ষণীয় ফ্ৰেঞ্চাইজিৰ পৰা কঠোৰ প্ৰতিযোগিতাৰ পিছত তেওঁলোকৰ স্থিতি হ্ৰাস হৈ আছে।

ইয়াৰ দ্ৰুত বিকাশ আৰু বৰ্ধিত জনপ্ৰিয়তাৰ সৈতে, Disney+ ২০২৫ চনৰ ভিতৰত নেটফ্লিক্সৰ সৈতে সমান বৃদ্ধিৰে আগ বঢ়াৰ সম্ভাৱনা আছে।
নেটফ্লিক্সে ইয়াৰ বজাৰৰ আধিপত্য বজাই ৰাখিবলৈ সংগ্ৰাম কৰে, ইয়াৰ সেৱা ব্যৱহাৰ কৰা লোকসকলৰ জৰিয়তে গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজহ হেৰুৱাইছে আৰু ইয়াৰ বাবে পৰিশোধ নকৰাটোৱে ইয়াৰ ভৱিষ্যতক গুৰুতৰভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব। বিশ্লেষকসকলে কৈছে যে গ্ৰাহকসকলে সদস্যতা বাদ দিলে নেটফ্লিক্স ২০২১ত অধিক বিপদাশংকাৰ সন্মুখীন হ‘ব।
এই পৰীক্ষাটো পৰীক্ষণ পৰ্যায়ত থকাৰ সময়ত, ইয়াৰ সফলতা নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অতি সোনকালে হ'ব পাৰে। ই দেখুৱায় যে নেটফ্লিক্সে সক্ৰিয়ভাৱে গ্ৰাহকসকলে সেৱাৰ বাবে পৰিশোধ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। তেওঁলোকে এইটো কেনেদৰে কৰে, এটা প্ৰশ্ন হৈ আছে।
First published: March 30, 2021, 8:08 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি