உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • কিয় সদায় বগা শাৰী আৰু ৰবৰৰ চেণ্ডেল পিন্ধে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে? জানক মমতা বেনাৰ্জীৰ বিষয়ে আপুনি নজনা দিশ

    কিয় সদায় বগা শাৰী আৰু ৰবৰৰ চেণ্ডেল পিন্ধে পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে? জানক মমতা বেনাৰ্জীৰ বিষয়ে আপুনি নজনা দিশ

    তৃণমূল কংগ্ৰেছ নেত্ৰী তথা পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীৰ ওচৰত প্ৰয়োজন অনুসৰিহে কাপোৰ আছে। সকলো সভাতে তেওঁক সদায় বগা শাৰী আৰু ৰবৰ চেণ্ডেল পিন্ধা দেখিবলৈ পোৱা যায় । তেওঁৰ এই শাৰীসমূহ হুগলি জিলাৰ ধনখালীৰ হস্তশিল্পী সকলে প্ৰস্তুত কৰা।

    তৃণমূল কংগ্ৰেছ নেত্ৰী তথা পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীৰ ওচৰত প্ৰয়োজন অনুসৰিহে কাপোৰ আছে। সকলো সভাতে তেওঁক সদায় বগা শাৰী আৰু ৰবৰ চেণ্ডেল পিন্ধা দেখিবলৈ পোৱা যায় । তেওঁৰ এই শাৰীসমূহ হুগলি জিলাৰ ধনখালীৰ হস্তশিল্পী সকলে প্ৰস্তুত কৰা।

    তৃণমূল কংগ্ৰেছ নেত্ৰী তথা পশ্চিমবংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীৰ ওচৰত প্ৰয়োজন অনুসৰিহে কাপোৰ আছে। সকলো সভাতে তেওঁক সদায় বগা শাৰী আৰু ৰবৰ চেণ্ডেল পিন্ধা দেখিবলৈ পোৱা যায় । তেওঁৰ এই শাৰীসমূহ হুগলি জিলাৰ ধনখালীৰ হস্তশিল্পী সকলে প্ৰস্তুত কৰা।

    • Share this:
    সমাগত পশ্চিমবংগ বিধানসভা নিৰ্বাচন ২০২১।  নিৰ্বাচনৰ দিন ঘোষণাৰ পাচতে ৰাজ্যখনত তুংগত নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ অভিযান। প্ৰথম পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচনলৈ ২০ দিনতকৈ কম সময় থকা অৱস্থাতে এতিয়া তৃণমূল কংগ্ৰেছ নেত্ৰী তথা মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীৰ দুৰ্গ পশ্চিম বংগৰ ভূমি দখলৰ সপোন দেখা বিজেপি আৰু তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ মাজত সৃষ্টি হৈছে বোকা ছটিওৱা ৰাজনৈতিক খেল । অৱশ্যে মমতা বেনাৰ্জীৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰখাসকলে তেওঁৰ ব্যক্তিগত ভাল দিশসমূহৰ বিষয়ে সততে গুণানুকীৰ্তন কৰে । এনে লোকৰ মাজত চৰ্চা, মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে সদায় কিয় বগা শাৰী আৰু হাৱাই চেণ্ডেলত দেখিবলৈ পোৱা যায়?

    মমতা বেনাৰ্জীক প্ৰায়েই নীলা পটি থকা বগা শাৰী আৰু হাৱাই চেণ্ডেলত দেখিবলৈ পোৱা যায়। খবৰ অনুসৰি, মমতা বেনাৰ্জীৰ ওচৰত প্ৰয়োজন অনুসৰিহে কাপোৰ আছে । তেওঁ আনকি অধিক কাপোৰ জমা কৰাত কাৰ্যতো বিশ্বাস নকৰে । ইয়াৰ কাৰণ মমতা বেনাৰ্জীৰ সাধাৰণ জীৱন যাপনেই নহয়, শৈশৱত তেওঁ সন্মুখীন হোৱা অৰ্থনৈতিক কষ্ট বুলিও কোৱা হয় । দৰাচলতে, ৯ বছৰ বয়সতেই পিতৃক হেৰুৱাইছিল তেওঁ আৰু তাৰ পাচৰ পৰাই তেওঁৰ পৰিয়ালটোৱে বহু অৰ্থনৈতিক অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ'বলগীয়া হৈছিল ।

    ৰাজনীতিলৈ অহাৰ পাচত মমতা সমৰ্থকসকলে দীৰ্ঘদিন ধৰি এই বিষয়ে আলোচনা কৰিছিল । মমতাই পৰিধান কৰা এই এক ৰঙৰ পতি থকা বগা শাড়ীবোৰ বংগৰ ধনেখালি এলেকাত প্ৰস্তুত কৰা হয় । এই শাৰীবোৰৰ লক্ষণীয় দিশটো হ'ল যে, এই শাৰীবোৰ অত্যাধিক গৰমৰ বতৰতো পিন্ধিবলৈ পাতল আৰু আৰামদায়ক হয় ।

    মমতা বেনাৰ্জী মাটিৰ মানুহ হোৱাৰ আন এটা প্ৰমাণ হৈছে যে আন ৰাজনীতিবিদসকলৰ উপৰিও তেওঁৰ ঘৰলৈ অহা সকলো অতিথিকে আন ৰাজকীয় খাদ্যৰ পৰিৱৰ্তে স্থানীয় খাদ্য পৰিৱেশন কৰা হয় । তেওঁৰ ঘৰলৈ অহা অতিথিক প্ৰায়ে চাহ আৰু মুড়িৰ জলপান প্ৰদান কৰা হয় । আনকি তেওঁ নিজেই বেংগলৰ খাদ্যৰ উপৰিও তেল আৰু মচলা অবিহনে খাদ্য খাবলৈ পছন্দ কৰে । সমৰ্থকসকলৰ মাজত দিদি বুলি পৰিচিত মমতাক এনে বহু কাৰণত দেখুওৱা সৰলতাৰ বাবে তেওঁ পৰিচিত ।

    অৱশ্যে, মমতাৰ আন এটা পৰিচয়ে তেওঁক অন্য এক শাৰীত থিয় কৰায়, সেয়া হৈছে তেওঁৰ দ্ৰুত চাল চলন । হাৱাই চেণ্ডেল পিন্ধি মমতাই প্ৰায়েই দূৰ দূৰণিলৈ পদযাত্ৰা কৰে । শেহতীয়াকৈ প্ৰচাৰ অভিযানৰ সময়ত তেওঁ পদযাত্ৰাৰ আয়োজন কৰিছিল । কপাহৰ শাৰী আৰু ফ্লেট চেণ্ডেল পিন্ধি তেওঁ খৰখোজেৰে ৰেলীবোৰৰ আগত থাকে, যিয়ে তেওঁক আত্মবিশ্বাসী আৰু মহত্কাংক্ষী বুলি দেখুৱায় । কেৱল এয়াই নহয়, যেতিয়া মমতা বেনাৰ্জী ঘৰৰ পৰা কাৰ্যালয়লৈ বা আন ঠাইলৈ যায়, সেই সময়ত তেওঁৰ সৈতে গাড়ীৰ দীঘলীয়া শাৰী দেখিবলৈ পোৱা নাযায়।

    দক্ষিণ কলকাতাত হৰিশ চেটাৰ্জী পথত মমতাৰ পৈত্ৰিক ঘৰ আছে । ঘৰটো অতি সংকীৰ্ণ অৱস্থাত থকাৰ লগতে বৰষুণৰ দিনত পথটো প্ৰায়ে প্লাবিত হৈ থাকে । ইকোনমিক টাইমছৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এনে সময়ত মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীক বহুবাৰ ৰাস্তাত ইটা থৈ ঘৰত প্ৰৱেশ কৰা দেখিবলৈ পোৱা গৈছিল। কেন্দ্ৰীয় ৰেল মন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি থকাৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰী অটল বিহাৰী বাজপেয়ীয়ে এবাৰ তেওঁৰ ঘৰলৈ গৈছিল আৰু তেওঁৰ ঘৰৰ পৰিস্থিতি দেখি আচৰিত হৈছিল সেইসময়ৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী ।

    দীৰ্ঘসময়জোৰা সংগ্ৰামৰ অন্তত, তেওঁ যিদৰে বাওঁপন্থী চৰকাৰক বংগৰ পৰা আতৰাই পঠিয়াইছিল সেয়াই প্ৰতিপন্ন কৰে তেওঁৰ শক্তিশালী আৰু কেতিয়াও হাৰ নমনাবিধৰ মহিলাৰ প্ৰতিচ্ছবি । যি হ'লেও ৰাজনীতিত মানুহে মমতাৰ ব্যক্তিগত জীৱনৰ প্ৰতি অতি আগ্ৰহী হোৱা দেখিবলৈ পোৱা যায় | কিয়নো ২০১৯ চনত পশ্চিম বংগ আৰু কেন্দ্ৰৰ মাজত চিবিআইক লৈ হোৱা সংঘৰ্ষৰ পাচত মমতা বেনাৰ্জীৰ সৈতে জড়িত কেইটামান প্ৰশ্ন গুগলত
    অতি চৰ্চিত হৈ পৰিছিল।

    তেওঁ কিয় বিবাহ পাশত আবদ্ধ নহ'ল? সেই প্ৰশ্ন বাৰম্বাৰ উত্থাপিত কৰা হৈছিল । দৰাচলতে, বিদ্ৰোহী মনৰ মমতা সামাজিক পৰম্পৰাৰ বিৰোধী । বিবাহত এগৰাকী মহিলাৰ স্থিতিৰ সৈতে তেওঁৰ কোনো সম্পৰ্ক নাছিল আৰু জীৱনজুৰি সামাজিক সেৱাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও গ্ৰহণ কৰিছিল তেওঁ । পাচৰ পৰ্যায়ত তেওঁ সামাজিক সেৱাৰ বাবে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ নোহোৱাৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছিল ।

    এটা সময়ত গুগলত হিন্দীত মমতা বেনাৰ্জী বাংলাদেশ নামেৰে চৰ্চিত হৈ পৰিছিল। মানুহে জানিব বিচাৰিছিল যে বাংলাদেশৰ সৈতে তেওঁৰ কি সম্পৰ্ক আছিল । গতিকে এই সম্পৰ্কত জনাও যে বাংলাদেশৰ সৈতে তেওঁলোকৰ কোনো সম্পৰ্ক নাই । তেওঁৰ ঘৰ কলকাতাৰ হৰিশ চেটাৰ্জী ষ্ট্ৰীটত আছে, আনহাতে তেওঁৰ পঢ়া-দেউতাকৰ ঘৰ কলকাতাৰ কালিঘাটত আছে । ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে তেওঁলোক সম্পূৰ্ণৰূপে পশ্চিম বংগৰ।

    বহু লোকে মমতাৰ স্কুলীয়া শিক্ষাৰ বিষয়ে জানিবলৈ আগ্ৰহী আছিল । দক্ষিণ কলকাতাৰ জোগমায়া দেৱী মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা মমতা বেনাৰ্জীয়ে ইতিহাসত অনাৰ্চ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছে। পাচত কলকাতা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা তেওঁ ইছলামিক ইতিহাসত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰে । শ্ৰীশিক্ষায়তন মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা বি.এড ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰাৰ লগতে কলকাতাৰ যোগেশ চন্দ্ৰ চৌধুৰী আইন মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা আইনৰ ডিগ্ৰী গ্ৰহণ কৰিছিল।
    First published: