Explainer: Covid-19ৰ Double Mutant বাস্তৱত কিয় অতি সংক্ৰামক? জনালে ICMRৰ বিজ্ঞানীয়ে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 22, 2021, 12:02 PM IST
Explainer: Covid-19ৰ Double Mutant বাস্তৱত কিয় অতি সংক্ৰামক? জনালে ICMRৰ বিজ্ঞানীয়ে
News18–এ ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী ডাঃ অপৰ্ণা মুখাৰ্জীক ডাবল মিউটেন্ট চাপ আৰু ভাৰতত চলি থকা মহামাৰী বৃদ্ধিত ইয়াৰ ভূমিকাৰ বিষয়ে সুধিছিল।

News18–এ ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী ডাঃ অপৰ্ণা মুখাৰ্জীক ডাবল মিউটেন্ট চাপ আৰু ভাৰতত চলি থকা মহামাৰী বৃদ্ধিত ইয়াৰ ভূমিকাৰ বিষয়ে সুধিছিল।

  • Share this:
ভাৰতৰ ক’ভিড-১৯ (Covid-19) সংক্ৰমণৰ সংখ্যাই প্ৰতিদিনে নতুন অভিলেখ গঢ়িছে আৰু বহুতে চিন্তিত যে এক নতুন প্ৰকাৰ, যাৰ তথাকথিত ডাবল মিউটেশ্যন (double mutation) আছে, ঘটনাৰ ধ্বংসাত্মক দ্বিতীয় লহৰত ইন্ধন যোগাইছে। News18–এ ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) জ্যেষ্ঠ বিজ্ঞানী ডাঃ অপৰ্ণা মুখাৰ্জীক ডাবল মিউটেন্ট চাপ আৰু ভাৰতত চলি থকা মহামাৰী বৃদ্ধিত ইয়াৰ ভূমিকাৰ বিষয়ে সুধিছিল। তেখেতে এই সম্পৰ্কে কি জনাইছিল ইয়াত দিয়া হৈছে:

প্ৰশ্নঃ আপুনি বৰ্ণনা কৰিব পাৰিবনে ভাইৰাছটোৰ এই ডাবল মিউটেন্ট চাপটো কি আৰু যদি ই আমি এতিয়ালৈকে দেশত দেখা আন প্ৰকাৰবোৰৰ তুলনাত বেলেগ আচৰণ কৰে নেকি?

উত্তৰঃ আমি ডাবল মিউটেন্ট প্ৰকাৰ হিচাপে লেবেল লগোৱা দুইটা হৈছে SARS-CoV2ৰ B.1.617 প্ৰকাৰ। অন্যান্য পৰিৱৰ্তনৰ উপৰিও, ইয়াত দুটা উল্লেখযোগ্য পৰিৱৰ্তন আছে, E484Q আৰু L425R, যি তাত্ত্বিকভাৱে বৰ্ধিত সংক্ৰমণমূলক আৰু লগতে সম্ভাৱ্য ৰোগ প্ৰতিৰোধ পলায়নৰ বাবে দায়বদ্ধ হ'ব পাৰে।

প্ৰশ্নঃ ‘চিন্তাৰ এটা প্ৰকাৰ’ কি আৰু এই ডাবল মিউটেন্টটো এতিয়াও 'চিন্তাৰ প্ৰকাৰ' নেকি?

উত্তৰঃ যদি ই বিশেষভাৱে সংক্ৰামক বা নিদানিক উপস্থাপন আৰু তীব্ৰতা সলনি কৰে বা ই গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য ব্যৱস্থাৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলায় তেনেহ'লে এটা প্ৰকাৰক 'উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ' হিচাপে লেবেল লগোৱা হ'ব। এতিয়ালৈকে এই ডাবল মিউটেন্ট প্ৰকাৰটো অনুসন্ধানৰ অধীনত এটা প্ৰকাৰ কিন্তু 'উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ' হিচাপে লেবেল লগোৱা হোৱা নাই।

প্ৰশ্নঃ ডাবল মিউটেন্টে ভাৰতত ক’ৰনা ভাইৰাছ মহামাৰীৰ দ্বিতীয় লহৰ চলাই আছে নেকি?
উত্তৰঃ কোৱাটো বৰ কঠিন। বৃদ্ধি আৰম্ভ হোৱাৰ কেইমাহমান আগতেই ডাবল মিউটেন্ট চিনাক্ত কৰা হৈছিল।

প্ৰশ্নঃ Genome sequencing কি আৰু এতিয়া ই কিয় ইমান গুৰুত্বপূৰ্ণ, আগতকৈ অধিক?
উত্তৰঃ Genome sequencingএ আমাক আগবাঢ়ি থকাত সহায় কৰিব আৰু ভাইৰাছটো কেনেদৰে সলনি হৈ আছে আৰু প্ৰতিৰোধ আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ ক্ষেত্ৰত কোনো নিৰ্দিষ্ট ব্যৱস্থা লোৱাৰ প্ৰয়োজন আছে নেকি জানিব পৰা যাব।

প্ৰশ্নঃ ডাবল মিউটেন্টৰ সম্পৰ্কে, Genome sequencing কি লাভ কৰিব? ই মহামাৰীৰ দ্বিতীয় আৰু সম্ভৱতঃ তৃতীয় লহৰৰ মোকাবিলা কৰাত আমাৰ স্বাস্থ্য প্ৰণালীক কেনেদৰে সহায় কৰিব?

উত্তৰঃ এতিয়ালৈকে, চিকুৱেঞ্চিং ডাটাই আমাক প্ৰচলিত প্ৰকাৰবোৰৰ এক ধাৰণা দিব। অৱশ্যে, প্ৰকাৰবোৰৰ বাবে চিকিৎসা প্ৰকৃততে পৃথক নহয়। আমি এতিয়া জানো যে ক’ভাক্সিন-টিকাকৰণ কৰা ব্যক্তিসকলৰ চেৰাই এই প্ৰকাৰটো নিষ্ক্ৰিয় কৰিব পাৰে। অন্যান্য ভেকছিনৰ বাবে একে ধৰণৰ তথ্য আহিব। ইয়াৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ আৰু পৰৱৰ্তী লহৰবোৰৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ, আমাক প্ৰতিৰোধৰ প্ৰয়োজন – ক’ভিড-উপযুক্ত আচৰণ সকলোৱে অনুসৰণ কৰিব লাগিব, তেওঁলোকক টিকাকৰণ কৰা হৈছে নে নাই, আগতে সংক্ৰমিত হৈছে নে নাই। আৰু টিকাকৰণ, যিমান সম্ভৱ আৰু যিমান সম্ভৱ দ্ৰুত কৰিব লাগিব।
First published: April 22, 2021, 12:02 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি