உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • বেংকত আপোনাৰো ছেভিংছ একাউণ্ট আছে নেকি! কিমান টকা থাকিলে হ'ব কৰমুক্ত আৰু কিমান টকাৰ ভিত্তিত দিব লাগিব কৰ? জানক...

    বেংকত আপোনাৰো ছেভিংছ একাউণ্ট আছে নেকি! কিমান টকা থাকিলে হ'ব কৰমুক্ত আৰু কিমান টকাৰ ভিত্তিত দিব লাগিব কৰ? জানক...

    বেংকত আপুনিও ধন জমা থয় নেকি? আপোনাৰ ছেভিংছ একাউণ্টত কিমান টকা থাকিলে আপুনি এটা বিত্তীয় বৰ্ষত কৰ প্ৰদান কৰিব নালাগে, জানানে?

    বেংকত আপুনিও ধন জমা থয় নেকি? আপোনাৰ ছেভিংছ একাউণ্টত কিমান টকা থাকিলে আপুনি এটা বিত্তীয় বৰ্ষত কৰ প্ৰদান কৰিব নালাগে, জানানে?

    বেংকত আপুনিও ধন জমা থয় নেকি? আপোনাৰ ছেভিংছ একাউণ্টত কিমান টকা থাকিলে আপুনি এটা বিত্তীয় বৰ্ষত কৰ প্ৰদান কৰিব নালাগে, জানানে?

    • Share this:

    বৰ্তমান সময়ত সকলো ব্যক্তিৰেই বেংকত এটা ছেভিংছ একাউণ্ট থাকে, সেয়া লাগিলে চাকৰিয়াল, ব্যৱসায়ী অথবা আন ব্যক্তিয়েই হওক। এইসমূহ একাউণ্টত বেংকেও প্ৰদান কৰে বাৰ্ষিক সূত। এই সূতৰ পৰিমাণ প্ৰতিটো বেংকৰ ক্ষেত্ৰত পৃথক পৃথক হয়। ছেভিংছ একাউণ্ট অথবা সঞ্চয় একাউণ্টত সাধাৰণতে জমা কৰিব লগা ধনৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট সীমা নাথাকে, কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবি চাইছেনে যে আপুনি এটা বিত্তীয় বৰ্ষত সঞ্চয় একাউণ্টত কিমান টকা জমা কৰিব বা উলিয়াব পাৰে, যাতে আপুনি কৰ প্ৰদানৰ অধীনলৈ নাহে?


    এনে একাউণ্টৰ ওপৰত থাকে আয়কৰৰ নজৰ


    কৰ আইনৰ অধীনত, বেঙ্কিং কোম্পানীবোৰে চলিত বিত্তীয় বৰ্ষত কৰ বিভাগক এবছৰৰ বাবে নিয়মীয়াকৈ জমা বা  খৰচ কৰা একাউণ্টৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব লাগিব, য'ত এবছৰৰ বাবে নিয়মীয়াকৈ জমা বা খৰচ কৰা হৈছিল। এক বা একাধিক কৰদাতা একাউণ্টত (চলিত একাউণ্টৰ অতিৰিক্ত আৰু টাইম ডিপোজিত) বিত্তীয় বৰ্ষত মুঠ ১০ লাখ টকা বা অধিক নগদ জমাৰ বাবে এই সীমা দেখা যায়।


    আয়কৰ নিয়ম 114E বিষয়ে অৱগত  হ'ব লাগে


    কাৰেণ্ট একাউণ্টৰ সীমা হৈছে ৫০ লাখ টকা বা অধিক। অৱশ্যে, লেনদেনৰ উপৰি আন কিছুমান লেনদেন আছে, যাৰ বিষয়ে আপুনি জানিব লাগিব। হেছেটবুক লিমিটেডৰ প্ৰতিষ্ঠাপক আৰু অধ্যক্ষ কপিল ৰাণাই কয় যে এজন ব্যক্তিয়ে একাউণ্টৰ পৰা উপাৰ্জন ব্যয় আৰু আয়কৰ নিয়মৰ 114E ৰ বিষয়ে জানিব লাগে। যাতে তেওঁ বিত্তীয় বৰ্ষত তেওঁৰ সঞ্চয় একাউণ্টৰ পৰা সিমান টকা উলিয়াই বা জমা কৰে যাতে তেওঁ আয়কৰৰ ৰাডাৰৰ অধীনলৈ নাহে।


    ১. প্ৰতিটো বেঙ্কিং কোম্পানী বা চৰকাৰী বেংক, যিসমূহে বেংক একাউণ্টৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে সেইসমূহৰ ওপৰত বেঙ্কিং নিয়ন্ত্ৰণ আইন ১৯৪৯ প্ৰযোজ্য হয়। তেওঁলোকে বেংক একাউণ্ট সম্পৰ্কীয় নিম্নলিখিত লেনদেনবোৰ ৰখা প্ৰয়োজন।


    এক বা দুটা একাউণ্ট (কাৰেণ্ট আৰু টাইম ডিপোজিত) য'ত এক বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ লাখ টকা বা অধিক পৰিমাণৰ টকা জমা কৰা হয়।


    পৰিশোধ আৰু নিষ্পত্তি প্ৰণালী আইন, ২০০৭ৰ ধাৰা ১৮ৰ অধীনত, ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকে জাৰি কৰা বেংক ড্ৰাফ্ট, পে অৰ্ডাৰ, বেংকৰ চেক, প্ৰিপেইড সঁজুলি ক্ৰয় কৰাৰ বাবে এক বিত্তীয় বৰ্ষত নগদ সংগ্ৰহত ১০ লাখ বা অধিক পৰিশোধ কৰা হয়।


    ২. ক্ৰেডিট কাৰ্ড জাৰি কৰা বেঙ্কিং কোম্পানী বা চৰকাৰী বেংক য'ত বেঙ্কিং নিয়ন্ত্ৰণ আইন ১৯৪৯ প্ৰযোজ্য হয় বা অন্য কোনো কোম্পানী অথবা সংস্থাক নিম্নলিখিত লেনদেনসমূহৰ প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিব লাগে।


    এক বা একাধিক ক্ৰেডিট কাৰ্ড বিল জাৰি কৰাৰ বিপৰীতে বিত্তীয় বৰ্ষত এক লাখ বা ততোধিক নগদ পৰিশোধ।


    জাৰি কৰা এক বা একাধিক ক্ৰেডিট কাৰ্ডৰ বিলৰ বিপৰীতে যিকোনো পৰিমাণৰ পৰা ১০ লাখ বা অধিক পৰিশোধ কৰা।


    ৩. এটা বণ্ড বা ভেঞ্চাৰ জাৰিকৰ্তা কোম্পানী বা প্ৰতিষ্ঠানে বিত্তীয় বৰ্ষত কোম্পানী বা প্ৰতিষ্ঠানৰ দ্বাৰা জাৰি কৰা বণ্ড বা ঋণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ১০ লাখ টকা বা অধিক পৰিমাণৰ যিকোনো লোকৰ পৰা ৰচিদ প্ৰাপ্ত কৰিব লাগিব। (নৱীকৰণৰ বাবে প্ৰাপ্ত পৰিমাণ) কোম্পানীয়ে জাৰি কৰা বণ্ড বা ঋণপত্ৰ।


    ৪. কোম্পানীটোৱে শ্বেয়াৰ জাৰি কৰি আছে, কোম্পানীয়ে জাৰি কৰা শ্বেয়াৰবোৰ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ লাখ টকা বা অধিক পৰিমাণৰ প্ৰতিবেদন দিয়া প্ৰয়োজন।


    ৫. কোম্পানী আইন ২০১৩ৰ ধাৰা ৬৮ৰ অধীনত, এক স্বীকৃত ষ্টক এক্সচেঞ্জ আৰু ইয়াৰ ছিকিউৰিটী ক্ৰয়ৰ ওপৰত তালিকাভুক্ত কোম্পানী এটাই যিকোনো ব্যক্তিৰ পৰা বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ লাখ বা অধিক পৰিমাণৰ শ্বেয়াৰৰ বাইবেক প্ৰতিবেদন কৰিব লাগিব।


    ৬. মিউচুৱেল ফাণ্ড ট্ৰাষ্টী বা আন ব্যক্তিসকলে মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ গোচৰবোৰ পৰিচালনা কৰে, তেওঁলোকে মিউচুৱেল ফাণ্ডৰ এক বা একাধিক আঁচনিৰ একক প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ লাখ বা অধিক পৰিমাণৰ যিকোনো লোকৰ ৰচিদৰ (এটা আঁচনিৰ পৰা আন এটা মিউচুৱেল ফাণ্ডলৈ প্ৰত্যাহাৰ) প্ৰতিবেদন দিব লাগে।


    ৭. বৈদেশিক মুদ্ৰা ব্যৱস্থাপনা অধিনিয়ম, ১৯৯৯ৰ ধাৰা ২ৰ ধাৰা (গ)ত নিৰ্ধাৰিত এজন কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত ব্যক্তিয়ে বিদেশী বিক্ৰীৰ বাবে বিত্তীয় বৰ্ষত এক নিযুত বা অধিক পৰিমাণৰ যিকোনো লোকৰ পৰা প্ৰাপ্তিৰ প্ৰতিবেদন দিব লাগিব।


    ৮. পঞ্জীয়ন আইন, ১৯০৮ৰ ধাৰাৰ অধীনত নিযুক্ত মহাপৰিদৰ্শক বা সেই আইনৰ ধাৰা ৬-ৰ অধীনত নিযুক্ত পঞ্জীয়ক বা উপ পঞ্জীয়কক যিকোনো ব্যক্তিয়ে ৩০ লাখ টকা বা অধিক অচল সম্পত্তি ক্ৰয় বা বিক্ৰী কৰাৰ বাবে প্ৰতিনিধিত্ব কৰিব লাগিব।


    সেয়েহে, বেংক একাউণ্টত যিকোনো পৰিমাণ জমা বা উলিওৱাৰ আগতে, আমি নিশ্চিত কৰিব লাগিব যে, বলৱৎ থকা ব্যৱস্থাবোৰ অনুসৰণ কৰি, আমি এনে লেনদেনৰ আওতালৈ আহিব নালাগে, যি আপোনাক নিয়ম ১১৪ ই-ৰ অধীনত কৰ জালৰ অধীনলৈ আনিব পাৰে।

    Published by:Gautam Barman
    First published: