Explained: মানৱাধিকাৰ উলংঘাৰ বিৰোধিতাৰে চীনৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা একাংশ পশ্চিমীয়া দেশৰ ! জানক চীনে অত্যাচাৰ কৰা উইঘুৰ মুছলিমসকলৰ বিষয়ে সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:08 PM IST
Explained: মানৱাধিকাৰ উলংঘাৰ বিৰোধিতাৰে চীনৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা একাংশ পশ্চিমীয়া দেশৰ ! জানক চীনে অত্যাচাৰ কৰা উইঘুৰ মুছলিমসকলৰ বিষয়ে সবিশেষ
Who are the Uighurs: ইউৰোপীয় সংঘৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলে চীনৰ ওপৰত যে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে তাত চাৰিগৰাকী ব্যক্তি আৰু এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ সম্পত্তি জব্দ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ ওপৰতো নিষেধাজ্ঞাৰ অনুমোদন কৰা হৈছে ৷

Who are the Uighurs: ইউৰোপীয় সংঘৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলে চীনৰ ওপৰত যে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে তাত চাৰিগৰাকী ব্যক্তি আৰু এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ সম্পত্তি জব্দ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ ওপৰতো নিষেধাজ্ঞাৰ অনুমোদন কৰা হৈছে ৷

  • Share this:
মানৱাধিকাৰ উলংঘাৰ বিৰোধিতাৰে চীনৰ বিৰুদ্ধে পুনৰ জাঙুৰ খাই উঠিছে একাংশ পশ্চিমীয়া দেশ ৷ বিশেষকৈ ঝিনজিয়াং অঞ্চলত সংখ্যালঘু উইঘুৰ মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ মানৱাধিকাৰ উলংঘাৰ অপৰাধত এইবাৰ চীনৰ বিৰুদ্ধে নিষেধাজ্ঞা আৰোপৰ ঘোষণা কৰিছে একাংশ পশ্চিমীয়া দেশে ৷

মাৰ্কিন যুক্তৰাজ্য, কানাডা আৰু ইউৰোপীয় সংঘৰ এক সমন্বিত প্ৰচেষ্টাৰ অংশ হিচাপে এই নিষেধাজ্ঞা ঘোষণা কৰা হয় ।

মানৱ অধিকাৰ গোটৰ মতে, চীনে ঝিনজিয়াং প্ৰদেশৰ বন্দী শিবিৰত লাখ লাখ উইঘুৰ সম্প্ৰদায়ৰ লোকক আটক কৰি ৰাখিছে - য'ত বন্দীসকলৰ ওপৰত সময়ে সময়ে শাৰীৰিক নিৰ্যাতন, বলপূৰ্বক শ্ৰমৰ লগতে যৌন উৎপীড়ন চলোৱাৰ অভিযোগ প্ৰকাশ পাই আহিছে ৷ যদিও চীনে এই কেন্দ্ৰসমূহক "সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী লক্ষ্যৰে পুনঃশিক্ষণ কেন্দ্ৰ" বুলি বৰ্ণনা কৰি আহিছে ।

ইউৰোপীয় সংঘৰ বৈদেশিক মন্ত্ৰীসকলে চীনৰ ওপৰত যে নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে তাত চাৰিগৰাকী ব্যক্তি আৰু এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ সম্পত্তি জব্দ কৰা হৈছে আৰু তেওঁলোকৰ ভ্ৰমণৰ ওপৰতো নিষেধাজ্ঞাৰ অনুমোদন কৰা হৈছে ৷ তাৰ ভিতৰত আছে ঝিনজিয়াঙৰ আৰক্ষী প্ৰধানো ।

ইয়াৰ পিছতে চীনে দহজন ইউৰোপীয় ইউনিয়নৰ ব্যক্তি আৰু চাৰিটা কোম্পানীৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰে ।

ইউৰোপীয় সংঘই চীনৰ ওপৰত আৰোপ কৰা নিষেধাজ্ঞাসমূহ এনেধৰণৰ -

ভ্ৰমণ নিষেধাজ্ঞা আৰু সম্পদ জমা কৰাকে ধৰি নিষেধাজ্ঞাবোৰে ঝিনজিয়াংৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলক লক্ষ্য কৰে, যিসকলৰ বিৰুদ্ধে উইঘুৰ মুছলমানৰ বিৰুদ্ধে গুৰুতৰ মানৱ অধিকাৰ উলংঘনৰ অভিযোগ আৰোপ কৰা হৈছে ।

- চেন মিংগো, স্থানীয় আৰক্ষী বাহিনীৰ ঝিনজিয়াং ৰাজহুৱা নিৰাপত্তা ব্যুৰোৰ পৰিচালক

- ৱাং মিংশান, ঝিনজিয়াং কমিউনিষ্ট পাৰ্টিৰ স্থায়ী সমিতিৰ সদস্য ৷ ইউৰোপীয় সংঘৰ মতে, উইগৰসকলক আটক কৰা আৰু তদাৰক কৰাৰ দায়িত্বত এক মুখ্য ৰাজনৈতিক স্থিতি আছে।

- ৱাং জুনঝেং, ৰাষ্ট্ৰৰ অধীনষ্ঠ অৰ্থনৈতিক আৰু অৰ্ধসামৰিক সংগঠন চিঞ্জাইং প্ৰডাকচন এণ্ড কনষ্ট্ৰাকচন কৰ্পছ (XPCC) দলৰ সম্পাদক ৷

- ঝিনজিয়াঙৰ প্ৰাক্তন উপ কমিউনিষ্ট পাৰ্টিৰ মুৰব্বী ঝু হাইলুন, যাৰ বিৰুদ্ধে শিবিৰসমূহ চলাই থকাৰ লগতে তদাৰক কৰাৰ অভিযোগ আছে ৷

-ঝিনজিয়াঙৰ উৎপাদন আৰু নিৰ্মাণ কৰ্পছ ৰাজহুৱা নিৰাপত্তা ব্যুৰো, যি ডিটেনচন চেণ্টাৰৰ ব্যৱস্থাপনাকে ধৰি নিৰাপত্তা বিষয়ৰ ওপৰত এক্সপিচিচি নীতি ৰূপায়ণৰ দায়িত্বত আছে ৷

দৰাচলতে উইঘুৰ সম্প্ৰদায়ক লৈ চীনৰ ওপৰত কি অভিযোগ আছে?

এক মিলিয়নতকৈও অধিক উইঘুৰ আৰু অন্যান্য সংখ্যালঘুক ঝিনজিয়াঙৰ শিবিৰত আটক কৰা হৈছে বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

ঝিনজিয়াং চীনৰ উত্তৰ-পশ্চিমত অৱস্থিত আৰু দেশখনৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ অঞ্চল। তিব্বতৰ দৰেই স্বায়ত্তশাসিত ৷ ইয়াৰ স্ব-শাসনৰ কিছুমান শক্তি আছে, কিন্তু অনুশীলনত দুয়োটা প্ৰান্তেই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা মুখ্য প্ৰতিবন্ধকতাৰ সন্মুখীন হয়।

এই অঞ্চলত বাস কৰা উইঘুৰসকলে তুৰ্কীৰ দৰেই নিজৰ ভাষা কয় আৰু নিজকে সাংস্কৃতিক আৰু জাতিগতভাৱে মধ্য এছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰৰ দৰে ভাবে ।

চীনা চৰকাৰৰ ওপৰত এই উইঘুৰ মহিলাসকলক বলপূৰ্বক বন্ধ্যাকৰণ কৰা আৰু শিশুসকলক তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ পৰা পৃথক কৰাৰ অভিযোগ আৰোপ কৰা হৈছে। লগতে প্ৰতিদিনেই ধৰ্ষণ, যৌন উৎপীড়ন আৰু অত্যাচাৰ চলোৱাৰো অভিযোগ আছে ৷

ইউৰোপীয় সংঘৰ এই নিষেধাজ্ঞাৰ প্ৰতি চীনৰ সঁহাৰি আছিল এনেধৰণৰ ...

ইউৰোপীয় সংঘই ঘোষণা কৰা এই নিষেধাজ্ঞাবোৰ ভুৱা আৰু মিছা তথ্যৰ বাহিৰে আন একোৰ ওপৰত আধাৰিত নহয় বুলি উল্লেখ কৰে চীনে ৷

চীনে কয় যে, ই ইউৰোপৰ ১০ জন লোক আৰু চাৰিটা সত্তাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিব ৷ যিয়ে চীনৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু স্বাৰ্থৰ গুৰুতৰ ক্ষতি কৰিব আৰু মিছা আৰু ভুৱা তথ্য বিয়পাব । চীনৰ নিষেধাজ্ঞাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত লোকসকলক দেশত প্ৰৱেশ কৰা বা ইয়াৰ সৈতে ব্যৱসায় কৰিবলৈ বাধা দিয়া হৈছে।

উইঘুৰসকল কোন ?

চীনত প্ৰায় ১২ মিলিয়ন উইঘুৰ আছে আৰু ইয়াৰে অধিকাংশই মুছলমান, চীনৰ উত্তৰ-পশ্চিম ঝিনজিয়াং অঞ্চলত বাস কৰে উইঘুৰসকল ৷ যাক আনুষ্ঠানিকভাৱে ঝিনজিয়াং উইগৰ স্বায়ত্তশাসিত অঞ্চল (XUAR) বুলি কোৱা হয়।

উইঘুৰসকলে তুৰ্কীৰ দৰে নিজৰ ভাষা কয় আৰু সাংস্কৃতিক আৰু জাতিগতভাৱে নিজকে মধ্য এছিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ দৰে দেখে । তেওঁলোক ঝিনজিয়াঙৰ জনসংখ্যাৰ আধাতকৈও কম ।

শেহতীয়া দশকবোৰত, এক বৃহৎ সংখ্যক হান চীনা (চীনৰ জাতিগত সংখ্যাগৰিষ্ঠ) লোক ঝিনজিয়াঙলৈ প্ৰব্ৰজিত হৈছে আৰু উইঘুৰসকলে অনুভৱ কৰে যে তেওঁলোকৰ সংস্কৃতি আৰু জীৱিকা ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে ।
First published: March 24, 2021, 2:14 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি