Explained- কিয় গ্ৰহাণু এপোপিছে অন্ততঃ ১০০ বছৰলৈ আঘাত হানিব নোৱাৰে পৃথিৱীত?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 31, 2021, 2:02 PM IST
Explained- কিয় গ্ৰহাণু এপোপিছে অন্ততঃ ১০০ বছৰলৈ আঘাত হানিব নোৱাৰে পৃথিৱীত?
ফাইল ফটো

বিশৃংখলা আৰু অন্ধকাৰৰ প্ৰাচীন ইজিপ্তৰ ঈশ্বৰৰ নামেৰে নামকৰণ কৰা গ্ৰহাণু এপোপিছক ২০০৪ চনত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল ৷ যাৰ পিছতেই নাছাই কৈছিল যে ই হৈছে পৃথিৱীৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ ভাবুকি সৃষ্টি কৰা গ্ৰহাণুবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম ।

  • Share this:
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই গ্ৰহাণু এপোপিছ সন্দৰ্ভত বিগত কেইটামান দিন ধৰি চলি অহা সকলো ভ্ৰান্ত ধাৰণা স্পষ্ট কৰিলে ৷ মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাটোৰ মতে, পৰৱৰ্তী ১০০ বছৰৰ বাবে পৃথিৱীৰ কোনো ক্ষতি কৰিব নোৱাৰে গ্ৰহাণু এপোপিছে ৷

বিশৃংখলা আৰু অন্ধকাৰৰ প্ৰাচীন ইজিপ্তৰ ঈশ্বৰৰ নামেৰে নামকৰণ কৰা গ্ৰহাণু এপোপিছক ২০০৪ চনত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল ৷ যাৰ পিছতেই নাছাই কৈছিল যে ই হৈছে পৃথিৱীৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ ভাবুকি সৃষ্টি কৰা গ্ৰহাণুবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম ।

এপোপিছে ৩৪০ মিটাৰ জোখ কৰে– বৰ্তমান চুৱেজ খাল অৱৰুদ্ধ কৰা বিশাল জাহাজৰ আকাৰৰ সৈতে তুলনীয়। (সেই জাহাজ, এভাৰ গিভেনৰ, দৈৰ্ঘ্য ৪০০ মিটাৰ, প্ৰস্থ ২০০ মিটাৰ )

নাছাই এপোপিছ সম্পৰ্কত কি কৈছিল-

২০২৯ আৰু ২০৩৬ চনত এপোপিছে পৃথিৱীৰ কাষ চাপিব বুলি ভৱিষ্যতবাণী কৰা হৈছিল, যদিও পিছত নাছাই এই ঘটনাবোৰ নাকচ কৰিছিল । অৱশ্যে ২০৬৮ চনত সাম্ভাব্য খুন্দাৰ বিষয়ে এতিয়াও আশংকা কৰা হৈছে ।

এইবোৰৰ মাজতে চলিত বৰ্ষত গ্ৰহাণুটোৱে ৫ মাৰ্চত পৃথিৱীৰ কাষলৈ উৰিছিল, যি আমাৰ গ্ৰহৰ ১৭ নিযুত কিলোমিটাৰৰ ভিতৰলৈ আহিছিল । এই পদ্ধতিৰ সময়ত, বিজ্ঞানীসকলে সূৰ্যৰ চাৰিওফালে গ্ৰহাণুৰ কক্ষপথ বিতংভাৱে অধ্যয়ন কৰিবলৈ ৰাডাৰ পৰ্যবেক্ষণ ব্যৱহাৰ কৰিছিল ।

এপোপিছৰ গতি অনুসৰণ কৰিবলৈ, মহাকাশবিদসকলে কেলিফৰ্ণিয়াৰ বাৰ্ষ্ট'ৰ ওচৰৰ ডিপ স্পেচ নেটৱৰ্কৰ গোল্ডষ্টন ডিপ স্পেচ কমিউনিকেচন কমপ্লেক্সত ৭০ মিটাৰ ৰেডিঅ' এণ্টেনাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁলোকে পশ্চিম ভাৰ্জিনিয়াত ১০০ মিটাৰ গ্ৰীণ বেংক দূৰবীক্ষণৰো ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যিয়ে এপোপিছৰ ইমেজিং দেখুৱাইছিল । প্ৰাপ্ত সংকেতৰ শক্তি দুগুণ কৰাৰ "বিষ্টেটিক" পৰীক্ষাত দুয়োটা প্ৰণালী একেলগে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল ।

এই ফলাফলবোৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিয়েই তেওঁলোকে ২০৬৮ চনত আৰু ইয়াৰ বহু পিছলৈ এপোপিছৰ পৰা পৃথিৱীক যিকোনো প্ৰভাৱৰ বিপদাশংকাৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

নাছাৰ চেণ্টাৰ ফৰ নিয়ৰ-আৰ্থ অবজেক্ট ষ্টাডিজ (CNEOS)এ শুকুৰবাৰে এক বিবৃতিত কয়, "২০৬৮ চনৰ প্ৰভাৱ আৰু সম্ভাৱনাৰ ক্ষেত্ৰত নাই, আমাৰ গণনাই অতি কমেও পৰৱৰ্তী ১০০ বছৰলৈ কোনো প্ৰভাৱৰ বিপদাশংকা প্ৰদৰ্শন নকৰে।"

"শেহতীয়া অপ্টিকেল পৰ্যবেক্ষণ আৰু অতিৰিক্ত ৰাডাৰ পৰ্যবেক্ষণৰ সমৰ্থনত, ২০২৯ লৈ প্ৰক্ষেপ কৰিলে এপোপিছৰ কক্ষপথত অনিশ্চয়তা শ শ কিলোমিটাৰৰ পৰা মাত্ৰ এমুঠি কিলোমিটাৰলৈহে হ্ৰাস পাইছে । ২০২৯ চনত ইয়াৰ স্থিতিৰ এই উন্নত জ্ঞানে ইয়াৰ ভৱিষ্যতৰ গতিক অধিক নিশ্চিয়তা প্ৰদান কৰে, সেয়েহে আমি এতিয়া এপোপিছক বিপদাশংকাৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব পাৰো ।"

"বিপদাশংকাযুক্ত তালিকা" হৈছে CNEOSৰ দ্বাৰা ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা চেণ্ট্ৰি ইমপেকণ্ট ৰিক্স টেবুল, য'ত পৃথিৱীৰ ওচৰৰ কক্ষপথত থকা সকলো গ্ৰহাণু অন্তৰ্ভূক্ত হৈ থাকে।

কোৱা হৈছে যে এই ডাঙৰ গ্ৰহাণুটোৱে ২০২৯ চনত পুনৰ পৃথিৱীৰ ওচৰলৈ আহিব, যেতিয়া ই পৃথিৱী আৰু চন্দ্ৰৰ মাজৰ মাত্ৰ এক দশমাংশ দূৰত্বত অৰ্থাৎ ৩২,০০০ কিলোমিটাৰৰ ওচৰলৈ আহিব বুলি আশা কৰা হৈছে ৷

সেই বছৰতে বীনোকানোলাৰ বা দূৰবীক্ষণৰ ব্যৱহাৰ নোহোৱাকৈয়ে এছিয়া, আফ্ৰিকা আৰু ইউৰোপৰ কিছু অংশত ষ্টাৰ গেজাৰসকলৰ বাবে গ্ৰহাণুটো দৃশ্যমান হ'ব।

গ্ৰহাণুবোৰ কি ?

গ্ৰহাণুবোৰ হৈছে এনে বস্তু যিয়ে সূৰ্যক প্ৰদক্ষিণ কৰে আৰু যি গ্ৰহৰ তুলনাত বহুতেই সৰু । যাৰ বাবে ইয়াক সৰু গ্ৰহ বুলিও কোৱা হয় । নাছাৰ মতে ৯,৯৪,৩৮৩ জ্ঞাত গ্ৰহাণুৰ গণনা কৰা হৈছে ৷

গ্ৰহাণুবোৰক তিনিটা শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা হৈছে। প্ৰথমে, মঙল আৰু বৃহস্পতিৰ মাজৰ মুখ্য গ্ৰহাণু বেল্টত পোৱা যায় ৷ এইবোৰ ১.১-১.৯ নিযুত গ্ৰহাণুৰ মাজত ক’ৰবাত আছে বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

দ্বিতীয় গোটটো হৈছে ট্ৰোজানৰ, যিবোৰ গ্ৰহাণুৱে এটা ডাঙৰ গ্ৰহৰ সৈতে এটা কক্ষপথ ভাগ বতৰা কৰে । নাছাই বৃহস্পতি, নেপচুন আৰু মঙলৰ উপস্থিতিৰ প্ৰতিবেদন দিছিল । ২০১১ত, তেওঁলোকে এক পৃথিৱী ট্ৰোজানৰো প্ৰতিবেদন দিছিল ।

তৃতীয় গোটটো হৈছে নিকট-পৃথিৱী গ্ৰহাণু (Near Earth Asteroids), যাৰ কক্ষপথ আছে যি পৃথিৱীৰ ওচৰেৰে পাৰ হয় । যিসকলে পৃথিৱীৰ কক্ষপথ অতিক্ৰম কৰে তেওঁলোকক পৃথিৱী-ক্ৰছাৰ বুলি কোৱা হয়। ১০ হাজাৰতকৈও অধিক গ্ৰহাণু এনে বুলি জনা যায়, যাৰ ভিতৰত ১,৪০০ তকৈও অধিকক সম্ভৱ বিপদজনক গ্ৰহাণু (PHAs) হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হয়।

এপোপিছকো এই PHAs অৰ্থাৎ বিপদজনক গ্ৰহাণু হিচাপে শ্ৰেণীৱদ্ধ কৰা হৈছে।
First published: March 30, 2021, 7:41 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি