EPF Vs NPS: ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ পাৰ্থক্যৰ বিষয়ে জানক, অৱসৰৰ পিছৰ সময়চোৱাৰ বাবে সঠিক বিকল্প কি হ’ব?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:59 PM IST
EPF Vs NPS: ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ পাৰ্থক্যৰ বিষয়ে জানক, অৱসৰৰ পিছৰ সময়চোৱাৰ বাবে সঠিক বিকল্প কি হ’ব?
বিনিয়োগৰ বিকল্পৰ (INVESTMENT OPTION)ৰ ভিতৰত EPF VS NPF বিতৰ্ক সদায় থকা দেখা যায়।

বিনিয়োগৰ বিকল্পৰ (INVESTMENT OPTION)ৰ ভিতৰত EPF VS NPF বিতৰ্ক সদায় থকা দেখা যায়।

  • Share this:
বৰ্তমান সময়ত বহুতো বিনিয়োগ বিকল্প উপলব্ধ যদিও, বেছিভাগ বিনিয়োগকাৰীয়ে কোনটো বিকল্পত বিনিয়োগ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা দেখা যায়। নেশ্যনেল পেন্সন চিষ্টেম (এনপিএছ/NPS) আৰু এমপ্লইজ প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড (ইপিএফ/EPF) হৈছে বেছিভাগ কৰ্মচাৰীৰ বাবে আটাইতকৈ প্ৰচলিত বিনিয়োগ বিকল্প। এই দুয়োটা বিকল্পত ৰাজ্যৰ কৰ্মচাৰীসকলে বিনিয়োগ কৰি কৰ ৰেহাইৰ লগতে ভাল ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, দুয়োটাৰ ভিতৰত কোনটো বিকল্প ভাল হয়, সেইটো কৰ্মচাৰীজনৰ বিপদাশংকা লোৱা ক্ষমতা, সুৰক্ষা লক ইন, তৰলতা আৰু পৰিপক্কতা আদি কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। দুয়োটা বিকল্পৰ মাজত আপোনাৰ বাবে সঠিক বিনিয়োগটো বাচনি কৰিবলৈ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয় বিশ্লেষণ কৰা হৈছে, যাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি আপুনি সঠিক সিদ্ধান্ত ল'ব পাৰিব।
সমগ্ৰ দেশৰ লগতে আমাৰ ৰাজ্যত প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ড (Provident Fund) বহু দশক ধৰি চলি আছে। ২০তকৈ অধিক কৰ্মচাৰী থকা কোম্পানীবোৰে ১৫,০০০ টকাতকৈ কম মাহিলী মৌলিক দৰমহাৰ সৈতে তেওঁলোকৰ কৰ্মচাৰীসকলক এই ফাণ্ডটো প্ৰদান কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। অৱশ্যে, অধিক মৌলিক দৰমহা কৰ্মীসকলেও ইয়াক যোগদান কৰিব পাৰে।
ইপিএফত নূন্যতম অৱদান হৈছে পিএফ দৰমহাৰ ১২ শতাংশ যি হৈছে মৌলিক দৰমহা, ডিএ (DA), ফুড কনচেছনৰ নগদ মূল্য আৰু ৰিটেনিং এলাৱেঞ্চকে ধৰি ৰখা হয়। ৰাজ্যৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ইচ্ছা অনুসৰি, সৰ্বাধিক অৱদান ১৫,০০০ টকাৰ ১২ শতাংশ, অৰ্থাৎ প্ৰতি মাহে ১৮০০ টকালৈকে সীমিত হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, কৰ্মচাৰীসকলে তেওঁলোকৰ মৌলিক দৰমহাৰ ১০০ শতাংশৰ বাবে ইপিএফত স্বেচ্ছামূলক অৱদান আগবঢ়াব পাৰে।

ইপিএছৰ (EPS) বিপৰীতে, এনপিএছ (NPS) বিগত দশকত আৰম্ভ কৰা হৈছিল আৰু এইটো ভাৰত চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা এক পেঞ্চন-কাম-ইনভেষ্টমেণ্ট। ভাৰতীয় নাগৰিক আৰু ভাৰতীয় বিদেশী নাগৰিক কাৰ্ডধাৰকে ইয়াত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। এনপিএছ হৈছে এক স্বেচ্ছামূলক অৱদান আঁচনি য'ত টিয়াৰ ১ত নিম্নতম ৫০০ টকা আৰু টিয়াৰ ২ একাউণ্টত নিম্নতম ১,০০০ টকা জমা কৰিব পাৰে। যিকোনো ব্যক্তিয়ে ইয়াৰ নিয়োগকৰ্তাৰ জৰিয়তে বা স্বতন্ত্ৰভাৱে এনপিএছৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰে। বিনিয়োগকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ বিপদাশংকা লোৱাৰ সামৰ্থ্য অনুসৰি ইকুইটি, কৰ্পোৰেট ঋণ আৰু চৰকাৰী বণ্ডত বিনিয়োগ কৰিবলৈ বাছনি কৰিব পাৰে।

NPS এনপিএছ (টিয়াৰ ১)ৰ ওপৰত কৰ দায়বদ্ধতা/কৰ্তন:
নিয়মীয়া কৰ প্ৰণালীৰ অধীনত, নিয়োগকৰ্তাৰ (টিয়াৰ ১) জৰিয়তে ১.৫ লাখ টকালৈকে এনপিএছ মুঠ উপাৰ্জনৰ পৰা কৰ্তন কৰিব পাৰি। ইয়াৰ অধীনত, কৰ্মচাৰীজনৰ মুঠ উপাৰ্জন ৫০,০০০ টকা কৰ্তন কৰিব পাৰি। নিয়মীয়া কৰ প্ৰণালীৰ অধীনত, নিয়োগকৰ্তাৰ মৌলিক দৰমহাৰ ১০ শতাংশলৈকে মুঠ উপাৰ্জনৰ পৰা কৰ্তন কৰিব পাৰি। আনহাতে যেতিয়া সৰল কৰ প্ৰণালীৰ কথা আহে, প্ৰাথমিক দৰমহাৰ মাত্ৰ ১০ শতাংশ কৰ্তন হয়।
এনপিএছ গ্ৰাহকসকলৰ বয়স ৬০ বছৰ হ'লে কৰ্পছৰ পৰা ৬০ শতাংশ ধন উলিওৱাৰ অনুমতি দিয়া হয়। বাকী ৪০ শতাংশ ব্যক্তিজনক এনুইটি হিচাপে পৰিশোধ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও কৰ্মচাৰী এজনে আঁচনিৰ অংশ হোৱাৰ ১০ বছৰ পিছত, পুঁজিটো ২৫ শতাংশলৈকে প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ অনুমোদন লাভ কৰে।

EPF ইপিএফ ওপৰত কৰ দায়বদ্ধতা/কৰ্তন:
ইপিএফে নিয়মীয়া কৰ প্ৰণালীৰ অধীনত ৰাজ্যৰ কৰ্মচাৰী এজনে তেওঁৰ মুঠ উপাৰ্জনৰ পৰা ১.৫ লাখ টকালৈকে এক প্ৰকাৰৰ অৱদান কৰ্তন কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, মৌলিক দৰমহাৰ ১২ শতাংশলৈকে এক প্ৰকাৰৰ অৱদানৰ অনুমতি দিয়া হয়।
সৰলীকৃত কৰ প্ৰণালীৰ অধীনত, ইপিএফত কোনো কৰ্তন উপলব্ধ নহয় আনহাতে নিয়োগৰ পৰৱৰ্তী অধিবেশনৰ ওপৰত সূত কৰ যোগ্য।

যদি কৰ্মচাৰীজনে পাঁচ বছৰতকৈ কম সময় নিৰন্তৰভাবে চাকৰি নোহোৱাৰ কাৰণেযদি ইপিএফৰ পৰা কোনো পৰিমাণ উলিয়াই আনে, তেনেহ’লে কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব। অৱশ্যে, যদি ৰোগ, নিয়োগকৰ্তাৰ দুৰ্বল ব্যৱসায়িক স্থিতি বা আন কোনো পৰিস্থিতিত, কৰ্মচাৰীজনে নিৰন্তৰভাৱে চাকৰি কৰা নাই, যিটো তেওঁৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাহিৰত আছিল, এনে অৱস্থাত তেওঁ কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে। মন কৰিবলগীয়া দিশটো হ’ল যে যদি ইপিএফ, এনপিএছ আৰু অৱসৰপ্ৰাপ্তি পুঁজিত ৭.৫ লাখ টকাতকৈ অধিক অৱদান থাকে, তেন্তে কৰ্মচাৰীজনে কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব।
বিত্তীয় বিল ২০২১-এ প্ৰস্তাৱ দিয়ে যে যদি প্ৰভিডেণ্ট ফাণ্ডত কৰ্মচাৰীজনৰ অৱদান ২.৫ লাখ টকাতকৈ অধিক হয়, তেন্তে ই ৰিটাৰ্ণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব লাগিব পাৰে। ই উচ্চ মৌলিক দৰমহা বা অধিক স্বেচ্ছামূলক অৱদানৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি অৱদান আগবঢ়োৱা কৰ্মচাৰীসকলক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, ই সাধাৰণ মানুহৰ ওপৰত বেছি প্ৰভাৱ নেপেলায় বাবে ইপিএফ এতিয়াও এটা আকৰ্ষণীয় বিকল্প।

PF পিএফৰ অধীনত পোৱা ৰিটাৰ্ণৰ সিদ্ধান্ত চৰকাৰে লয়। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰতি বছৰে পিএফ সূতৰ হাৰ ঘোষণা কৰে। ইয়াৰ বিপৰীতে, এনপিএছৰ ওপৰত ঘূৰি অহাটো আপোনাৰ বাছনি কৰা বিকল্পবোৰৰ এনএবিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, যি হ্ৰাস বা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। এনেদৰে, পিএফত বিনিয়োগ প্ৰায় সুৰক্ষিত আৰু স্থিৰ ৰিটাৰ্ণ পায় আনহাতে এনপিএছৰ অধিক বিপদাশংকা থাকে আৰু ৰিটাৰ্ণও অধিক হয়। এনেদৰে, সাধাৰণ মানুহৰ বাবে দুয়োটা বিকল্পৰ নিজৰ কৰ সুবিধা আৰু উন্নত ৰিটাৰ্ণ আছে।
First published: March 16, 2021, 1:14 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি