உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • explained
    • »
    • Parenting Tips: এই সহজ কৌশলবোৰ প্ৰয়োগ কৰক, আপোনাৰ শিশুটিয়ে সোনকালেই কথা ক'বলৈ ল'ব...

    Parenting Tips: এই সহজ কৌশলবোৰ প্ৰয়োগ কৰক, আপোনাৰ শিশুটিয়ে সোনকালেই কথা ক'বলৈ ল'ব...

    How to teach your toddler to speak- কেঁচুৱাটোৱে কেতিয়াবা এবছৰ বয়সৰ আগতে, কেইটামান শব্দ (Word) ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰত্যেক পিতৃ-মাতৃয়ে (Parents) এই কথাবোৰ শুনি সুখী হয়। কিন্তু যেতিয়া শিশুটো অলপ ডাঙৰ হয় আৰু সঠিকভাৱে কথা নকয়, পিতৃ-মাতৃয়ে চিন্তা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে, শিশুটোৰ সৈতে এক বিশেষ সংযোগ স্থাপন কৰিব লাগিব।

    How to teach your toddler to speak- কেঁচুৱাটোৱে কেতিয়াবা এবছৰ বয়সৰ আগতে, কেইটামান শব্দ (Word) ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰত্যেক পিতৃ-মাতৃয়ে (Parents) এই কথাবোৰ শুনি সুখী হয়। কিন্তু যেতিয়া শিশুটো অলপ ডাঙৰ হয় আৰু সঠিকভাৱে কথা নকয়, পিতৃ-মাতৃয়ে চিন্তা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে, শিশুটোৰ সৈতে এক বিশেষ সংযোগ স্থাপন কৰিব লাগিব।

    How to teach your toddler to speak- কেঁচুৱাটোৱে কেতিয়াবা এবছৰ বয়সৰ আগতে, কেইটামান শব্দ (Word) ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰত্যেক পিতৃ-মাতৃয়ে (Parents) এই কথাবোৰ শুনি সুখী হয়। কিন্তু যেতিয়া শিশুটো অলপ ডাঙৰ হয় আৰু সঠিকভাৱে কথা নকয়, পিতৃ-মাতৃয়ে চিন্তা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে, শিশুটোৰ সৈতে এক বিশেষ সংযোগ স্থাপন কৰিব লাগিব।

    • Share this:
    জন্মৰ পৰা, কেঁচুৱাটোৱে নিশ্চিতভাৱে কিছু শব্দ কৰিছে। কেতিয়াবা এবছৰ বয়সৰ আগতে, বেবীয়েও কেইটামান শব্দ (Word) ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰত্যেক পিতৃ-মাতৃয়ে (Parents) এই কথাবোৰ শুনি সুখী হয়, আনকি কেৱল মামা, দাদা হ'লেও। কিন্তু যেতিয়া শিশুটো অলপ ডাঙৰ হয় আৰু সঠিকভাৱে কথা নকয়, পিতৃ-মাতৃয়ে চিন্তা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপোনাৰ সন্তানৰ কোনো সমস্যা হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। ইয়াৰ বাবে, শিশুটোৰ সৈতে এক বিশেষ সংযোগ স্থাপন কৰিব লাগিব।

    কথা কোৱা শিকাৰ বয়স

    ০ ৰ পৰা ৬ মাহ

    এই বয়সত শিশুৱে কিছু শব্দ কৰে যিটো ভাল লাগে। তেওঁ নিজৰ নাম জানিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু আপোনাৰ কণ্ঠত মূৰ ঘূৰাই দিয়ে।

    ৭ ৰ পৰা ১২ মাহ বয়সৰ শিশু

    ৭ ৰ পৰা ১২ মাহৰ ভিতৰত, শিশুৱে 'নহয়'ৰ অৰ্থ বুজি পায় কিন্তু শিশুৱে এই সময়ত কথা কোৱা আৰম্ভ নকৰে।

    সন্তানক কথা ক'বলৈ শিকাবলৈ এই পৰামৰ্শবোৰ ব্যৱহাৰ কৰক

    শিশুসকলক কথা ক'বলৈ শিকোৱাৰ পৰিৱৰ্তে, কিছুমান বিষয়ৰ যত্ন লোৱা প্ৰয়োজন। আপোনাৰ সন্তানে পলমকৈ কথা পাতি আছে বুলি চিন্তা কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ বাবে, আমি কিছুমান পৰামৰ্শ চেষ্টা কৰিব পাৰো যেনে:

    তেওঁলোকৰ সৈতে পঢ়ক

    আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে যিমান সম্ভৱ পঢ়িবলৈ চেষ্টা কৰক। ২০১৬ চনৰ গৱেষণা অনুসৰি যেতিয়া আমি শিশুটোৰ বাবে এখন কিতাপ পঢ়ো। গতিকে শিশুসকলে সেই কিতাপখনৰ ফটো আৰু আপোনাৰ কণ্ঠস্বৰৰ পৰা বহুত শিকিবলৈ চেষ্টা কৰে। গতিকে ছয় মাহ বয়সৰ পৰা কিতাপখন পঢ়ক।

    সাংকেতিক ভাষাত কথা পাতক

    সাংকেতিক ভাষা শিকাৰ সদায় প্ৰয়োজন নাই। আপুনি আপোনাৰ সন্তানক কিছুমান কথা শিকাব পাৰে। প্ৰায়ে আপুনি নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে যদি আপুনি ওঁঠত আঙুলি ৰাখে, তেন্তে চুপ কৰাটো অৰ্থপূৰ্ণ। যেতিয়া আপুনি হাতেৰে আঙুলিয়াই দিয়ে, শিশুৱে আপুনি কি কৈছে বুজি পায়। এইবোৰ আপোনাৰ সন্তানক শিকাব।

    ভাষা শিকাওক

    শিশুটোৱে কথা কোৱা নাই। ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি তেওঁক একো শিকাব নোৱাৰে। শিশুৱে খুব কম বয়সৰ পৰা ভাষা শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰে। আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে যিমানে কথা পাতিব। তেওঁলোকৰ বাবে ভাষা শিকা আৰু কোৱাটো যিমানে সহজ হয়। যেতিয়াই আপুনি  আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ ডায়েপাৰ সলনি বা পোছাক পিন্ধাব, সেইবোৰৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ সৈতে কথা পাতক।

    'বেবী টক' পৰিহাৰ কৰিব

    শিশুৱে যেতিয়া তেওঁলোকৰ তোতা কণ্ঠত কথা কয় তেতিয়া ভাল অনুভৱ হয়। কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি তেওঁলোকৰ দৰে তেওঁলোকৰ সৈতে কথা পাতিব। যেতিয়াই আপুনি শিশুৰ সৈতে কথা পাতে, আপুনি সঠিক ধৰণে কথা কয় যেন আৰু তেওঁলোকক সঠিক কথা ক'বলৈ শিকায়।

    পৰ্দাৰ সময় হ্ৰাস কৰক

    আজিকালি শিশুসকল মোবাইলৰ সৈতে অধিক ব্যস্ত, ২০১৮ চনত প্ৰকাশিত এক গৱেষণা অনুসৰি, স্ক্ৰীণটাইমে শিশুসকলৰ কথা ক'বলৈ বহু পলম কৰে।

    (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য সাধাৰণ তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত।  নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: