১৯৩০ চনৰ আজিৰ দিনটোত আৰম্ভ হৈছিল ঐতিহাসিক দাণ্ডি যাত্ৰা, সবিশেষ পঢ়ক এই বিষয়ে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 3:51 PM IST
১৯৩০ চনৰ আজিৰ দিনটোত আৰম্ভ হৈছিল ঐতিহাসিক দাণ্ডি যাত্ৰা, সবিশেষ পঢ়ক এই বিষয়ে
এইবছৰ দাণ্ডি যাত্ৰাৰ ৯১ তম বাৰ্ষিকী। কিন্তু স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হ'ব। এই সুযোগটো আৰু অধিক বিশেষ হৈ পৰিছে। সেয়েহে ভাৰত চৰকাৰে স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ ৭৫ সপ্তাহ আগতে ১২ মাৰ্চত স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ আৰম্ভ কৰা হৈছে।

এইবছৰ দাণ্ডি যাত্ৰাৰ ৯১ তম বাৰ্ষিকী। কিন্তু স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হ'ব। এই সুযোগটো আৰু অধিক বিশেষ হৈ পৰিছে। সেয়েহে ভাৰত চৰকাৰে স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ ৭৫ সপ্তাহ আগতে ১২ মাৰ্চত স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ আৰম্ভ কৰা হৈছে।

  • Share this:
আজিৰ দিনটো অৰ্থাৎ ১২ মাৰ্চ ভাৰতৰ জাতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ ইতিহাসৰ এক অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ। এই দিনটোতে মহাত্মা গান্ধীয়ে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সবিনয় অৱজ্ঞা আন্দোলন আৰম্ভণিৰে দাণ্ডি যাত্ৰা আৰম্ভ কৰে। আহমেদাবাদৰ সবৰমতী আশ্ৰমৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা এই যাত্ৰাৰ লক্ষ্য আছিল শেষত লোণ আইন ভংগ কৰা, যিটো ব্ৰিটিছৰ বিৰুদ্ধে সমগ্ৰ দেশত প্ৰতিবাদৰ এক ডাঙৰ লক্ষণ আছিল।
এইখন আছিল এক সুপৰিকল্পিত আন্দোলন। মহাত্মা গান্ধীয়ে ব্ৰিটিছৰ অন্যায়পূৰ্বক লোণ আইনৰ বিৰুদ্ধে ব্ৰিটিছৰ বিৰোধিতাৰ বাবে এক অস্ত্ৰ সাজিছিল। এই যাত্ৰাটো সম্পূৰ্ণৰূপে পৰিকল্পনা কৰা হৈছিল। কংগ্ৰেছে সকলো নেতাৰ ভূমিকা নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। ব্ৰিটিছে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিলে কোন নেতাই যাত্ৰা পৰিচালনা কৰিব সেইটোও সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। যাত্ৰাটোৱে বিশাল জনসমৰ্থন লাভ কৰিছিল আৰু যাত্ৰা আগবাঢ়ি যোৱাৰ লগে লগে বহুতো লোকে যোগদান কৰিছিল।
ব্ৰিটিছ লোণ আইনৰ বিৰুদ্ধে গান্ধীজীয়ে তেওঁৰ ৭৯ জন সঙ্গীৰ সৈতে ২৪০ মাইল, ৩৮৬ নটিকেল মাইল যাত্ৰা কৰি নৱসাৰীৰ এখন সৰু গাওঁ দাণ্ডিলৈ গৈছিল, য'ত তেওঁ সাগৰৰ পাৰত উপস্থিত হোৱাৰ সময়ত লোণ আইন প্ৰণয়ন কৰি ৰাজহুৱাভাৱে লোণ আইন ভাঙিছিল। বাপুৱে ২৫ দিনীয়া যাত্ৰাত দিনে ১৬ কিলোমিটাৰ ভ্ৰমণ কৰিছিল। যাৰ পিছত তেওঁ ৬ এপ্ৰিলত দাণ্ডিত উপস্থিত হৈছিল।

১৯৩০ চনৰ ১২ মাৰ্চৰ দিনটো ভাৰতৰ স্বাধীনতা যুঁজত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মাইলৰ খুঁটি বুলি গণ্য কৰা হয়। এইটো সেই সময় আছিল যেতিয়া কংগ্ৰেছে কেইমাহমান আগতে সম্পূৰ্ণ স্বৰাজৰ সংকল্প লৈছিল। ইয়াৰ আগতে ১৯২০ চনত অসহযোগ আন্দোলনক চৌৰিচৌৰা হিংসা বুলি কোৱা হৈছিল। এইটো এনে প্ৰথম গণ আন্দোলন আছিল য'ত মানুহে বাপুক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু সম্পূৰ্ণৰূপে অহিংসভাবে আন্দোলন সফল হৈছিল।
দাণ্ডি যাত্ৰা শেষ হোৱাৰ পিছত, চলি থকা অসহযোগ আন্দোলনত বৃহৎ সংখ্যক লোক গ্ৰেপ্তাৰ হৈছিল। কংগ্ৰেছৰ প্ৰথম শাৰীৰ সকলো নেতাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল, কিন্তু তেওঁলোকৰ সমৰ্থকসকলে কোনো প্ৰকাৰে উগ্ৰতা বা হিংসাৰ আশ্ৰয় লোৱা নাছিল। আনকি আমেৰিকান সাংবাদিক ৱেব মিলাৰে ব্ৰিটিছ সত্যাগ্ৰহী অত্যাচাৰৰ কাহিনী বিশ্বৰ সন্মুখত উপস্থাপন কৰোঁতে, ব্ৰিটিছ সাম্ৰাজ্য বিশ্বজুৰি অতিকৈ অপমানিত হৈছিল।
গান্ধী আৰউইন চুক্তিৰ পিছত আন্দোলনটো শেষ হৈছিল। ব্ৰিটিছসকলে তেতিয়া ভাৰতক স্বাধীনতা প্ৰদান কৰাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ১৯৩৫ চনৰ আইনখনেও ইয়াক প্ৰতিফলিত কৰিছিল, আৰু গান্ধীজীয়ে ১৯৪২ চনত আইন অমান‍্য সফলতা বিশ্বাস হিচাপে লৈ ভাৰত ত্যাগ আন্দোলন আৰম্ভ কৰিছিল, যাৰ ফলত ব্ৰিটিছসকলে ভাৰত ত্যাগ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল।
এইবছৰ দাণ্ডি যাত্ৰাৰ ৯১ তম বাৰ্ষিকী। কিন্তু স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হ'ব। এই সুযোগটো আৰু অধিক বিশেষ হৈ পৰিছে। সেয়েহে ভাৰত চৰকাৰে স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ ৭৫ সপ্তাহ আগতে ১২ মাৰ্চত স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ আৰম্ভ কৰা হৈছে।
First published: March 12, 2021, 4:10 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি