Corona Vaccine: মডাৰ্ণাই কিয় ভাৰতত দিব নিবিচাৰে ভেকছিন, Pfizerৰ চুক্তিসমূহ কি? সবিশেষ পঢ়ক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 16, 2021, 4:54 PM IST
Corona Vaccine: মডাৰ্ণাই কিয় ভাৰতত দিব নিবিচাৰে ভেকছিন, Pfizerৰ চুক্তিসমূহ কি? সবিশেষ পঢ়ক
কেইবাখনো ৰাজ্যই কেন্দ্ৰৰ পৰা ভেকছিনৰ অভাৱৰ অভিযোগ কৰিছে, ইফালে চৰকাৰে আন দেশৰ পৰা ভেকছিনৰ অৰ্ডাৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।

কেইবাখনো ৰাজ্যই কেন্দ্ৰৰ পৰা ভেকছিনৰ অভাৱৰ অভিযোগ কৰিছে, ইফালে চৰকাৰে আন দেশৰ পৰা ভেকছিনৰ অৰ্ডাৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে।

  • Share this:
দেশখনত ক’ৰনা সংক্ৰমণ অপ্ৰতিৰোধ্য যেন অনুভৱ হৈছে। ইয়াৰ মাজতে, ভেকছিন উপলব্ধ হৈছে আৰু টিকাকৰণ (Vaccination) আৰম্ভ হৈছে, কিন্তু তাৰ পিছতো পৰিস্থিতিৰ অৱনতি ঘটা দেখা গৈছে। কেইবাখনো ৰাজ্যই কেন্দ্ৰৰ পৰা ভেকছিনৰ অভাৱৰ অভিযোগ কৰিছে, ইফালে চৰকাৰে আন দেশৰ পৰা ভেকছিনৰ অৰ্ডাৰ দিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। ৰাছিয়াৰ স্পুটনিক ভি (Sputnik V) অনুমোদিত হ'ব পাৰে, কিন্তু মডাৰ্ণা (Moderna) আৰু ফাইজাৰ (Pfizer) এতিয়া সন্দেহৰ আৱৰ্তত দেখা গৈছে।

বিদেশী ভেকছিনৰ প্ৰয়োজন কিয় হৈছে

নতুন ক’ৰনা তৰংগক অত্যন্ত সংক্ৰামক বুলি গণ্য কৰা হয়, আৰু চৰকাৰকে ধৰি বিশেষজ্ঞসকলে অতি সোনকালে বৃহৎ জনসংখ্যাক টিকাকৰণ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা বুলি কৈছে। এই মুহূৰ্তত আমাৰ দেশী ভেকছিন ক’ভাক্সিন আৰু কভিশ্বিল্ড আছে যদিও ইমান বৃহৎ জনসংখ্যাক দ্ৰুতগতিত টিকাকৰণ কৰিবলৈ সেইবোৰৰ উৎপাদন পৰ্যাপ্ত নহয়। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, বিদেশী ভেকছিনটো এতিয়া অনুমোদিত হৈছে।

চৰকাৰে উপায় বিচাৰি আছে

মঙলবাৰে, কেন্দ্ৰই আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য, সংযুক্ত যুক্তৰাষ্ট্ৰ, ইউৰোপ আৰু জাপানত অনুমোদিত জৰুৰীকালীন ভেকছিন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সন্মত হয়। লগতে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)ই যিসমূহৰ অনুমোদন দিছে। অৰ্থাৎ, এতিয়া অতি সোনকালে ভাৰতত বিদেশী ভেকছিনো উপলব্ধ হ’ব। অৱশ্যে এইটো ইমান সহজ নহয়।

মডাৰ্ণা আৰু ফাইজাৰৰ বিষয়ে

বৈজ্ঞানিক আৰু ঔদ্যোগিক গৱেষণা পৰিষদে (CSIR) আমাৰ ওচৰত ভেকছিনটো উপলব্ধ হ’বলৈ প্ৰায় ৬ মাহ ধৰি মডাৰ্ণাৰ সৈতে আলোচনা কৰি আছে। তেওঁলোকে কয় যে তেওঁলোক বহুতো দেশৰ সৈতে চুক্তিবদ্ধ হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ নিজৰ যোগান এতিয়া প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে। ফাইজাৰ ভেকছিন বজাৰৰ নিৰন্তৰ পুনৰ মূল্যাঙ্কন কৰি আহিছে আৰু বীমাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিছে।

ফাইজাৰৰ চৰ্তসমূহ

অলপ বিতংভাৱে জানিবলৈ চেষ্টা কৰিলে, এইটো বুজিব পাৰি যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফাৰ্মা কোম্পানী ফাইজাৰে ইতিমধ্যে ভাৰতত ইয়াৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে আবেদন কৰিছিল। কিন্তু তাৰ পিছত এই বছৰৰ জানুৱাৰীত তেওঁলোকে এই আবেদন প্ৰত্যাহাৰ কৰে। ইয়াৰ কাৰণ সম্পৰ্কে দ্য প্ৰিণ্টৰ সূত্ৰই কৈছিল যে কেন্দ্ৰই ফাৰ্মা কোম্পানীৰ বীমা বণ্ডৰ সৈতে সন্মত হোৱা নাছিল।

আইনী সকাহ বিচাৰে

উল্লেখযোগ্য যে এই ব্ৰেণ্ডবোৰ সাধাৰণ ব্ৰেণ্ড নহয়, কিন্তু যদি এই চুক্তি স্বাক্ষৰ কৰা হয়, ইয়াৰ অৰ্থ হ’ব যে ফাইজাৰৰ ফলত লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকিলে কোম্পানীটোৰ বিৰুদ্ধে কোনো আইনী ব্যৱস্থা লোৱা নহ'ব। যিহেতু ফাইজাৰ আমাৰ দেশৰ কোম্পানী নহয়, বা আমাৰ লোকসকলৰ ওপৰত ইয়াৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰীক্ষণ হোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত, এই ব্ৰেণ্ডৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ অসহমতি বুজিব পাৰি।

জনছন এণ্ড জনছনে সন্মতি বিচাৰিছে

ইফালে, জনছন এণ্ড জনছনে ভাৰতক তেওঁলোকৰ ভেকছিন দিবলৈ আগ্ৰহ দেখুৱাইছিল আৰু কেন্দ্ৰীয় ঔষধ মানক নিয়ন্ত্ৰণ সংস্থাৰ (CDSCO) সৈতে আলোচনা কৰিছিল। এই ব্ৰেণ্ডটোৱে অতি সোনকালে দেশত তেওঁলোকৰ নিদানিক পৰীক্ষণ আৰম্ভ হোৱাটো বিচাৰে। এই ভেকছিনটোৰ আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ'ল যে ই এটা পালিৰ, আনহাতে আন সকলো ভেকছিন দুটা পালিত দিয়া হৈছে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু আফ্ৰিকাত জনছনৰ ওপৰত অস্থায়ী নিষেধাজ্ঞা

অৱশ্যে ইয়াৰ সৈতে এটা সমস্যা আছে। দৰাচলতে, ই আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকাত বহুতো বিপদজনক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখুৱাইছিল। যেনে ভেকছিনৰ ফলত তেজ গোট মৰা। বহুতৰ প্লেটলেট গণনাও দ্ৰুত গতিত হ্ৰাস পাইছিল। দুয়োখন দেশৰ চৰকাৰে জনছন এণ্ড জনছনক অস্থায়ীভাৱে নিষিদ্ধ কৰিছে। এতিয়া এই মুহূৰ্তত এই পৰিস্থিতিত ভেকছিনটোৰ বিষয়ে একো ক'ব নোৱাৰি।

কেন্দ্ৰই কি কয়

বহুতো দেশত প্ৰদান কৰা ফাইজাৰ নিশ্চিত যে ই কোনো চুক্তি অবিহনে ভাৰতক ভেকছিন নিদিব। দ্য প্ৰিণ্টৰ মতে, ফাইজাৰে কোনো দেশৰ সৈতে চুক্তিৰে ইয়াৰ ভেকছিন দিছিল যে যদি পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয় তেন্তে ইয়াক আইনী মেৰপাকত ল’ব নোৱাৰিব। কিন্তু জানুৱাৰীত, কেন্দ্ৰই এক আৰটিআইৰ সঁহাৰি দি কৈছিল যে এই মুহূৰ্তত এনে চুক্তিৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাই।

সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰে

যিকোনো ভেকছিন উৎপাদক কোম্পানীৰ বাবে ভাৰত যথেষ্ট ডাঙৰ বজাৰ হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। তেনে ক্ষেত্ৰত, কোম্পানীবোৰে নিশ্চিতভাৱে ইয়ালৈ আহিব বিচাৰিব। কিন্তু প্ৰায় ৬ মাহৰ পাছতো আধুনিকাৰ অনুপস্থিতি কিছু আচৰিত। অৱশ্যে, ইয়াৰ কাৰণ এইটোও হ'ব পাৰে যে চুক্তিৰ বাবে কোম্পানীটো ইতিমধ্যে ব্যস্ত হৈ আছে আৰু ভাৰতৰ দৰে বৃহৎ বজাৰৰ চুক্তিয়ে ভেকছিন যোগানৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। কিন্তু ইয়াৰ মাজতে এই দুটা ভেকছিনৰ ওপৰত সোনকালে কোনো ডাঙৰ ৰায় প্ৰদান কৰিব নোৱাৰিব বুলিও আশা কৰা হৈছে।
First published: April 16, 2021, 4:52 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি