ক’ভিড-১৯ মহামাৰীৰ সময়ত জনপ্ৰিয় হৈ উঠা Buy-Now-Pay-Later সুবিধাৰ সবিশেষ জানক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 8, 2021, 3:35 PM IST
ক’ভিড-১৯ মহামাৰীৰ সময়ত জনপ্ৰিয় হৈ উঠা Buy-Now-Pay-Later সুবিধাৰ সবিশেষ জানক
এনে ধৰণৰ ক্ৰেডিট সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰোঁতে আপুনি সাৱধান হোৱা উচিত।

এনে ধৰণৰ ক্ৰেডিট সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰোঁতে আপুনি সাৱধান হোৱা উচিত।

  • Share this:
ভাৰতীয় উপভোক্তাসকলৰ কাৰণে যেন ক্ৰেডিট কাৰ্ড আৰু সমান কিস্তি পৰ্যাপ্ত নাছিল, ভাৰতীয় গ্ৰাহকসকল তেওঁলোকৰ ক্ৰয়ৰ বাবে পৰিশোধ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কৰা পছন্দৰ বাবে নষ্ট হয়। আপোনাক 'Buy-Now-Pay-Later' (BNPL)ৰ অনুমতি দিবলৈ বিগত দুই-তিনি বছৰত, বহুতো ফিনটেক ফাৰ্ম (fintech Firm) গঢ় লৈ উঠিছে। ২০২০ চনত ক'ভিড-১৯ মহামাৰীৰ আৰম্ভণিয়ে বহুতো গ্ৰাহকক বি.এন.পি.এল. আঁচনি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ উদগনি দিছিল।
জেষ্টমানি (ZestMoney) নামৰ এক ভাৰতীয় ইএমআই ফাইনেন্সিং আৰু পে লেফ্ট কোম্পানীৰ মতে, ইয়াৰ প্ৰায় ৬৮ শতাংশ ব্যৱহাৰকাৰী টায়াৰ-২ আৰু টায়াৰ-৩ চহৰৰ; বাকী ৩২ শতাংশ টায়াৰ-১ চহৰৰ।
পুনেৰ ২৭ বছৰীয়া শালিনী ৰাও (Shalini Rao) এইক্ষেত্ৰত পৃথক নহয়। ক'ভিড-১৯ৰ বাবে আন বহুতৰ দৰে, তেখেতে অনলাইন সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিবলগীয়া হৈছিল, বিশেষকৈ তেখেতৰ অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী আৰু ঔষধ। কিন্তু অনলাইন ক্ৰয় কৰাটোৱে তেখেতক বি.এন.পি.এল. আঁচনিৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত কৰিছিল। ৰাৱে কয়, "ই মোক উৎসৱৰ বতৰৰ সময়ত সৰু আৰু ডাঙৰ-টিকট ক্ৰয়ৰ বাবে এক সুবিধাজনক আৰু দ্ৰুত বিত্তীয় ব্যৱস্থা যোগান ধৰিছিল আৰু পিছত সেইবোৰক ইএমআইলৈ ৰূপান্তৰ কৰিছিল।" কিন্তু ৰাওৱে পিছত যথেষ্ট মূল্য পৰিশোধ কৰিবলগীয়া হৈছিল।

জেষ্টমানিৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি য'ত ভাৰতীয় গ্ৰাহকসকলে ২০২০ চনত কেনেদৰে বি.এন.পি.এল. সমাধান বাছনি কৰিছিল তাৰ ৰূপৰেখা প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। বি.এন.পি.এল. বাছনি কৰা গ্ৰাহকৰ গড় বয়স ৩৪ বছৰ। ইয়াৰ ২০২০ চনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই গ্ৰাহকসকলে সাধাৰণতে অনলাইন শিক্ষা, উচ্চ-স্তৰৰ স্মাৰ্ট ফোন ক্ৰয়, ইলেক্ট্ৰনিক সঁজুলি, ফেশ্বন আৰু ভ্ৰমণত ব্যয় কৰিবলৈ সুবিধাটো গ্ৰহণ কৰিছিল।
জেষ্টমানিৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আৰু সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক লিজি চেপমেনে ( Lizzie Chapman) এনেদৰে কয়: "২০২০ চনত বি.এন.পি.এল. ৰ সৈতে জড়িত হৈছিল। যিহেতু উপভোক্তাৰ এই অভ্যাস থাকি যাব সেয়েহে এই বছৰ ইয়াৰ বৃদ্ধি আশংকা কৰা হৈছে। গ্ৰাহকসকলে ঋণৰ বাবে সকলো ডিজিটেল অভিজ্ঞতা ভাল পায়। ইণ্ডিপেণ্ডেণ্ট ম'বাইল পইণ্ট অফ চেল (POS) ব্যৱসায়ী অধিগ্ৰহণকাৰী আৰু নেটৱৰ্ক প্ৰদানকাৰী যোগেশ বাৰ্মাই উল্লেখ কৰিছে যে মুম্বাই, বেংগালুৰু আৰু দিল্লীৰ দৰে মেট্ৰ' চহৰৰ লোকসকলে ক্ৰয় কৰাৰ বি.এন.পি.এল. পদ্ধতিৰ সৈতে উচ্চ অভিযোজন দেখিছে, যাৰ গড় লেনদেনৰ আকাৰ ৪৩,০০০ টকা।
এই শাখাৰ কিছুমান ফিনটেক ফাৰ্ম হৈছে Amazon Pay, ePayLater, Kissht, LazyPay, Simpl, Slice, ZestMoney ইত্যাদি। আপুনি কোনো এখন ফাৰ্মত ৰেজিষ্টাৰ কৰাৰ পিছত, ই আপোনাক এক নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ ভিতৰত ইয়াৰ যিকোনো অংশীদাৰ ব্যৱসায়ীৰ (অনলাইন দোকান) পৰা সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে আৰু এক নিৰ্ধাৰিত সময়ৰ ভিতৰত আপোনাৰ সকলো বিল নিষ্পত্তি কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। আপুনি নিৰ্ধাৰিত সময়ত ভিতৰত পৰিশোধ কৰিবলৈ অক্ষম হ’লে ই আপোনাৰ বিলৰ পৰিমাণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি সূতৰ ব্যয় আদায় কৰে।
বি.এন.পি.এলে আপোনাৰ ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বিকল্প হিচাপে কাম কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি Simpl appৰপৰা ক্ৰয় কৰে (ইয়াৰ ২,৫০০তকৈ অধিক ব্যৱসায়ীৰ জৰিয়তে), আপোনাৰ বিল প্ৰতি ১৫ দিনত উৎপন্ন হয়। যদি আপুনি নিৰ্ধাৰিত তাৰিখৰ ভিতৰত আপোনাৰ বিল পৰিশোধ কৰাত বিফল হয়, ২৫০ টকালৈকে লেট ফাইন আৰু জিএছটি আৰোপ কৰা হয়। ক্ৰয় কৰাৰ সময়ত আপুনি ইয়াক ছয় মাহৰ অধিক ইএমআইলৈ ৰূপান্তৰ কৰিলে Kisshtএ ২১ শতাংশ বাৰ্ষিক সূত আদায় কৰে। LazyPay য়ে আপোনাক আপোনাৰ পৰিশোধবোৰ ১৫ দিনলৈকে জমা কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে আৰু তাৰ পিছত আপুনি আপোনাৰ বিলবোৰ নিষ্পত্তি কৰিব পাৰে।

এই মাচুলবোৰ সৰু যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু rectifycredit.com প্ৰতিষ্ঠাপক সঞ্চালক অপৰ্ণা ৰামচন্দ্ৰৰ দৰে বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে যদি নিয়ন্ত্ৰণহীন হয়, তেন্তে তেওঁলোকে ডাঙৰ আৰু নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰা কিবা এটা তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ ক্ৰেডিট স্ক’ৰৰ ক্ষেত্ৰটো প্ৰভাৱ পেলায়। পাঁচ বছৰৰ ম্যাদৰ সৈতে ৫ লাখ টকাৰ পাৰ্ছনেল লোনত ভাল ঋণ ইতিহাস থকা গ্ৰাহকসকলক বছৰি ৮.৯ ৰ পৰা ১০.০৫ শতাংশ সূত আদায় কৰা শীৰ্ষ বেঙ্ক আছে। এটা বেয়া ক্ৰেডিট স্ক’ৰে ভৱিষ্যতে আপোনাৰ ঋণ পোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে।
এনে ধৰণৰ ক্ৰেডিট সুবিধা ব্যৱহাৰ কৰোঁতে আপুনি সাৱধান হোৱা উচিত। যেতিয়া ১৫ৰ পৰা ৩০ দিনৰ পিছত বিল সৃষ্টি কৰা হয় বা ক্ৰয়টো ইএমআই আধাৰিত পৰিশোধ বিকল্পলৈ ৰূপান্তৰ কৰা হয় তেতিয়া ই একক বুলেট পৰিশোধৰ সৈতে ঋণৰ ফান্দ হৈ পৰে। আপুনি এনে সহজ ঋণ আঁচনিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰাৰ সলনি আপোনাৰ মাহিলী উপাৰ্জনৰ ভিতৰত আপোনাৰ বিত্তীয় ব্যৱস্থাপনা কৰিবলৈ শিকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।
First published: April 8, 2021, 12:32 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি