உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Explained: মাতৃত্বকালীন লাভালাভ আইন, ১৯৬১ৰ বিষয়ে জানক

    Explained: মাতৃত্বকালীন লাভালাভ আইন, ১৯৬১ৰ বিষয়ে জানক

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা প্ৰাচী মিশ্ৰাই জনাইছে সবিশেষ।

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা প্ৰাচী মিশ্ৰাই জনাইছে সবিশেষ।

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা প্ৰাচী মিশ্ৰাই জনাইছে সবিশেষ।

    • Share this:
     আইনখন ইয়াৰ বাবে প্ৰযোজ্য:

    প্ৰতিটো কাৰখানা, খনি বা প্লানটেছন (চৰকাৰৰ অন্তৰ্ভুক্ত) কৰ্মচাৰীৰ সংখ্যা নিৰ্বিশেষে অশ্বচালনা, এক্ৰাবেটিক আৰু অন্যান্য প্ৰদৰ্শনৰ প্ৰদৰ্শনীত নিযুক্ত এটা প্ৰতিষ্ঠান, আৰু প্ৰতিখন দোকান বা প্ৰতিষ্ঠান য'ত ১০ বা অধিক ব্যক্তিক বিগত ১২ মাহৰ যিকোনো দিনত নিয়োগ কৰা হয় বা নিয়োগ কৰা হৈছিল।

    মাতৃত্বকালীন লাভালাভৰ যোগ্যতা দাবী কৰিবলৈ এগৰাকী মহিলাৰ প্ৰয়োজনীতাসমূহ, প্ৰসৱৰ তাৰিখ যোগদানৰ তাৰিখৰ নিম্নতম ১২ মাহ পিছত হ'ব লাগিব নেকি?

    মহিলা এগৰাকীৰ ১২ মাহৰ সেৱাত নিম্নতম ৮০ টা কৰ্ম দিন থকা প্ৰয়োজন। বা তেখেতৰ নিম্নতম ৮০ দিনৰ সেৱা থকা প্ৰয়োজন নেকি?

    গৰ্ভপাত সম্পৰ্কে নিয়ম কি? প্ৰাকৃতিক গৰ্ভপাতৰ প্ৰমাণ দাখিল কৰাৰ পিছত, কৰ্মচাৰী সদস্যজনে ৪২ দিনৰ পৰিশোধ কৰা মাতৃত্বকালীন ছুটিৰ অধিকাৰ লাভ কৰে নেকি?

    আমি আইনৰ ধাৰা ৬, ৯ আৰু ১০ৰ ব্যৱস্থা উল্লেখ কৰিব লাগিব – ধাৰা ৬ অনুসৰি মহিলাসকল ২৬ সপ্তাহৰ লাভালাভৰ অধিকাৰী হ’ব যি তেখতৰ সাম্ভাব্য প্ৰসৱৰ তাৰিখৰ আগ ৮ সপ্তাহতকৈ অধিক নহ'ব।

    গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত নিয়োগৰ পৰা ডিচাৰ্জৰ বিষয়ে কি নিয়ম আছে ?

    আইনখনে যিকোনো গৰ্ভৱতী মহিলাৰ অসুবিধাৰ বাবে সেৱাৰ স্থিতিত বৰ্খাস্ত বা অব্যাহতি বা তাৰতম্য নিষিদ্ধ কৰে, আনহাতে তেখেত আইনৰ অধীনত এটা কাৰণত অনুপস্থিত থাকে। (ধাৰা ১২)

    গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত অব্যাহতি দিলে বা বৰ্খাস্ত কৰিলেও তেখেতে মাতৃত্বকালীন লাভালাভ বা চিকিৎসা বোনাচ দাবী কৰিব পাৰে। এইটো সম্পূৰ্ণ অসদাচাৰৰ বাবে বৰ্খাস্ত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য নহ'ব। (ধাৰা ১২)

    মাতৃত্বকালীন লাভালাভ পৰিশোধ:  

    নিয়োগকৰ্তাসকলে মাতৃত্বকালীন লাভালাভ মাহিলী দৰমহাৰ দৰে লাভালাভ বা প্ৰসৱৰ তাৰিখ নিশ্চিত কৰি প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰাৰ পিছতহে পৰিশোধ কৰিব লাগে নেকি?

    পৰিশোধৰ বিষয়ে আমি ধাৰা ৬(৫) উল্লেখ কৰিব লাগিব। তেখেতৰ সাম্ভাব্য প্ৰসৱ তাৰিখৰ আগৰ সময়ৰ বাবে লাভালাভৰ পৰিমাণ আগতীয়াকৈ পৰিশোধ কৰা হ'ব আৰু পৰৱৰ্তী সময়ৰ বাবে নিৰ্ধাৰিত কৰা প্ৰমাণ দাখিলৰ ৪৮ ঘণ্টাৰ ভিতৰত পৰিশোধ কৰা হ'ব।

    ক্ৰেচে সুবিধাটো সামগ্ৰিকভাৱে প্ৰতিটো শাখা বা কোম্পানীৰ ৫০ জন কৰ্মচাৰীৰ বাবে প্ৰযোজ্য নেকি?

    পঞ্চাশ বা অধিক কৰ্মচাৰী থকা কোম্পানী বা শাখাত নিৰ্ধাৰিত কৰা দূৰত্বৰ ভিতৰত ক্ৰেচেৰ সুবিধা থাকিব। এইতো হয়টো পৃথকে নাইবা সাধাৰণ সুবিধাৰ সৈতে থাকে।

    মাতৃত্বৰ লাভালাভ দাবী কৰাৰ পিছত কোনো প্ৰতিবন্ধকতা আছে নেকি?

    লাভালাভবোৰ উপভোগ কৰাৰ লগে লগে চাকৰি এৰাৰ বিষয়ে কোনো প্ৰতিবন্ধকতা নাই।

    (লেখক প্ৰাচী মিশ্ৰা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ অধিবক্তা)
    First published: